Po ambicingo nacionalinio stadiono projekto pristatymo – skaudus dūris

2018 m. gruodžio 13 d. 13:41
Nacionalinį stadioną pastatyti pasišovusi ir teismus ieškiniais užvertusi bendrovė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ pati turės aiškintis teisme, ar iš viso turi teisę teikti kokius nors projektus dėl šio Lietuvai svarbaus objekto statybų.
Daugiau nuotraukų (6)
„Vilniaus nacionaliniam stadionui“ pristatant stadiono projektą, lrytas.lt pasiekė informacija, kad šios bendrovėms akcininkams pateiktas ieškinys: teigiama, kad akcijas jie įsigijo neteisėtai.
Bendrovę „Vilniaus nacionalinis stadionas“ specialiai Daugiafunkcio sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo komplekso, vadinamo tiesiog nacionaliniu stadionu, koncesijos konkursui įkūrė KDS grupė su Lenkijos „Budimex“.
Nors KDS grupė buvo vienintelė akcininkė, viešai skelbta, kad „Budimex“ yra jos partnerė.
Po kvalifikacijos vertinimo, „Budimex“ pareiškė, kad traukiasi iš konkurso, o bankrutuojanti KDS grupė 2017 m. rugsėjį „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcijas pardavė dviem bendrovėms – „Naudos virsmui“ ir „Nacionalinio stadiono operatoriui“.
Lrytas.lt gavo informacijos, kad KDS grupės bankroto administratorius kreipėsi į teismą dėl šių akcijų pardavimo.
Ieškinyje prašoma taikyti restituciją atsakovų „Naudos virsmas“ ir „Nacionalinio stadiono operatorius“ atžvilgiu. Tai reiškia, kad akcijų įsigijimo sandorį teismo prašoma laikyti negaliojančiu.
Akcininkės – fiktyvios įmonės?
Be to, yra įtarimų, kad naujosios „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkės yra fiktyvios įmonės, o jų vadovai – tikrųjų šio proceso žaidėjų statytiniai
Viena „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkių – „Nacionalinio stadiono operatorius“, įregistruota tik 2017 m. rugsėjį.
Įdomu tai, kad ši įmonė įregistruota tik dvi dienos prieš tai, kai iš bankrutuojančios KDS grupės įsigijo „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcijų.
„Nacionalinio stadiono operatoriaus“ įstatinis kapitalas – 2500 eurų. Jos direktorius ir vienas akcininkų – žinomas renginių organizatorius Renatas Načajus.
Kartus su R.Načajumi „Nacionalinio stadiono operatoriaus“ bedrasavininkis yra Vitalijus Vasiliauskas – buvęs Lietuvos olimpinio fondo vadovas, 2018-ųjų pradžioje atleistas iš šios organizacijos. Anksčiau V.Vasiliauskas ne vienerus metus dirbo skandalingai pagarsėjusio bankininko Vladimiro Romanovo komandoje.
R.Načajus yra ir „Vilniaus nacionalinio stadiono“ vadovas.
Kita „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkė – „Naudos virsmas“. Tai – 2016 m. įkurta įmonė, kurios įstatinis kapitalas tuomet buvo 2900 eurų. Vėliau jis padidintas šimtu eurų.
Ši įmonė priklauso 70 metų pensininkei Anelei Irutei Brusokienei iš Vilniaus.
Įmonė įsteigta 2016 metais, registruota Panevėžio gatvėje, bet jos vienintelė akcininkė – A.I.Brusokienė, o vadovas – jos sūnus Vytas Brusokas.
Be to, praėjusiais metais „Naudos virsmas“ net nepateikė finansinių ataskaitų, o 2016-aisiais beveik nevykdė veiklos, nes gavo tik 2500 eurų pajamų.
Paklaustas apie A.I.Brusokienės vaidmenį statant nacionalinį stadioną, R.Načajus tvirtino, kad procese ji tiesiogiai nedalyvauja. „Naudos virsmo“ akcininkei atstovauja jos sūnus V.Brusokas.
Aukojo asmenines lėšas
Jei teismas KDS grupės bankroto administratoriaus skundą patenkintų, tai būtų itin skaudus smūgis dabartiniams „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkams.
Šie ketvirtadienį Vilniuje pristatė savo viziją, kaip atrodytų nacionalinis stadionas, jei taptų koncesijos konkurso laimėtojais.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu, koncesijos konkurso komisija įpareigota peržiūrėti bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ pasiūlymą.
Tas pasiūlymas buvo pateiktas kitaip nei numatė konkurso taisyklės – voke, o ne per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą.
Bylinėdamiesi dėl galimybės grįžti į konkursą ir rengdami preliminarų pasiūlymą, „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkai išleido apie 200 tūkst. eurų.
Tai, pristatydamas nacionalinio stadiono projektą, patvirtino R.Načajus: „Sumą reikėtų tikslinti, bet išleidome panašiai tiek. Tai yra asmeninės akcininkų lėšos.“
Turkų dalyvavimas kelia abejonių
Tačiau apie investicijas į nacionalinio stadiono statybas R.Načajus nebuvo linkęs atvirauti.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ nacionalinį stadioną žada pastatyti už 77,8 mln. eurų. Pasiūlymą rengė architektų studija „AV Archilab“, projektavimo įmonė „Ork Baltic“ ir „Amsterdam Arena“ specialistai.
Beveik 5 mln. eurų šiam projektui ketina skirti „Vilniaus nacionalinis stadionas“, nors neskelbia, iš kur juos gaus.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ – specialiai šiam konkursui sukurta įmonė. Konkurso sąlygos leidžia remtis subrangovų pajėgumais. Mes surinkome kvalifikuotų specialistų komandą. Be to, turime numatę kelis kitus finansavimo šaltinius. Tai – užsienio bankai ir investiciniai fondai. Turime jų garantijas, bet kol nesame konkurso laimėtojai, negalime pasirašyti sutarčių“, – tvirtino R.Načajus.
Tarp „Vilniaus nacionalinio stadiono“ pristatomų subrangovų – ir turkų įmonė „Kayi“ bei lenkų „Budimex“.
2016 m. rugsėjį paskelbus nacionalinio stadiono koncesijos konkursą, juo susidomėjusios bendrovės iki 2017 m. kovo mėnesio privalėjo pateikti paraiškas, o tada buvo įvertinta konkurso dalyvių kvalifikacija.
Paraiškas pateikė trys dalyviai: „Axies Industries“ atstovaujamas konsorciumas, „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ir Turkijos bendrovė “Kayi“.
„Kayi“ paraiška atmesta, nes ši bendrovė neatitiko kvalifikacinių reikalavimų.
Konkurso sąlygose nurodyta, kad dalyvis gali pateikti tik vieną paraišką individualiai arba kaip ūkio subjektų grupės dalyvis. Taip pat paraišką teikiantis dalyvis negali būti kito paraišką teikiančio dalyvio subtiekėjas. Tačiau „Vilniaus nacionalinis stadionas“ vis tiek „Kayi“ pristato kaip savo subrangovą.
„Kayi“ nepraėjo kvalifikacijos etapo, bet jie nebuvo pakviesti teikti preliminarų pasiūlymą. O konkurso sąlygose nenumatyta, kad konkurse nedalyvavusi bendrovė, vėliau negali jame dalyvauti“, – teigė R.Načajus.
Vis dėlto, lrytas.lt žiniomis, dar pernai gruodį nacionalinio stadiono koncesijos konkurso komisija pateikė išaiškinimą, kad konkurso procedūrų eigoje galima keisti subrangovą, tačiau jį keičiant turi būti laikomasi konkurso sąlygų 64 punkto – negali būti pasitelktas subrangovas, jau teikęs paraišką savarankiškai.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ tokio komisijos išaiškinimo neginčijo.
Lenkai dalyvauti nenori
Klausimų kelia ir dar vienas „Vilniaus nacionalinio stadiono“ subrangovas – lenkų „Budimex“.
Lrytas.lt žiniomis, „Budimex“ neseniai atsiuntė raštą, kuriuo dar kartą patvirtina, kad tikrai nedalyvauja konkurse ir neketina prisiimti jokių įsipareigojimų.
R.Načajus patvirtino, kad žino apie šį raštą, bet, anot jo, sutartyje su „Budimex“, kurią pasirašė ankstesnioji „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkė KDS grupė, numatyta, kad „kiekvienas subrangovas prisiima įsipareigojimą suteikti visus pajėgumus ir besąlygiškai juos vykdo.“
Paklaustas, o kas bus, jei „Budimex“ vis dėlto vienašališkai nutrauks šią sutartį ir įsipareigojimų nevykdys, R.Načajus aiškino, kad konkurso sąlygos numato galimybę keisti subrangovą.
„Vien tik „Budimex“ mes nesiremiame“, – sakė R.Načajus.
Pinigų ketina pasiskolinti
„Vilniaus nacionalinio stadiono“ vadovas neneigia, kad įgyvendinti projektą bendrovė ketina skolintomis lėšomis. Tačiau tiesiai neatsakė į klausimą, kieno turtu ketina užtikrinti paskolų mokumą.
„Vilniaus nacionalinis stadionas“ – iš esmės tuščia įmonė, turinti apie 70 tūkst. turto. Tad ji negali laiduoti keliasdešimt milijonų eurų siekiančios paskolos.
Tai galėtų užtikrinti bendrovės akcininkai, bet ir šie, kažin, ar turi tiek turto.
Ar tas paskolas užtikrins subrangovai, R.Načajus neatsakė: „Yra komercinės sąlygos, kurių negaliu atskleisti. Bet kiekvienas finansuotojas turi savo saugiklius. Turime susitarimus su keliais finansavimo šaltiniais.“
R.Načajus neneigė, kad šiam projektui „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ketino leisti ir obligacijas.
„Toks buvo pirminis planas. Bet šiame etape turime užsitikrinę keletą finansavimo šaltinių, tad manome, kad obligacijų net neprireiks“, – sakė bendrovės vadovas
Kokie ryšiai su Šviniumi?
Paklaustas apie patirtį įgyvendinant panašaus pobūdžio projektus, R.Načajus tvirtino, kad pastarasis didelis projektas, prie kurio prisidėjo, – 220 mln. dolerių kainavęs penkių žvaigždučių viešbučio „Marriott“ kompleksas Minske.
Projektas buvo vystomas su „Magnus Group“. Šią bankrutavusią bendrovę valdė prieštaringos reputacijos Arūnas Pukelis-Švinius ir vienas turtingiausių Baltarusijos verslininkų Jurijus Čyžas, pravardžiuotas „Lukašenkos pinigine“.
A.Pukelis-Švinius yra žmogus, kadaise automobilio bagažinėje pavėžėjęs Henriko Daktaro-Henytės sūnų Enriką ir jį sumušęs.
Paklaustas apie ryšius su A.Pukeliu-Šviniumi, R.Načajus tvirtino: „Neturiu jokio ryšio, mes tame projekte atsiradome kaip operatorius. „Magnus Group“ buvo vienas projekto statytojų. Vėliau jis bankrutavo – darbus baigė kiti subrangovai. Nėra jokio ryšio be to, kad susitikau lietuvius užsienyje.“
R.Načajus patikino, kad A.Pukelis-Švinius tikrai neprisidės prie „Vilniaus nacionalinio stadiono“ siūlomo nacionalinio stadiono projekto.
Iš naujo vertina kvalifikaciją
2016 m. rugsėjį paskelbus nacionalinio stadiono koncesijos konkursą, juo susidomėjusios bendrovės iki 2017 m. kovo mėnesio privalėjo pateikti paraiškas, o tada buvo įvertinta konkurso dalyvių kvalifikacija.
„Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkė tada dar buvo KDS grupė. Kai ši akcijas pardavė, 2017 m. gruodį preliminarų pasiūlymą teikė jau naujieji „Vilniaus nacionalinio stadiono“ akcininkai, kurių kvalifikacija nebuvo įvertinta pirmajame konkurso etape.
Lrytas.lt duomenimis, Daugiafunkcinio sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo komplekso koncesijos suteikimo organizavimo ir koncesijos suteikimo procedūrų atlikimo komisija iki gruodžio pabaigos ketina iš naujo įvertinti „Vilniaus nacionalinio stadiono“ kvalifikaciją.
R.Načajus tvirtino, kad dėl to nemato jokių bėdų ir su komisija stengiasi bendradarbiauti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.