Iki tol Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė veikė 1905 metais statytuose mediniuose avarinės būklės pastatuose Žvėryne, kuriuos Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis naujojo korpuso atidarymo metu pavadino šalies gėda.
Vilniaus gėda šią įstaigą po apsilankymo prieš kone 5 metus vadino ir tuometė prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Ant prekystalio – maždaug po pusmečio
Daugiau nei 7,6 tūkst. kv. m ploto ligoninė Santaros miestelyje iškilo per dvidešimt mėnesių (projekto autoriai – Projektų rengimo centras). Naujojo korpuso statybos kainavo 14,5 mln. eurų.
Kokia ateitis laukia daugiau nei šimtmetį skaičiuojančios buvusios Infekcinių ligų ligoninės Žvėryne pastatų? Neabejojama, kad vieniši šie pastatai neužsibus.
Kaip portalą lrytas.lt informavo Turto banko atstovas Tomas Bagdonas, kol kas Turto bankas laukia Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinimo, kad ligoninė yra uždaryta ir jie pasiruošę šią perduoti Turto bankui.
Pats perėmimo procesas užtrunka savaitę ar dvi. Perėmus objektą, Turto bankas jį paruoš pardavimui: sutvarkys dokumentaciją, inventorizaciją, taip pat – su sklypu susijusius klausimus, tokius kaip atidalinimas (jei yra daugiau bendraturčių), nustatys sklypo ribas.
Kad valstybei būtų užtikrinta optimali grąža už jos turtą, Turto bankas įprastai užsako nepriklausomą turto vertinimą – tokiu būdu nustatoma pradinė NT objekto pardavimo kaina.
Pats kompleksas, kaip ir kitas valstybei priklausantis NT, bus parduodamas viešojo aukciono būdu.
Tokių didelių objektų paruošimas pardavimui užtrunka maždaug pusmetį, mažesnių, jei nėra papildomų aplinkybių, tokių kaip teisminiai ginčai – maždaug tris mėnesius.
Lėšomis, gautomis už parduotus ligoninės pastatus, finansuojamos Santaros klinikų statybos.
Neabejoja NT plėtotojų susidomėjimu
Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis įsitikinęs – objektas neabejotinai turėtų sudominti daugelį plėtotojų. Ši Žvėryno dalis yra viena brangiausių ir prestižiškiausių vietų visame Vilniaus mieste, kur butų kainos gali drąsiai varžytis ir su pačiomis geriausiomis Senamiesčio vietomis.
Taigi, pašnekovo žodžiais, turėtų laukti labai rimta kova tarp investuotojų, norinčių ir pajėgiančių plėtoti brangaus prestižinio būsto projektus. Būtent būsto. Kitų turto paskirčių (biurų, viešbučių ar kt.) plėtra čia būtų mažiau pelninga nei vystyti prabangių apartamentų kompleksą.
Beje, tai būtų toli gražu ne pirmas prabangus kompleksas, iškilęs vietoje senos ligoninės. Itin prabangus būsto kompleksas „Misionierių sodai“ iškilo vietoje Misionierių ligoninės, šį rudenį po ilgų statybos metų visuomenei buvo pristatytas barokinis verslo ir laisvalaikio kompleksas „Bokšto skveras“, kuriame anksčiau veikė Odos ir venerinių ligų dispanseris.
Privačių investuotojų rankose yra ir konversijos laukia visai neseniai daug aistrų sukėlusi šv. Jokūbo ligoninė, taip pat šiemet buvo paskelbti plėtros planai Raudonojo kryžiaus ligoninės Žygimantų gatvėje, kurią dar 2016 metais iš to paties Turto Banko įsigijo NT plėtros bendrovė „Vastint Lithuania“, vietoje.
Galima kainą įvardyti sudėtinga
Anot „Inreal“ grupės NT analitiko Tomo Sovijaus Kvainicko, pietinė Žvėryno mikrorajono dalis pasižymi ypač aukštomis tiek būsto, tiek ir komercinių patalpų kainomis. Jos iš esmės nusileidžia tik naujajam Vilniaus centrui bei Senamiesčiui. Atsižvelgiant į tai, kad naujų objektų plėtra Žvėryne yra ypač ribota, ši teritorija būtų itin patraukli nekilnojamojo turto plėtotojams.
Dviejų hektarų sklypas nuo Neries upės yra nutolęs apie 100 metrų vakaruose ir apie 200 metrų pietuose, gausiai apželdintas.
Kompleksą sudaro 10 įvairaus ploto pastatų, iš kurių 4 plytų mūro, o likusieji mediniai. Kompleksas yra įrašytas į Kultūros vertybių registrą (reikšmingumo lygmuo vietinis).
„Galbūt, bauginančiai gali atrodyti komplekso pavadinimas. Kita vertus, šioje ligoninėje gydytų ligų bakterijos ir virusai aplinkoje ilgai negyvena, o pačios patalpos buvo prižiūrimos bei dezinfekuojamos. Nustačius poreikį, rekonstrukcijos metu patalpos būtų papildomai dezinfekuotos. Sėkmingų sveikatos priežiūros įstaigų konversijų pavyzdžių Vilniuje yra ne vienas: Senamiestyje, Antakalnyje“, – komentavo T. S. Kvainickas.
Kalbant apie turto pardavimo kainą, anot pašnekovo, gana sudėtinga nustatyti, kokia ji galėtų būti. Tokio tipo objektai paprastai yra nagrinėjami žvelgiant iš „projektinio kvadrato“ kainos bei kiekio pusės. Užstatymo intensyvumas Žvėryne nėra didelis, tačiau jokiu būdu ne homogeniškas, tad tikslus šio rodiklio dydis (naujasis Vilniaus bendrasis planas numato 0,8) būtų esminis nustatant kainą.
Kaina taip pat priklausytų ir nuo konkretaus plėtotojo planų, pageidaujamos rekonstruojamo objekto paskirties. Be kita ko, būtina atsižvelgti ir į galimus Kultūros paveldo departamento reikalavimus, kurie galėtų kiek apriboti komplekso plėtrą.