Žinomas verslininkas, uždaryto „Rimi“ pastato šeimininkas išgyvena sunkmetį

2017 m. gegužės 17 d. 21:12
Kas kaltas, kad apynaujis pastatas, kuriame buvo įsikūrusi „Rimi“ parduotuvė, dėl statybų broko buvo uždarytas?
Daugiau nuotraukų (5)
„Jau eina antras mėnuo, vienas sunkesnių mano gyvenime. Atsikeliu trečią penktą ryto ir pradedu skaityti visus įstatymus bei Statybos techninį reglamentą. Tuoj viską geriau žinosiu už projektuotojus ir statybininkus. O ką man daryti? Jeigu pats nežinosi,  kažkas vėl klaidų gali pridaryti“, – lrytas.lt prisipažino Igoris Leontjevas, kurio įmonė „BM būstas“ – neribotam laikui uždaryto „Rimi“ pastato savininkė.

Balandžio 5 dieną sostinės Linkmenų gatvėje 22 numeriu pažymėtas „Rimi Hypermarket“ pastatas buvo uždarytas dėl vizualiai matomų pastato deformacijų. Jį dar tą pačią dieną įvertino nepriklausomi ekspertai, vėliau apžiūrėjo Statybų inspekcijos atstovai.
Kaip lrytas.lt informavo Vilniaus miesto savivaldybės Statinių naudojimo priežiūros poskyrio vedėjas Tauras Varenbergas, atliktoje ekspertizėje nenurodyta ir neįvertinta viso pastato laikančiųjų konstrukcijų deformacijų priežastis bei jų įtaka kitoms statinio konstrukcijoms, taip pat nepateikta ekspertų išvadų, kad galima pastatą saugiai eksploatuoti nesukeliant pavojaus žmonių sveikatai ir gyvybei.
Vilniaus miesto savivaldybė įpareigojo  pastato naudotojus atlikti viso pastato techninę ekspertizę ir ekspertų išvadose atsakyti į klausimus, kokios konstrukcijų deformacijų atsiradimo priežastys bei jų įtaka pastato saugumui.

Šiuo metu tai ir atliekama.

Kad dėl statybų broko būtų uždarytas tokio dydžio apynaujis pastatas (prekybos centras pradėjo veikti 2015-ųjų lapkričio 3 dieną), I.Leontjevas apskritai neprisimena. Pusantrų metų vykusiose statybose jis pats aktyviai dalyvavo.
Inžinieriaus išsilavinimą turintis verslininkas sako, kad kiekvieną dieną pusę septynių ryte atvažiuodavo ir atidarydavo statybvietę, o vakarais išlydėdavo paskutinį darbininką: „Bet tuo metu tikrai negalvojau, kad reikia pačiam dar ir į projektavimo darbus gilintis.“

Kad vietoje, kur iškilo šis pastatas, gruntas „nėra geras“, žinojo visi su šiomis statybomis susiję žmonės, tad daugelį jų, kaip sako I.Leontjevas, nestebino parduotuvėje sėdančios grindys. „Bet grindys - tai niekis, jos žemiau žemės nenukris. Grindys daug kur sėda, žinau ne vieną pastatą, kuris su blogesnėmis grindimis gyvena, ir nieko, kai kurių rūsiuose siurbliai nuolat pumpuoja požeminius vandenis.

Be vis vien kaskart atvažiavęs į parduotuvę apsipirkti pažiūrėdavau, kokia ten situacija. Tragedijos ten nebuvo, grindys nuožulniai švelniai sėdo ir sėdo, net nė viena plytelė toje vietoje neatšoko.

Šis pastatas brangus man kaip vaikas, kaipgi gali nerūpėti. Be to, turiu didelę gyvenimišką patirtį, maža ką... Buvo neramu, todėl stebėjau padėtį. Galvojau, kada gi nustos tos grindys sėsti. Bet kad kolonos gali sėsti ir dėl to išsikreipti pastatas, nesitikėjau. Pastato poliai yra atremti giliai į tvirtą gruntą, todėl jų sėdimas buvo netikėtas. Su grindimis tai niekaip nesusiję“, – neabejoja I.Leontjevas.

– Išeitų, galima daryti prielaidą, jog buvo blogi skaičiavimai, susiję su gruntu ir pamatais? – pasiteiravome verslininko.

– Žinoma, kažkas kaltas juk yra. Čia juk ne požeminė upė praplovė ar smegduobė, čia ne stichinė nelaimė, o nepakankamai gerai įvertinti geologiniai tyrinėjimai.

Patikėkite, projektuotojai yra pažaliavę, matyt, jie neturėjo pakankamai patirties su tais gruntais. Silpni ten gruntai, bet, kita vertus, šiandien Vilniuje vargiai surastume gerą gruntą.

Mūsų sklype 7 metrų gylyje yra durpės, 5 metrai durpių. Sklypas buvo lyginamas, atvežta papildomai smėlio, betonuojama, sukelta parduotuvės įranga, prekės, išėjo milžiniškas svoris, kuris durpes ėmė spausti.

– Ar pastatas bus išsaugotas, nenugrims į tas durpes?

– Toks pastatas kaip šitas nugriūti gali tik vienu atveju – jei per vieną naktį ant jo iškristų 3 metrai sniego, tiesiog stogas neatlaikytų tokio svorio. Žinoma, kad pastatas išliks, tereiks jį pastiprinti.

„Visų žvilgsniai pirmiausia krypsta į projektuotojus, lyg mes vieninteliai būtume tame projekte dalyvavę“, – iškart po parduotuvės uždarymo lrytas.lt sakė „Rimi Hypermarket“ projektavusios bendrovės „Sweco Lietuva“ vadovas Artūras Abromavičius. Jis teigė, kad bendrovė peržiūrėjo savo atliktą projektą: „Mūsų skaičiavimai rodo, kad viskas atlikta gerai“.

Prekybos centro statytoja Molėtų bendrovė „Lakaja“ šių metų kovo 17 dieną buvo paskelbta nemokia. I.Leontjevas BNS teigė, kad bendrovei „Lakaja“ jis priekaištų neturėjo, o jos bankrotas yra susijęs su kitais projektais. 

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos fakulteto Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros vedėjas Juozas Valivonis portalui lrytas.lt teigė, kad sėdančios grindys visiškai neturi įtakos pastato saugumui:
„Įsivaizduokite, galiu pastatyti puikų pastatą, o juk ten, kur įrengiamos grindys, dažniausiai gruntas būna iškasamas, o po to vėl užpilamas, bet tiesiog jo tinkamai nesutankinus grindys pradeda sėsti. Tačiau nei pastatui, nei jo laikomajai galiai absoliučiai jokios įtakos tai neturi. Pastatas į gruntą remiasi visai kitame lygyje, ten, kur pamatas yra laikančiųjų konstrukcijų.
Ką reiškia blogas gruntas? Kiekvienam gruntui apskaičiuojami atitinkami atitinkamo gylio pamatai. Bet kokiam esant gruntui įrengiami atitinkami pamatai. Tiesiog turi būti labai tikslūs skaičiavimai.“
RimibrokasStatybos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.