Buvusi laikino sulaikymo areštinė Vilniuje netrukus pakvies lankytojus

2019 m. lapkričio 12 d. 10:23
Lrytas.lt
Buvusi policijos laikino sulaikymo areštinė T. Kosciuškos gatvėje, atidarius naują policijos pastatą T. Ševčenkos g., šių metų vasarą grąžinta Lietuvos nacionaliniam muziejui. 
Daugiau nuotraukų (42)
Areštinė T. Kosciuškos gatvėje – XIX amžiaus pastatas, statytas kaip uždaro kariuomenės komplekso dalis, ir visą savo gyvenimą jis išlaikė savo funkciją. Du šimtus metų buvęs uždaras pastatas lapkričio pabaigoje bus atvertas visuomenei – čia bus surengta pirmoji paroda. 
Buvusios areštinės teritorijoje yra keli pastatai – vieną iš jų, kaip anksčiau rašė lrytas.lt, ir ketinama pritaikyti ekspozicijoms ir kintamoms parodoms. Pastate ketinama išlaikyti kiek galima daugiau autentiškumo, o pirmoji paroda, surengta lapkričio pabaigoje, žadama, bus skirta sukilėliams atminti. Iki šios dienos, laukiant lankytojų, buvo įrengtas lankytojų centras, apsauga, visa kita išlikę kaip buvę.
Pastato ateitis bus svarstoma diskutuojant su mokslininkais, rengiamas investicinis projektas, po kelerių metų ketinama pakviesti į naują muziejaus padalinį.
Prieš kurį laiką minėta, jog pagrindinį areštinės pastatą ketinama pritaikyti ekspozicijoms, taip pat įrengti patalpas restauracijos centrui, tačiau tikslūs planai, anot Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovų, bus aiškūs tik parengus investicinį planą ir gavus finansavimą.
Buvusios areštinės pastatai policijai priklausė pagal panaudos sutartį, tačiau Vilniuje pastačius naują areštinę Naujamiestyje, senosios pastatai grąžinti Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Lietuvos nacionalinio muziejaus mokslo darbuotoja Birutė Rūta Vitkauskienė teigė, jog buvo mažai duomenų, kaip pastatas atrodė iki įrengiant areštinę. Kiek paaiškėjo iš dokumentų, jog čia kadaise buvęs dvaras, ėjęs iš rankų į rankas, vėliau čia buvo kalinami sukilimo veikla kaltinami lietuviai. Brėžiniai, remonto sąmatos ir kiti dokumentai, anot dailės istorikės, iškeliavę iš Lietuvos.
1863–1864 metais čia buvo kalinta apie 1000 žmonių: inteligentų, dailininkų, rašytojų, kunigų. Čia kalėjo 8 sukilėliai, vėliau mirties bausme nubausti Lukiškių aikštėje.
Kiek žinoma, kameros buvusios nešvarios, sąlygos baisios, žmonės laikyti ištisus mėnesius. Labai mažai kalinių išleisdavo į laisvę.
Kosciuškos g. buvusi areštinė – viena didžiausių Vilniuje, veikusių iki 1914 metų. Paskirtis vėliau pasikeitė nedaug, čia kalėjo karo nusikaltėliai, mūsų dienomis, pastate buvo laikino sulaikymo vieta. 
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.