„Šios plokštės dega lyg medis. Tad jeigu kiltų bent nedidelis buitinis gaisras Klinikų viduje, ugnis išplistų labai greitai“, – sako PAGD atstovas Vytas Vaičaitis.
Ekspertai atsitiktinai išsirinko 15 pastatų, iš kurių 5 pastatai jiems pasirodė padengti degiomis aliuminio kompozito plokštėmis. Vienas tų pastatų – 2015 metais rekonstruotos Santaros klinikos.
Po atlikto pastato plokštės tyrimo nustatyta, kad medžiaga yra ne A klasės, kaip nurodyta dokumentuose, o E gaisringumo klasės – ypač degi.
Dabar aiškinamasi, kas galėjo klastoti dokumentus – rangovai, tiekėjai ar gamintojai. Aplinkos ministerija jau kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) bei Generalinę prokuratūrą.
PAGD atstovo duomenimis, E degumo klasės plokštės kvadratinis metras kainuoja 20–25 eurus, o nedegios A klasės – 35–40 eurų.
„Pagal projektą visas fasadas turėjo būti tik iš nedegių medžiagų, tačiau kažkas, matyt, nusprendė pataupyti. Tai turėtų išsiaiškinti tarnybos“, – sakė aplinkos viceministrė Rėda Brandiškauskienė.
Ministerijos skaičiavimais, Santaros klinikas dengiant pigesnėmis ir ypač degiomis plokštėmis, galėjo būti „sutaupyta“ apie 100 tūkst. eurų.
Santaros klinikos ketina atlikti ir savo tyrimą. Šiuo metu rengiami dokumentai ir artimiausiu metu bus paskelbtas ekspertizės paslaugų viešasis pirkimas.
„Tikimės išsiaiškinti, kokiomis plokštėmis rangovai yra padengę mūsų klinikų fasadą“, – teigė klinikų atstovė spaudai Gitana Letukienė.
Dokumentuose nurodytos degumo klasės neatitinka ir Abromiškių reabilitacijos ligoninė, ir Alytaus profesinio rengimo centras, ir Varėnos „Žilvičio“ darželis.