„Vilon City“ teritorijoje namus projektavęs D. Čepurna: „Gamta pati diktuoja užstatymo būdus“

2019 m. liepos 2 d. 15:28
Vilniaus pakraštyje, prie kurio miestas artėja vis sparčiau, netoli nuo Vilniaus – Panevėžio autostrados ir vakarinio aplinkkelio, tarsi sostinės riboženklis yra įsikūręs „Vilon City“ kompleksas, prasidėjęs nuo viešbučio ir išaugęs iki mažo miestelio.
Daugiau nuotraukų (6)
Dabar čia yra įsikūręs „Vilnius Grand Resort“ viešbutis, „The V Golf Club“ golfo klubas, restoranai „Le Paysage“, „Trattoria Verde“ ir „Bora Bora“, erdvės šventėms ir renginiams, teniso ir krepšinio aikštelės, sporto salė, pirčių ir baseinų erdvė bei naujai statomas didelis SPA centras. Aplinkui golfo aikštynus įsikūrę ir pirmieji „Vilon Homes“ gyvenamieji namai – vilos, kotedžai ir apartamentai. Apie šį ne tik architektūrinį, bet ir geografinį projektą bei kaip jis buvo kuriamas kalbamės su vienu iš jo architektų – Dainiumi Čepurna.
Koncepciją kūrė britai
„Vilon Homes“ namų architektūrą kūrė britų studija „Darling Associates London“, pelniusi žurnalo „Architects journal“ aukščiausią įvertinimą. Gyvenamųjų namų interjero koncepcijos kūrimu užsiėmė kita žymi Londono dizaino studija „Anouska Hempel Design Studio London“ ir žymi britų architektė Anouska Hempel. Ji 1941 metais gimė Naujojoje Zelandijoje, rusų ir šveicarų-vokiečių šeimoje. Iš pradžių Anouska Kempel išgarsėjo kaip aktorė, o nuo septintojo dešimtmečio pabaigos tapo žinoma kaip brangių ir skoningų viešbučių dizainerė. Žurnalas „Architectural Digest“ 2002 metais įrašė ją į garsiausių pasaulio architektų šimtuką.
Britai sukūrė visą architektūrinę koncepciją – namų tipus, vizualizacijas, planus, fasadus, pjūvius, taip pat išdėstymą teritorijoje. Tuo tarpu užduotis projektą adaptuoti ir įgyvendinti teko lietuvių architektui Dainiui Čepurnai ir architektų grupei „Unitects“. D. Čepurna yra dalyvavęs ir vadovavęs ne vienam Vilniaus veidą kuriančiam projektui, tarp kurių – „Ibis Vilnius Centre“ viešbutis, biurų pastatas „Eleven“,  o tarp kitų architektų grupės „Unitectus“ darbų – greitai duris atversiantis „Hilton Garden Inn Vilnius City Centre“, prekybos centrai „Ozas“, „Nordika“ ir daug kitų.
Rekordinis skaičius dokumentų
 „Originalų britų sukurtą „Vilon Homes“ architektūros koncepcijos principą išlaikėme, o viduje keitėme pagal Lietuvoje galiojančias normas ir standartus. Mums buvo svarbu viską padaryti galvojant apie komfortą ir, nepaisant to, ar galima būtų išspręsti paprasčiau ar sudėtingiau – išlaikyti duoklę architektūriniam sumanymui“, – teigia D. Čepurna.
Pasak architekto, miestelis prie golfo laukų – netipinis ir įdomus. Tai – vienintelis tokio lygio objektas Lietuvoje. Bet to, 18 duobučių „The V Golf Club“ golfo aikštynas, įrengtas pagal Amerikos golfo asociacijos standartus, yra vienintelis oficialios profesionalių golfo žaidėjų asociacijos (PGA) dizaino tipo golfo aikštynas Baltijos šalyse.
„Namus pradėjome planuoti, kai golfo aikštynas jau buvo įrengtas ir vystomas toliau. Toks kraštovaizdis formuoja labai estetinę aplinką. Mūsų praktikoje tai buvo pirmas tokio tipo projektas ir nemažas iššūkis – pirmam etapui rengėme dokumentus 32 statybos leidimams ir kurie leido statyti 192 atskirus namus. Taip pat teko ir du kartus koreguoti anksčiau parengtą teritorijos detalųjį planą, pritaikyti jį prie britų koncepcijos. Įspūdingai savo dydžiu atrodo ir popierinė projekto versija, užimanti dvi lentynas per visą sieną. Praktika parodė, kad mintis išskaidyti projektą į 32 etapus, pasiūlyta savivaldybės atstovų, buvo labai logiška ir pasiteisino – tai suteikė laisvę vėlesnius etapus keisti ir derinti prie poreikių. Vėliau, kai įgijome daugiau užsakovų pasitikėjimo, mūsų buvo paprašyta suprojektuoti savitas vilas, derančias prie britiško stiliaus“, – teigia D. Čepurna.
Stilių diktuoja gamta
Nesvarbu, kokioje aplinkoje projektuojamas pastatas – architektūrine įvairove pasižyminčiame Vilniaus centre ar natūralios ir sukultūrintos gamtos apsuptyje – architektas pabrėžia būtinybę išlaikyti darnią aplinkos stilistiką.
„Vilon City“ teritorija yra didelė – iš viso 280 hektarų ploto, todėl skiriasi ir joje išdėstytų namų tipai. Iš viso čia yra suplanuota pastatyti 250 tūkst. kvadratinių metrų pastatų iš kurių 50 tūkst. kvadratinių metrų jau yra pastatyta.
Pasak architekto, užstatymo būdą čia formuoja pati aplinka – vieni namai yra toliau nuo golfo aikštynų, kiti numatyti už nedidelio miškelio ar tarsi saloje tarp vandens telkinių, todėl namų tipus čia diktuoja pati gamta. Šiuo metu jau yra pastatytos penkių miegamųjų kambarių vilos, dviaukščiai kotedžai ir apartamentų namai. 
Prabangą kuria erdvės ir technologijos
Savitu ir kiek neįprastu būdu namuose buvo kuriamas ir prabangos įspūdis. Jį lėmė ne išraiškingos detalės, o visuma, apimanti vieningą architektūrą, išpuoselėtą kraštovaizdį ir paslaugas – nuo visą parą budinčios apsaugos ir namų administratoriaus iki šalia veikiančio viešbučio, restoranų, vandens pramogų, SPA, golfo klubo ir sporto aikštelių. Tokia paslaugų įvairovė sunkiai pasiekiame bet kurioje kito vietoje gamtos apsuptyje.
Namų interjero stilius – taip pat santūrus, architektas jį vadina praktiniu ir ne visai minimalistiniu. Šviesios spalvos, griežtos detalės, lygios linijos palieka laisvę individualaus interjero dekoro saviraiškai. Tokiu būdu prabangą šiuose namuose kuria erdvės, jų išdėstymas, pasirinktos kokybiškos medžiagos ir akimi nematoma sumontuota įranga.
Pasak architekto, „Vilon Homes“ buvo vieni iš pirmųjų namų Lietuvoje, kur buvo įrengta pilna išmaniųjų namų sistema. Čia sumontuota „SMART house“ įranga, kurios pagalba nuotoliniu būdu galima kontroliuoti šildymo sistemą, apšvietimą, net automatines žaliuzes. Grindinis šildymas, kondicionavimo bei rekuperacijos sistemos yra nematoma, bet svarbi komforto dalis, būtina tikram prabangiam būstui.
D. Čepurna pamini, kad vienas iš lietuviškam išplanavimui neįprastų sprendimų buvo ir prie kiekvieno miegamojo atskirai įrengtas sanitarinis mazgas, net kelios drabužinės, didelės erdvės susidėti daiktams, kurie lieka paslėpti nuo kambario vaizdo. Tokia tradicija iš užsienio šalių į Lietuvą ateina tik dabar.
Įvertino ir lietuviai, ir užsieniečiai
Pasak architekto, projektas buvo pradėtas kurti prieš dešimtmetį, pirmosios vilos pastatytos 2015-2016 metais ir iš pradžių buvo skiriamos daugiausia užsienio pirkėjams. Pasiūlymus domėtis namais šalia Vilniaus galima buvo rasti to meto „Financial Times“ nekilnojamojo turto skiltyje ir „Luxury homes“ internetinėse svetainėse.
Tačiau įdomu tai, kad britišku stiliumi pastatytos vilos sudomino ir lietuvius, ypač daugiau keliavusius po pasaulį. Šiuo metu „Vilon City“ teritorijoje jau yra parduotos beveik visos vilos, kotedžuose ir apartamentuose gyvena būstų savininkai arba nuomininkai, atvykę čia ne tik iš Lietuvos bet ir kitų Europos bei pasaulio šalių. Gyventojai ypač vertina kultūringą naujakurių bendruomenę, kurios privatumui ir saugumui čia teikiama ypač didelė reikšmė.
Ateityje augantis „Vilon City“ miestelis plėsis dar labiau – poros metų laikotarpyje čia atsiras tarptautinis vaikų darželis ir pradinė mokykla, sporto centras, biurų pastatai, nedidelė maisto prekių parduotuvė ir net pažintinis žvėrelių parkas vaikams.
Vilonarchitektas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.