Nauja vieta, dėl kurios verta užsukti į Palangą, – ten tiesiog gniaužia kvapą

2017 m. liepos 27 d. 13:26
Palangos bažnyčios bokšte pastaruoju metu dažnai kaukši plaktukai ir skamba kiti statyboms būdingi garsai. 
Daugiau nuotraukų (33)
Triukšmas nutyla tik ypatingomis progomis – per vestuves, krikštynas arba pamaldų metu, kad netrukdytų tikintiesiems susikaupti maldai.
Kol kas negirdėti tik varpų gaudesio. Laikinai, kol Palangos bažnyčioje vyksta apžvalgos aikštelės įrengimo darbai, jie yra sustabdyti.
Tačiau jau šį rudenį varpai vėl tikinčiuosius kvies į pamaldas. Maža to, palangiškiai ir svečiai kurortu galės grožėtis iš viršaus, mat 59,95 m aukščio bažnyčios bokšte, kuris yra aukščiausias kurorto pastatas,  21,4 metro aukštyje, bus įrengta apžvalgos aikštelė.
Šiuo metu bendrovės „Pamario restauratorius“ vykdo baigiamuosius bokšto tvarkybos darbus. Jau atlikta apie 80 proc. darbų. Liko tik atlikti apdailą. 
Tad ką bus galima pamatyti iš apžvalgos aikštelės? Nusprendėme tai sužinoti gyvai.
 
Kas sukelia garsą?
Į statybų aikštele tapusį bokštą patenkame pro bažnyčios chorui skirtą balkoną – durys į viršų paslėptos už vargonų.
Pasak „Pamario restauratoriaus“ statybos darbų vadovo Valdemaro Montvydo, ir baigus darbus patekimas į apžvalgos aikštelę bus pro čia.
Kylame laiptais į viršų. Kol kas jų pakopos laikinos, laiptų aikštelės dar be grindų dangos, tad reikia atydžiai stebėti, kur dedi koją. Tačiau netrukus metaliniai laiptai turės tvirtas medines pakopas, kurių viso bus 75.
Ateityje ant bokšto sienų bus ir nuotraukų ekspozicija, tad kopiantys į viršų lankytojai - jų vienu metu galės būti ne daugiau kaip 10-12 - galės pamatyti, kaip su laiku keitėsi Palangos miestas ir bažnyčia.
Užlipus į viršų pirmiausia į akis krinta virš galvos kabantys varpai, kurie jau nuo 1931 metų kviečia tikinčiuosius į pamaldas.
Didžiausias iš keturių varpų buvo prijungtas prie Vokietijos gamykloje "Rochlitz" pagaminto laikrodžio mechanizmo, kurį taip pat galima apžiūrėti, pakeliui į bokštą.
Anksčiau prie šio įspūdingo mechanizmo galėdavo prieiti tik bažnyčios zakristijonas arba laikrodžio prižiūrėtojas, kuris jį prisukinėja ir rūpinasi, kad nevėluotų. Dabar tai iš trijų pusių galės apžiūrėti kiekvienas.
„Prieiti prie jo negalės nė vienas bokšto lankytojas, išskyrus prižiūrėtojus, tačiau kiekvienas galės pamatyti, koks mechanizmas sukelia garsą, kurį Palangoje girdi visi“, – žadėjo V.Montvydas.
Iš apžvalgos aikštelės matyti ir garsiakalbiai, padedantys varpų gaudesiui sklisti kuo toliau. Tiesa, kai bokštas bus atidarytas lankytojams, garsiakalbius planuojama pakelti aukščiau, kad netrukdytų grožėtis panorama.
Pakėlus galvą į viršų galima išvysti ir telekomunikacijos bendrovių prietaisus, kuriuos tvarkybos metu irgi teko perkelinėti.
Iš viršaus matosi ir jūra
Vis dėlto daugumai užlipusių į bokštą svarbiausia turbūt bus pasigrožėti pro bokšto angas atsiveriančiais vaizdais.
Kad jais galima būtų mėgautis nekliudomai, net ir prastu oru, angas dengusios apsauginės žaliuzės buvo daugiau nei pusę metro nuo apačios sutrumpusios, o likusi anga įstiklinta.
Dabar pro bažnyčios bokšto angas Palangą ir jos apylinkes galima apžiūrėti iš visų keturių pusių.
Geriau apžiūrėti Palangą bus galima pro monoklius-teleskopus, kurių kol kas čia nėra.
 
Turbūt smalsiausia visiems, ar iš bokšto matyti jūra. Taip, ją galima matyti plytinčią už Palangos medžių viršūnių. Tačiau jūros matosi mažiau, nei norėtųsi. Matytųsi daugiau jei apžvalgos aikštelė būtų įrengta aukščiau. 
UAB „Pamario restauratorius“ vadovas Aldas Kliukas sakė, kad būtų smagu apžvalgos aikštelę įrengti 50 metrų aukštyje, deja aukščiau nėra angų.
Vis dėlto A.Kliukas džiaugėsi, kad apskritai tokia apžvalgos aikštelė atsiras.
„Galima tik pasidžiaugti, kad ir į Lietuvą ateina kitose išsivysčiusiose šalyse dažna tradicija turizmui pritaikyti tokius objektus, kaip bažnyčios. 
Anksčiau Palangos lankytojai galėdavo apžiūrėti Gintaro muziejų, bažnyčią iš vidaus, kuri išties yra graži, pastatyta pagal architekto Karlo Eduardo Strandmanno projektą. Tačiau, skirtingai nei kitose šalyse, patekti į bažnyčios bokštą iki šiol nebuvo galima.
O dabar bus galima ne tik patekti į bokštą, pačiupinėti varpus, apžiūrėti laikrodžio mechanizmą, bet ir pasigrožėti Palanga.  Manau, kad turistams tai bus didelė atrakcija“, – įsitikinęs pašnekovas.

Kas buvo prieš tai
Kai bokšte buvo nuspręsta įrengti 18 kv. m apžvalgos aikštelę, UAB „Pamario restauratorius“ darbuotojai visų pirma atvyko įvertinti jo būklės, kuri buvo apgailėtina.
„Laiptai buvo seni, supuvę. Tai buvo net ne laiptai – tokios nesaugios kopėčios, erdvių nebuvo, perdangos sutrūniję. Atrodė, kad nieko čia neįmanoma padaryti, bet darai ir padarai“, – teigė A.Kliukas.
Užbaigus tvarkybos darbus bokšto vidus pasikeis iš esmės: atsiras sumontuoti nauji patikimi metaliniai laiptai medinėmis pakopomis, bus pakeistos apsauginės bokšto žaliuzės ir į bokštą vedančios durys, atnaujintos perdangos, laikančios konstrukcijos, užsandarinti vitražiniai langai.
Anot V.Montvydo, didžiausias iššūkis vykdant darbus buvo atgabenti visą naują konstrukciją ir pakelti ją į bokštą, demontavus tą, kuri čia buvo prieš tai.
Vykdant tvarkybos darbus teko subetonuoti ir konsoles, ant kurių laikinai, kol buvo keičiamos senos sutrešusios konstrukcijos naujomis, perkabinti varpai.
 
Darbus baigs anksčiau
Palangos bažnyčios bokšto tvarkybą inicijavo Palangos miesto savivaldybė.
Tvarkybos darbų projektą parengė UAB „Klaipėdos projektas“.
Restauracijos darbus atlieka UAB „Pamario restauratorius“.
Projekto vertė – 157,5 tūkst. eurų. Iš jų beveik 102 tūkst. eurų skyrė ES, o 55,5 tūkst. eurų – Palangos miesto savivaldybė.
Bokšto tvarkyba pradėta šių metų balandį. Numatyta darbų pabaiga – šių metų spalis, nors žadam darbus atlikti ir anksčiau, gal net rugpjūtį.
PalangaPalangos bažnyčiabokštas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.