Vilnius murdosi purvyne: užsieniečiai jau lygina su trečiojo pasaulio sostine

2020 m. sausio 31 d. 07:46
Atsiliepdama į skundus valdžia vilniečiams mestelėjo kaulą: renovuokite kelis namus kaimynijoje ir mes sutvarkysime aplinką. Tik paaiškėjo, kad kaimynijos sudarytos vien iš neatnaujintų daugiabučių.
Daugiau nuotraukų (8)
Savivaldybė metų pradžioje vilniečiams pranešė džiugią žinią: jei kaimynystėje namas renovuotas, suskubkite ir jūs. O kai bus du ar trys renovuoti daugiabučiai, mes jums už ačiū sutvarkysime kiemą, nutiesime šaligatvius.
Skamba viliojamai. Tik bėda, jog kaimynijos sudarytos būtent taip, kad vienos apima vien renovuotus namus, o kitos – vien neatnaujintus. Tuo galima įsitikinti pažvelgus į interaktyvų žemėlapį. Jame nubrėžtos kaimynijų ribos.
Siūlo žiūrėti į žemėlapį
Valdžia neslepia, kad tokiomis vilionėmis siekia skatinti daugiabučių atnaujinimo procesą.
O jis Vilniuje, palyginti su provincijos miestais, yra įstrigęs ir sulaukia rimtų priekaištų.
Tad jeigu šalia vienas kito yra keli nerenovuoti namai, vilniečiai ir gražų kiemą, kuriame telpa visi automobiliai, regės, anot lietuvių liaudies priežodžio, ant švento nigdo.
„Atnaujinkite daugiabutį ir paraginkite tai padaryti kaimyninių namų gyventojus.
Prie atnaujintų daugiabučių savivaldybė numato atnaujinti šaligatvius ir automobilių aikšteles bei pagal poreikį įrengti žaliuosius korius, vaikų žaidimų aikšteles, sporto treniruoklius, pastatyti suolus ir sutvarkyti želdinius“, – neseniai kvietė valdžia.
Kiekvienas gyventojas interaktyviame žemėlapyje gali rasti visą informaciją apie savo namą ir kaimynijos teritoriją.
Stato jau trisdešimt metų
Savivaldybė pažadėjo atnaujinti kiemus, jei kaimynijoje visi daugiabučiai yra renovuoti ar renovacijos procesas jau pradėtas.
Ji pateikė ir pavyzdį Fabijoniškėse. Ateities gatvės 25-ojo daugiabučio gyventojai jau atnaujino savo namą. Jeigu Ateities gatvėje esančio 23-iojo namo gyventojai nuspręstų atnaujinti savo daugiabutį, savivaldybė nemokamai atnaujintų visą šių dviejų kaimyninių namų teritoriją.
Žvelgiant į minėtą žemėlapį, nepanašu, kad savivaldybė išpildytų pažadą Šeškinės gatvėje.
Čia tarp keturių Šeškinės 63iuoju ir 65-uoju bei Musninkų gatvės 2-uoju ir 4-uoju numeriu pažymėtų monolitinių šešiolikaaukščių yra purvynas, kuris jau trisdešimt metų naudojamas kaip automobilių aikštelė.
Čia gyvenantis Česlovas tvirtino, kad daugiabučio renovuoti kaimynai nesutinka: „Mūsų name daug pensininkų, gaunančių kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį. Be to, ir dirbantys žmonės nelabai nori užsikrauti renovacijos naštos.“
Anot Česlovo, vairuotojai neturi pasirinkimo, tad automobilius stato ne tik purvyne, bet ir ant šaligatvių, kurių trinkeles seniai reikia keisti.
Ta pati padėtis ir Kazliškių gatvėje, kur kaimynijoje – net penki nerenovuoti namai: 11-asis, 13-asis, 15-asis, 17-asis ir 19-asis.
„Visur purvas, takai neišbrendami, šaligatvių nėra.
Argi čia pieva? Iškviesti policininkai net nebaudžia vairuotojų, palikusių automobilius toje vietoje, kur turėtų būti veja, nes purvyno ir asfalto neskiria bortai. Jų paprasčiausiai nėra“, – skundėsi Kazliškių gatvės 13-ajame name gyvenanti Olga.
Šalia krykštauja mažyliai
Kad savivaldybė sutvarkytų kiemus, nesišviečia ir L.Asanavičiūtės gatvės 44-ojo bei didžiulio D.Gerbutavičiaus gatvės 1-ojo namo gyventojams. Šie nerenovuoti namai – taip pat kaimynija.
Kaip ir Fabijoniškių gatvės 91-ojo namo gyventojams. Šis daugiabutis yra kaimynijoje su Fabijoniškių gatvės 87-uoju, 89-uoju ir 93-iuoju daugiaaukščiais.
Vien tik skųstis gali ir Šaltkalvių gatvės 60-ojo namo gyventojai. Jie jau įprato prie nuolatinio purvo, tik bėda, kad automobiliai jį taško važiuodami per vaikų žaidimo aikštelę ir pėsčiųjų taku.
O kartais automobiliai pastatomi net vaikų žaidimo aikštelėje. Dėl to gyventojai keliskart skambino policijai, bet viskas veltui.
Blogai yra ir tai, kad Šaltkalvių gatvės 60-asis namas kaimynijoje su tokiais pat nerenovuotais 50-uoju, 50A, 58-uoju ir 64-uoju namais. Tad savivaldybės pažadas sutvarkyti kiemus šiuose daugiabučiuose gyvenančių vilniečių nešildo.
Dėmesį skirs šaligatviams
Vis dėlto negalima sakyti, kad savivaldybė nieko nenuveikė.
Vien praėjusiais metais Vilniuje atnaujinta 200 kiemų, išasfaltuota 36 kilometrai gatvių.
Tiesa, valdžia pripažįsta, kad 2020 metais daugiau dėmesio bus skiriama šaligatviams.
Šiuo metu savivaldybės specialistai kartu su seniūnais sudaro preliminarius darbų sąrašus, kurie bus skelbiami vasario ir kovo mėnesiais.
Kodėl savivaldybė šiemet tiek dėmesio skirs šaligatviams?
Valdžios žodžiais, prieš penkerius metus buvo užsibrėžta ambicinga gyvenamosios aplinkos gerinimo programa – nutiesti naujus dviračių takus, sutvarkyti dešimtmečiais apleistus šaligatvius, viešąsias erdves vadinamuosiuose miegamuosiuose rajonuose.
Beje, praėjusiais metais gatvių, šaligatvių, kiemų remonto bei kitiems ūkio darbams skirta daugiau kaip 11 mln. eurų. Preliminariai 2020 metų biudžete miesto ūkio darbams numatyta 50 mln. eurų. Bet kiek iš jų nubyrės gyvenamajai aplinkai gerinti – dar neaišku.
Įrengta 70 žaliųjų korių
Savivaldybė giriasi, kad per 5 metus sutvarkė daugiau nei 1400 kiemų, tvarkomi ir skverai miegamuosiuose rajonuose – Paberžės, Šeškinės, Architektų, L.Giros, S.Nėries, Sietyno gatvėse.
Pernai įrengti 29 nauji žalieji koriai sukūrė dar 1819 automobilių statymo vietų kiemuose. Iš viso per pastaruosius penkerius metus įrengta beveik 70 žaliųjų korių. Pernai didžiausių pokyčių sulaukė Šnipiškės, Naujamiestis, Pilaitė, Lazdynai bei Šeškinė.
„Kasmet sparčiai plėtojame infrastruktūrą mieste ir nuolat ieškome sprendimų, kaip pagerinti susisiekimo sąlygas vilniečiams.
Naujai įrengta gatvė, atnaujintas apšvietimas, įrengtas skveras atveria galimybes plėtoti visą kvartalą, nutiesus naują dviračių taką, vilniečiai gali patogiau pasiekti darbą ar namus.
Įrengiamos žalios erdvės teritorijoms suteikia jaukumo ir skatina judėti pėsčiomis, dviračiais, paspirtukais, viešuoju transportu“, – nestokojo optimizmo mero pavaduotojas Vytautas Mitalas.
Fabijoniškių gatvė
Šaltkalvių gatvė
Rygos gatvė
Prilygino trečiojo pasaulio šalies sostinei
Socialinio tinklo paskyros Vilnius.wtf autorius prisiminė, kaip 2018 m. per Rusijoje vykusį pasaulio futbolo čempionatą keliavo po Saranską, Samarą, Volgogradą ir Rostovą. Kiekvienam mieste jis tyčia vykdavo pasižiūrėti, kaip atrodo vadinamieji miegamieji rajonai, kurių niekas prieš čempionatą netvarkė. Autorius pateikė išvadą: padėtis lygiai tokia pat kaip ir Vilniuje. Jis pastebėjo tik du skirtumus.
Vilnius.wtf autorius Rusijoje nematė automobilių vaikų žaidimų ir sporto aikštelėse. Tai įprasta Vilniuje.
Jis spėjo, kad rusai prisibijo parkavimosi pamokėlės – raktu ar aštriu daiktu per automobilio šoną. „Rusai yra labiau linkę į tokius drausminimo metodus“, – tikino autorius.
Kitas skirtumas – rusai nusprendžia, kad kiemuose vieta priklauso jiems ir ją pažymi kuolais, grandinėmis, lynais.
„Bet jeigu lyginsime sostinę su sostine, o ne su visokiais Muchosranskais ir Urodskais, tai, palyginti su Maskva, Vilniaus daugiabučių kiemai atrodo, lyg būtų trečiojo pasaulio šalyje, kurioje ką tik pasibaigė karas“, – pažymi socialinio tinklo paskyros autorius.
Jo žodžiais, Maskvoje nėra nieko panašaus į tokį absoliutų apsileidimą kaip pas mus Žirmūnuose, Šnipiškėse, Naujamiestyje.
Kazliškių gatvė
Šeškinės gatvė
L.Asanavičiūtės gatvė
Šaltkalvių gatvė
Tiesia dviračių takus
Savivaldybė nuolat pabrėžia, kad mieste tiesiami naujo standarto raudoni dviračių takai.
2019 m. nutiesta daugiau kaip 8 kilometrai dviračių takų. Per 5 programos metus atsirado beveik 50 kilometrų visiškai naujų dviračių takų visame Vilniuje.
Šiemet visiškai naujais takais galima saugiai ir patogiai minti Žirmūnų, Apkasų, Žaliųjų Ežerų, Šiukštulių, Alko, Didlaukio gatvėse, Pilaitės prospekte.
Kazliškių gatvė
purvasRenovacija^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.