Pylimo gatvės 12-ojo namo gyventojai sunerimo, kad jų kieme planuojamos net trijų vienbučių dviaukščių gyvenamųjų namų (kiekvieno plotas maždaug 140 kv. m) statybos.
Labiausiai jiems užkliuvo žinia, jog šie trys namai oficialiuose dokumentuose vadinami Pylimo g. 12 kieme stovinčio 31 kv. m. ploto namo rekonstrukcija ir jie, anot gatvės senbuvių, iškils nesilaikant 3 metrų atstumo nuo bendrijos nuomojamos sklypo dalies ribos.
Taip pat žmones gąsdina, kad statinių aukštis sieks 8,5 metro ir jie praras taip trūkstamas automobilių stovėjimo vietas.
Namo gyventojai tikino, jog leidimas šioms statyboms išduotas be viešo svarstymo ir derinimo su jų bendrija.
Priekaištų neturėjo
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) išnagrinėjo pretenzijas, tačiau gerų žinių sostinės centro gyventojams nepranešė.
Inspektoriai tik patvirtino, kad trijų vienbučių gyvenamųjų namų statyboms namo Pylimo g. 12 kieme Vilniaus miesto savivaldybė leidimą išdavė, pažeidimų neužfiksuota.
Bendrija buvo informuota, jog gyventojų sutikimas dėl šių statybų nebuvo būtinas, mat šioje teritorijoje yra perimetrinis užstatymas. Jokių priekaištų inspektoriai neturėjo ir dėl automobilių stovėjimo vietų – ten viskas, kaip numatyta statybų techniniame reglamente.
„Mums aiškinama, kad gyventojų sutikimas nebūtinas, nes statinys – iki 300 kv. m ploto.
Verslininkai gudriai pasinaudojo įstatymo spragomis: savo statinius jie pavadino trimis vienbučiais namais A, B ir C (jie yra blokuoti bendromis sienomis). Visi kartu jie turi per 400 kv. m bendrojo ploto“, – „Sostinei“ pasakojo vienas gyventojų.
Sumažino pastatų aukštį
Jai atstovaujantis projekto architektas Povilas Jansonas sakė, kad namo gyventojams sklypas nepriklauso, jie yra tik nuomininkai, o Nacionalinės žemės tarnybos Vilniaus miesto skyrius neprieštaravo, jog čia vyktų statybos.
P.Jansonas pabrėžė, kad apie projektą registruotu laišku buvo informuotas Pylimo 12-ojo namo bendrijos pirmininkas Vitalijus Jermakovas.
Pirmininkas taip pat dalyvavo susitikime su Kultūros paveldo departamento atstovais, kuriame buvo pristatytas projektas, taip pat sutarta pastatų aukštingumą sumažinti nuo 11 iki 8,5 metro.
Atliko archeologinius tyrimus
Paprašius paaiškinti, kaip 31 kv. m ploto pašiūrės vietoje gali iškilti trys vienbučiai namai, architektas sakė, jog jie bus statomi atsižvelgiant į buvusį užstatymą – prie išlikusios anksčiau čia buvusio namo sienos.
Tai patvirtino atlikti istoriniai ir archeologiniai tyrimai, dėl kurių teisėtumo namo gyventojai taip pat abejoja ir išaiškinimo kreipėsi į paveldo sargus.
Ginčija visas statybas
Bendrovės „Eika“ valdybos pirmininkas Robertas Dargis teigė, jog dabar ginčijamos kone visos sostinėje vykstančios statybos. O pavienių žmonių interesai ginami prisidengiant viešuoju interesu.
Maža to, statybos priekaištų dažniausiai atsiranda tik atriedėjus sunkiajai technikai, kai nuostoliai dėl teismų ar įstrigusių statybų tampa itin dideli.
VTPSI praėjusiais metais išnagrinėjo 2638 fizinių ir juridinių asmenų skundus ir pranešimus apie galimus pažeidimus statybos srityje visoje Lietuvoje. Iš jų pasitvirtino 613.