Sustojusi NT rinka paskatino statytojus imtis netradicinių sprendimų – sieks susigrąžinti būsto pirkėjus
Kristina Buidovaitė
2020-05-13 10:43Paskelbtas karantinas ir sustojusi NT rinka paskatino vystytojus imtis įvairiausių sprendimų. Vieni suskubo pasiūlyti nuolaidų, kiti apsisprendė bent laikinai stabdyti projektus, kai kurie rado būdų prisitaikyti prie situacijos, pavyzdžiui, veiklą perkeldami į virtualiąją erdvę.
Bendrovės „Eika“ plėtros vadovas Martynas Žibūda komentavo, kaip nekilnojamojo turto vystytojai reaguoja į esamą situaciją, prie jos prisitaiko ir kokių sprendimų pati „Eika“ ketina imtis. Juolab kad situacija keičiasi kasdien, rinkos duomenys analizuojami nebe ketvirčiais, kaip anksčiau, o kas savaitę.
Kas įvyko iki karantino ir jį paskelbus? M.Žibūdos žodžiais, viskas sustojo. Jei sausį parduota 600 naujų butų, vasarį 655, tai kovo 13-ąją, paskelbus karantiną, porą savaičių pavienių sandorių dar buvo fiksuojama, jų kovą viso patvirtinta 132, tačiau balandį beliko tik 53.
Taigi, metų startas buvo rekordinis, žadėjęs vystytojams dar vienus puikius metus, tačiau kovą ir balandį sandoriai krito ištisais kartais.
Rezervacijos buvo atšaukiamos ir iki karantino paskelbimo, tik tokių būdavo keli procentai. Didžiausias dugnas pasiektas trečią ir ketvirtą karantino savaitę, kada atšauktų sandorių buvo 60–70 proc., arba daugiau nei sudarytų.
Pati „Eika“ sausį ir vasarį sudarė apie 40 sandorių, balandį 2, gegužę preliminariai planuojama 10. M.Žibūda situaciją vertina gana optimistiškai. Juolab kad susidomėjimas būstu interneto svetainėse praktiškai nekrito.
Nors sandorių skaičius ir toliau išlieka kelis kartus mažesnis nei iki karantino, nuo penktosios karantino savaitės pastebimos pozityvios tendencijos. Praėjusią savaitę net 20 NT projektų Vilniuje fiksavo teigiamus pardavimus: daugiau sandorių sudarė nei atšaukė.
M.Žibūda būsto rinką lygino su greituoju traukiniu, kuris sausį ir vasarį pasiekė didžiausią greitį, tuomet užtraukus rankinį stabdį, maksimaliai sumažino greitį, dabar trečia savaitė, kuomet greitį vėl didina.
Vystytojai ir pirkėjai, lyginant su praėjusia krize, turi kitą kapitalo bazę, taigi, jo manymu, traukinys važiuos ir toliau. Prognozuojama, jog nuolaidų gali pasitaikyti naujai statomuose ar tik ką pastatytuose projektuose, tačiau bendrai didesnių kainų pokyčių būti neturėtų.
Pirkėjai, anot M.Žibūdos, kol kas delsia pirkti būstą, tam įtakos pradžioje turėjo fizinė izoliacija, būsto rinkos neapibrėžtumas, daug kas abejojo, kas bus su kainomis. Taip pat vis dar niekur nedingęs neaiškumas dėl darbo vietos ir pajamų.
Pastaruoju metu nuo virtualių apžiūrų pereinama prie susitikimų, bendrovė „Eika“ potencialiems klientams pasiūlė finansinę saugumo programą, kurią sudarys pakitusių sąlygų garantija, kuomet be didelių praradimų per tris mėnesius galima nutraukti sudarytą preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį. Manoma, kad tai pakankamas laikas įsivertinti savo situaciją, tuomet mokėti 10–15 proc. įmoką.
Panorusieji šios paslaugos, turėtų sumokėti 2000 eurų užstatą, kurį, nutraukus sutartį, įmanoma susigrąžinti. Per tris mėnesius klientas galėtų pasitikrinti savo situaciją, aptarti ją su banku. Manoma, kad programa galios bent keletą mėnesių.
Dar vienas sprendimas bus siūlomas perkantiems būstą su notarine sutartimi. Bendrovė pasiruošusi pirkėjus drausti nuo darbo netekimo – praradus pajamas 6 mėn. dengti palūkanas ir paskolą bankui.
Maksimali dengiama išmokos suma per mėnesį siektų nuo 300 iki 500 eurų, priklausomai nuo įsigyjamo turto vertės. Išmokos atveju „Eika“ savo klientams taip pat dengs ir gyventojų pajamų mokestį. Šių programų nuspręsta imtis tikint, kad sunkumai laikini.
Rinkoje kol kas daug dvejonių – nesudaroma daug naujų sandorių, bet ir neatšaukiami senieji – įsivyravusi pauzė. Vystytojai projektus atideda keliems mėnesiams. Pati „Eika“ ruošiasi turėti pusantrų metų dydžio butų sandėlį.
Beje, didesnis aktyvumas karantino pradžioje buvo ekonominės klasės butų rinkoje, pastarosiomis dienomis aktyvėja susidomėjimas ir brangesniu būstu.
Pastebima, jog auga susidomėjimas ir sklypais bei sodybomis.