Karštos diskusijos virė tiek straipsniuose, tiek tiesioginėse transliacijose eteryje. Vieni specialistai prognozavo, kad tiek NT pardavimo, tiek nuomos kainos kris drastiškai, kiti įžvelgė norą formuoti masinę vartotojų nuomonę ir teigė atvirkščiai.
Pasibaigus karantinui, prasidėjus šiltai ir saulėtai vasarai, specialistų komentarų žiniasklaidoje sumažėjo, daugelis grįžo prie pagrindinių darbų ir planų, kurie iki tol buvo atidėti.
Karantino metu nuomos rinka išgyveno pokyčius. Ilgalaikės nuomos kainos krito 10–12 proc., o trumpalaikės – daugiau nei 50 proc. Kai kurie žmonės, netekę darbo, ar smarkiai sumažėjus darbo apimtims bei užmokesčiams, buvo priversti palikti nuomojamus butus, ar išvykti atgal į savo šalį, o nemažai nuomotojų dėl šių priežasčių liko be pajamų.
Kai kurie, trumpalaikės nuomos verslu užsiimantys žmonės, pakeitė strategiją ir nusprendė šiems metams išnuomoti butus ilgam laikui. Kiti ieškojo galimybių nebrangiai išnuomoti butus trumpesniam periodui ir, sulaukus vasaros, vėl atsitiesti bei kompensuoti patirtus nuostolius.
Atėjus vasarai ir pasibaigus išbandymams, vėl viskas po truputį grįžta į savo vėžes. Panaikinus apribojimus tarp sienų, atnaujinus skrydžius, sumažėjus privalomos saviizoliacijos reikalavimams, daugelis žmonių, turėję planų atvykti į Lietuvą, jau užsisakinėja lėktuvo bilietus ir apgyvendinimo vietas.
Rinkoje išlikę trumpalaikės butų nuomos savininkai džiaugiasi šiek tiek sumažėjusia konkurencija didmiesčiuose ir pirmųjų turistų užsakymais. Kadangi šiais metais vietinis turizmas šalies viduje tapo itin populiarus, o ir vasariški orai džiugina, trumpalaikės nuomos būstų savininkai pajūryje išgyvena tikrą „aukso amžių“ ir, net ir ūgtelėjus nuomos kainoms, vos spėja priiminėti atvykstančius svečius.
Tarptautinės įmonės, negalėjusios vykdyti komandiruočių į kitas šalis, nukėlė jas trečiam ketvirčiui ir jau rugpjūčio mėnesį planuoja grįžti prie atidėtų verslo kelionių į Lietuvą. Studentai, kaip ir kiekvienais metais, nusimatę, kuriame mieste planuoja studijas, domisi ilgalaikės nuomos galimybėmis didmiesčiuose.
Užsienio piliečiai, gavę darbą Lietuvoje, ieško galimybių atvykti ir įsikurti Lietuvoje, o vietiniai gyventojai, sunkiu metu praradę darbus, grįžta dirbti į tas pačias ar kitas darbovietes. Tarptautinių studijų studentai iš užsienio teiraujasi dėl nuomojamų butų, pranešdami, kad į Lietuvą planuoja atvykti rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Nors Lietuva jau tapo atvira turistams ir atvykstantiems, tačiau dar galima pastebėti, kad atvykimas į Lietuvą vis dar yra labiau komplikuotas žmonėms iš kitų kontinentų.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad nuo šių metų liepos 1-osios dienos keičiasi nuomos mokestinė sistema. Nekilnojamojojo turto nuomotojai privalės pirkti verslo liudijimą kiekvienam nuomojamam butui ar namui. Iki šiol visam nuomojamam turtui pakakdavo vieno. Kita alternatyva – deklaravus gautas pajamas iš nuomos mokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį.
Jau dabar vyksta įvairūs pasvarstymai, kaip tokie pokyčiai paveiks nuomos kainas rinkoje, nes nuomotojams, turintiems daugiau nei vieną būstą nuomai, mokesčiai padidės. Galima teigti, kad kai kurie, siekdami gauti tas pačias pajamas, kokios buvo iki šiol, bus linkę didinti nuomos kainas. Visgi tikėtina, kad nemažai būsto savininkų nuspręs pasitraukti į šešėlį ir nedeklaruoti pajamų, gaunamų iš nuomos.
Galima drąsiai teigti, kad pokyčius išgyvenusi ilgalaikės nuomos rinka, ypač sparčiai atsigauna. Šiais metais palankus sezonas prognozuojamas jau ne tik liepos-rugpjūčio mėnesiais, kaip buvo iki šiol, tačiau ir rugsėjo–spalio mėnesiais. Tuomet nuomos kainos visada linkusios kilti, todėl manoma, kad ir šiemet situacija nuomos rinkoje išliks tokia pati, kaip ir kiekvienais metais.
Geriausi mėnesiai būstų savininkams išnuomoti būstą ilgam laikui šiemet – liepa-rugsėjis, o tiems, kurie ieškosis būsto nuomai, patariame to imtis kuo skubiau, nes vėliau paieška gali tapti sudėtingesnė.
Komentaro autorė – nuomos platformos www.homerental.lt įkūrėja Eglė Kazakevičiūtė-Kiaušienė.