Šiurpios žinios iš Londono: „Grenfell“ bokšto gaisro pasekmės kerta dar ir šiandien

2019 m. gegužės 21 d. 12:42
Naujausi tyrimai parodė, jog „Grenfell“ bokšto gaisro metu išleistu toksiniu chemikalų kokteiliu vis dar užterštos Londono apylinkės. Net ir po pusantrų metų nuo tragedijos chemikalai gali kelti rimtą pavojų vietos gyventojų ir išgyvenusių gaisrą žmonių sveikatai.
Daugiau nuotraukų (2)
Nerimą keliantys radiniai aplink „Grenfell“ bokštą
Centrinio Lankašyro universiteto (UCLan) mokslininkai ištyrė dirvožemio, nuodėgulių ir atliekų mėginius 140 metrų atstumu nuo Vakarų Londone esančio bokšto ir nustatė didelį aplinkos užterštumą. Rasta daug gaisro metu atsiradusių toksiškų, žinomų kaip vėžį sukeliančių cheminių medžiagų, kvėpavimo takus jautrinančių bei nervų ligas sukeliančių medžiagų.
„Neabejotinai bokšto aplinkoje yra užterštumo įrodymų, privalome toliau išsamiai ir nepriklausomai analizuoti riziką gyventojams“, – sako gaisro chemijos ir toksiškumo (fire chemistry and toxicity) profesorė Anna Stec, kartu su komanda vykdanti nepriklausomą tyrimą.
„Dabar labai svarbu pradėti ilgalaikę sveikatos stebėseną, kad įvertintume ilgalaikius neigiamus gaisro padarinius vietiniams gyventojams, avarijos likviduotojams ir valymo darbus atliekantiems darbuotojams“, – sako ji.
Paskatino imtis išsamaus tyrimo
Praėjus mėnesiui po gaisro UCLan mokslininkai nustatė, kad 50–100 m atstumu nuo bokšto balkonų mėginiai buvo užteršti vėžį sukeliančiais policikliniais aromatiniais angliavandeniliais (PAH). Tai lėmė tolesnę, šešis mėnesius po gaisro trukusią dirvožemio, gaisrinių nuolaužų ir nuodėgulių analizę. Pavyzdžiai paimti iš šešių vietų 1,2 km atstumu nuo bokšto. Remdamiesi nustatytu cheminių medžiagų lygiu, mokslininkai padarė išvadą, kad vietiniams gyventojams yra padidėjusi sveikatos problemų rizika nuo astmos iki vėžinių susirgimų.
Profesorės A. Stec tyrimas parodė, kad dirvožemio mėginiuose, esančiuose 100 metrų atstumu nuo „Grenfell“ bokšto, buvo rasta šešių tipų toksiškų chemikalų, kurių lygis yra maždaug 160 kartų didesnis nei paprastai randamas kitose miesto vietovėse.
Dirvožemio mėginiai, surinkti 50 m atstumu nuo „Grenfell“ bokšto, taip pat turėjo fosforo antipirenų, medžiagų, dažniausiai naudojamų izoliacinėse putose, ir minkštuose balduose, kurie yra potencialiai toksiški nervų sistemai. Šioje dirvoje, taip pat kritusiose šiukšlėse ir nuodėguliuose, tyrėjai nustatė sintetinius stiklo pluoštus, atitinkančius „Grenfell“ bokšto atnaujinimo gaminiuose esančias medžiagas.
Padidėjusi benzeno koncentracija, įrodyta kancerogeninė medžiaga, buvo aptikta 140 m atstumu nuo bokšto, 25–40 kartų didesnė, nei paprastai randama miesto dirvožemyje.
Pavojingos medžiagos žmonių sveikatai
Be to, praėjus daugiau nei 17 mėnesių po gaisro, 160 m nuo „Grenfell“ bokšto, bute ant užuolaidų tyrėjai aptiko dulkių ir geltonos spalvos aliejingų nuosėdų, kuriose nustatyta izocianatų – stiprių kvėpavimo takų jautriklių, kurie po vienkartinio poveikio gali sukelti astmą. Šių medžiagų buvo aptikta toks kiekis, jog aišku, jog jis susidarė deginant konkrečias medžiagas, kurios panaudotos 2016 m. „Grenfell“ bokšto atnaujinimo metu.
Kaip rašo „The New York Times“, po 2017 m. birželio 14 d. kilusio gaisro, nusinešusio 72 žmonių gyvybę, vietiniai gyventojai pranešdavo apie sveikatos sutrikimus, pvz., kosulį, vėmimą, kuriuos siedavo su užterštu oru po gaisro. Tačiau visuomenės sveikatos priežiūros pareigūnai teigė, kad po gaisro įvertino oro kokybę, o rizika sveikatai buvo „nuosekliai maža“.
Vyriausybė inicijuoja tyrimų programą
Praėjusių metų spalį prof. A. Stec paskelbus preliminarias savo tyrimų išvadas, rodančias didelę potencialių kancerogenų koncentraciją regione, Didžiosios Britanijos vyriausybė paskelbė planus atlikti išsamią dirvožemio analizę, kad būtų galima patikrinti užterštumo lygį.
DB Būsto, bendruomenių ir savivaldybių ministerija suskubo pareikšti, jog labai rimtai vertina prof. A. Stec išvadas ir išsamiai analizuoja nuolatinius, susirūpinimą keliančius sveikatos klausimus. Be to, pranešė, jog sukūrė visapusišką aplinkosauginių tyrimų programą, kad galėtume įvertinti riziką ir imtis atitinkamų veiksmų. Prof. A. Stec yra nepriklausomos mokslininkų grupės, prižiūrinčios šį darbą, dalis, o jos analizė ir išvados informuos apie atliktus tyrimus programoje.
Ministerija paragino gyventojus, turinčius sveikatos problemų, pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojais, sakydama, kad jie pasirūpins papildomais sveikatos patikrinimais.
Grenfell TowerGaisras^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.