Bėdos dėl V. Matijošaičio dvaro: už padarytą žalą meras delsia mokėti įspūdingą sumą
Vėjūnė Inytė
„Laikinoji sostinė“
2020-05-25 12:45Problemos dėl Kauno rajone esančio Kačiūniškės dvaro, kurį įsigijo Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, nesibaigia. Už paveldui padarytą žalą dvarvietėje atliekant pertvarkas skirta 34 tūkstančių eurų bauda iki šiol dar nesumokėta. Kodėl?
Paveldo sargai dar pernai nustatė, kad atliekant Kačiūniškės dvaro teritorijoje esančių pastatų atnaujinimo darbus buvo padaryta pažeidimų. Tada 300 eurų bauda buvo skirta tuos darbus atlikusiam ir pažeidimus padariusiam asmeniui.
Vėliau paveldosaugininkai tam pačiam fiziniam asmeniui skyrė ir kur kas didesnę – 34 tūkstančių eurų baudą. Ji jau turėjo būti sumokėta. Baudas už neteisėtą statybą dvare skyrė ir Kauno rajono urbanistai.
Kauno mero atstovas tvirtino, kad trūkumai šalinami, baudos mokėjimo klausimas irgi sprendžiamas.
Atstatė ne tokį patį
Kauno meras V.Matijošaitis praėjusio amžiaus pradžioje pastatytą Kačiūniškės dvarą įsigijo 2016 metų pabaigoje. 2019 metais Kultūros paveldo departamento (KPD) Kauno skyriaus darbuotojai dvare atliko planinį patikrinimą.
KPD Kauno skyriaus vyriausioji specialistė Asta Naureckaitė sakė, kad tikrinimo metu dvaro teritorijoje atrado rūmų pastatą, kuris jau buvo atnaujintas, namą, kuris tuo metu buvo renovuojamas, bet pasigedo dviejų Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre įrašytų pastatų – tvarto ir svirno.
Vietoj svirno buvo pastatytas naujas pastatas. Tvarto visai nebuvo.
„Svirno pastatas atitinka medžiagiškumą, aukštį, išlaikyta stogo konstrukcijos forma, tačiau pastate yra daugiau langų, nes galimai pastatas bus pritaikytas apgyvendinimui“, – sakė specialistė.
Teko raginti susimokėti
Pasak A.Naureckaitės, šie darbai privalėjo būti suderinti su paveldosaugininkais ir vykdomi pagal suderintą projektą. Bet to nebuvo padaryta.
Už minėtą pažeidimą patikrinimo metu objekto statytojui skirta 300 eurų bauda buvo didžiausia galima bauda fiziniam asmeniui.
„Tačiau kai nustatoma turtinė žala, sumos tikrai būna gerokai didesnės“, – aiškino A.Naureckaitė.
Praėjusių metų pavasarį paveldosaugininkai atliko naują patikrinimą.
„Komisija nustatė, kad paveldui padaryta 34 tūkst. eurų turtinė žala. Ją darbus atlikęs fizinis asmuo buvo įpareigotas sumokėti iki šių metų balandžio 15 dienos“, – sakė A.Naureckaitė.
Kitas variantas – visiškai atstatyti tai, kas buvo nugriauta arba perdaryta ne pagal projektus.
„Paprastai apie tai, kad bauda sumokėta, nubaustieji mums praneša, bet šiuo atveju tokių žinių neturime. Taip pat neturime informacijos, ar dvare planuojama ką nors atstatyti. Šią savaitę išsiuntėme raginimą iki birželio 1 dienos baudą sumokėti“, – pranešė A.Naureckaitė.
Jei to nebus padaryta, KPD žada kreiptis į teismą.
Skyrė ir daugiau baudų
Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Barčauskas sakė, kad dvare buvę rūmai, namas buvo atnaujinti, o naujas svirnas pastatytas be statybos leidimų, kuriuos turi išduoti Kauno rajono savivaldybė.
„Už savavališką statybą atnaujinant rūmų ir namo pastatus skyrėme apie 3 tūkstančius eurų baudų. Jos sumokėtos“, – sakė G.Barčauskas.
Už svirno pastatymą bauda dar neskirta, nes savivaldybės darbuotojai iš dvaro savininko atstovų nesulaukia reikiamų dokumentų, kuriais remiantis ir galima nustatyti baudos dydį.
„Taip pat dvaro savininko atstovai jau yra parengę kai kuriuos statybų projektus ir juos bando derinti su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija“, – pranešė Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus darbuotojas.
Dokumentų tvarkymas gerokai užtruko
Tomas Jarusevičius
Kauno mero patarėjas
„Šalyje besitęsiantis karantinas gerokai pristabdė biurokratinius procesus, todėl atitinkamai užtruko ir dokumentų tvarkymas. Šiuo metu jie toliau derinami ir ruošiami statybos leidimui gauti.
Siekiama pašalinti visus nustatytus trūkumus, kad iš pagrindų atnaujintas kultūrinis paveldas būtų ne tik preciziškai sutvarkytas, bet ir atitiktų visus jam keliamus teisės aktų reikalavimus.
Galimai padarytos žalos atlyginimo klausimas taip pat tebėra sprendžiamas lygiagrečiai, bet plačiau jį komentuoti būtų neetiška, nes tai liečia ir kitą fizinį asmenį.“