Neregėtas verslininkų įžūlumas: nusprendę statyti daugiabutį pateikė pribloškusią priežastį

2019 m. kovo 29 d. 11:57
Video
Verslininkų triukas – gavo leidimą gelbėti griūvantį sandėliuką, tačiau jo vietoje ėmė ręsti namą. Kodėl taip atsitiko pačioje sostinės širdyje, Senamiestyje, ramioje Pranciškonų gatvėje, aiškinasi paveldosaugininkai ir statybų inspektoriai. Paveldosaugininkai patvirtina – namas dygsta be leidimo.
Daugiau nuotraukų (9)
Stebuklas: sandėliukas virs butais
Namą vietoje sandėlio statantys verslininkai (objektas priklauso privačiai įmonei „Mikaris“) aiškina, kad skubėjo statyti be leidimo, nes gelbėjo griūti pradėjusią šalia esančią XVI amžiaus sieną. Tačiau archeologai ir vietos gyventojai dėl sienos griūties kaltina pačius statybininkus.
Aiškėja, jog po sienos griūties Kultūros paveldo departamentas (KPD) davė leidimą įmonei sutvirtinti sienų likučius, kad šie nebegriūtų. Tačiau netrukus vietoje apgriuvusios atsirado nauja siena ir pradėta ręsti čia niekada nebuvusi mansarda.
KPD laikinoji Vilniaus skyriaus vedėja Gerda Ožiūnaitė aiškino, jog projekte buvo numatoma atlikti pirmo aukšto sienos sutvirtinimo darbus, papildomas viršutinis pusė aukšto nebuvo numatytas nė viename avarinės grėsmės pašalinimo darbų apraše.
Bendrovės, atliekančios darbus, direktorius Petras Kasiulaitis teisinosi, jog ėmėsi veiksmų, kad pro įskilusias sienas nesiskverbtų vanduo, jo, teigimu, dar trūksta uždengti stogą.
Pas paveldosaugininkus lankėsi
Verslininkai, dar prieš ręsdami mansardą, paveldosaugininkams pateikė brėžinius, iš kurių aišku, jog jų planuose – 700 kv. m ploto butų ir administracinių patalpų pastatas. Tačiau leidimo verslininkai nėra gavę iki šiol. Bauda už tai negąsdinanti: siekia nuo 800 iki 12 tūkstančių eurų. Be to, pastato griauti gal ir neteks – valdininkai linkę be leidimo padarytus darbus įteisinti.
G. Ožiūnaitė aiškino, jog pastatą tikslinga tvarkyti iš esmės, atsižvelgiant į šių dienų situaciją.
Taigi, paveldosauginininkai nė neskuba ieškoti kaltų, kodėl, gelbstint avarinės būklės sandėlį, iškilo grėsmė šalia esančiai istorinei sienai.
Archeologo teigimu, jiems pradėjus kasinėjimus, siena pavojaus nekėlė, ji esą galėjo išlinkti dėl statybininkų kaltės. Sandėlio savininkai mano priešingai – dėl griūties kaltina archeologus. Pranciškonų gatvės gyventoja turi dar kitą versiją – siena nesugriuvo, o buvo sugriauta. Esą pusę sienos verslininkai išgriovė, pusę paliko. Vieną naktį gyventojai teigia patys girdėję, kaip kažkas griuvo, žmonės negalėjo pravažiuoti.
KPD atstovė kalbėjo, jog neskubės išieškoti žalos, daug svarbiau, kad objektas būtų sutvarkytas pagal teisės aktus. Specialistė turi galimą pateisinimą ir sienos griūčiai: gotikinė siena be pamatų, todėl galėjo nesunkiai skilti ar linkti.
Išvadas dėl statybų Pranciškonų gatvėje turėtų pateikti ir Statybų inspekcija. Įmonė „Mikaris“ yra patekusi ir į Migracijos departamento akiratį. Jo darbuotojai atsisakė išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje Rusijos pilietybę turintiems įmonės akcininkui ir direktorei.
Įmonės atstovai dėl negauto leidimo gyventi Lietuvoje kreipėsi į teismus. Dėl akcininko Migracijos departamentas turės svarstyti iš naujo, o direktorei laikinas leidimas gyventi Lietuvoje neišduotas, anot teismo, pagrįstai.
Vilniaus senamiestisStatybosgriūtis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.