„Lidl Lietuva“ vadovas: „Esame parduotuvė, o ne pastatų saugotojai“

2016 m. spalio 17 d. 13:38
Erika Ožekauskienė, BNS
Griauti ar negriauti? Aistros dėl „Lidl“ biuro komplekso statybų vietoj Kelių policijos pastato tęsiasi. Pirmadienį nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė statinio vertingumo išvis nesvarstyti suabejojusi vertinimo medžiagos teisėtumu. Kol kas, išlieka neaišku, kokias jo savybes vertėtų išsaugoti, o kurias naikinti.
Daugiau nuotraukų (16)
Lauks rezultatų
„Tai yra Lietuvos gėda“, – taip apie susiklosčiusią situaciją pirmadienį kalbėjo Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Pasak jo, jei Kultūros paveldo departamentas (KPD) dar pavasarį nebūtų įsikišęs spręsti šio pastato vertingųjų savybių, miesto valdžia jau seniai būtų išdavusi leidimą griauti šį pastatą. Mero ir vyriausiojo miesto architekto Mindaugo Pakalnio nuomone, vienintelis tinkamas būdas išsiaiškinti, ką reikėtų daryti su buvusiu Kelių policijos pastatu, yra architektūrinio konkurso rezultatai.
Kol kas konkurso sąlygos yra derinamos, jis turėtų būti paskelbtas greičiausiai už dviejų savaičių arba už poros mėnesių. Architektų studijų pasiūlymai turėtų išryškinti, kokias statinio detales reikėtų išlaikyti ir kaip tinkamai integruoti naują pastatą mieste.
„Išsaugojimas yra nebūtinai viso pastato išlaikymas, išsaugoti galima išlaikant jo medžiagiškumą, santykį su kraštovaizdžiu“, – vardino M.Pakalnis. Pirmadienį nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai atsisakius vertinti pastato vertingumą, kol kas šis objektas nėra pripažintas nei saugotinu, nei nesaugotinu.
Konkursą skelbtų ir rytoj
Jeigu mažmeninės prekybos tinklą šalyje valdanti bendrovė „Lidl Lietuva“ patvirtintų teritorijos sostinės Giraitės gatvėje plėtros architektūros konkurso sąlygas, jį galima būtų skelbti kad ir rytoj, BNS teigė Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Marius Pranas Šaliamoras.
„Mes su „Lidl“ atstovais esame sutarę, kad vieta sudėtinga ir iššaukusi tam tikrą ir visuomenės reakciją, todėl reikėtų padaryti konkursą. Tai jie parėmė mūsų iniciatyvą ir konkurso sąlygos yra beveik parengtos, belieka kad „Lidl“ paskutinius taškus sudėtų, jog sutinka su tokiomis konkurso sąlygomis. Ir bus paskelbtas architektūrinis konkursas tai vietai spręsti“, – pirmadienį BNS sakė M.Šaliamoras.
Anot jo, konkursą būtų galima skelbti kad ir rytoj, jeigu jo sąlygos tiktų „Lidl Lietuvai“.
„Užduotis visiškai konkreti: „Lidl“ turi programą, ką ten nori matyti – komercinį pastatą. Ir tai programai organizuojamas tas architektūrinis konkursas. Jau ir sąlygos beveik paruoštos – tai derinant su „Lidl“ atstovais jau yra daroma porą mėnesių. Belieka tik palaiminimas arba nepalaiminimas iš jų pusės. Mes tą planavome padaryti praėjusią savaitę, bet, matyt, buvo visokių reikalų, nespėja į viską reaguoti. Mes visą medžiagą turime, jeigu šiandien patvirtintų, rytoj paskelbtume“, – sakė jis.
Pasak M.Šaliamoro, sprendimas kreiptis į specialistus, kad būtų nustatytos pastato vertingosios savybės, buvo visiškai logiškas, nes architektai norėtų išgirsti, kokios tos savybės yra vertingos.
„Jeigu dabar specialistai to negali arba dėl kažkokių priežasčių nenori padaryti, tai čia jų valioje. Manau, kad konkursas atsakytų į daugelį klausimų ir galima tas savybes nustatyti po jo.
Mes tikėjomės, kad komisija pasakys, kas tame pastate vertinga ir tai būtų įtraukta į sąlygas. Jeigu tokių minčių nėra arba norima nukelti vėlesniam laikui, gal bus tiesiog mažiau reikalavimų tam pačiam konkursui. Matysime, ką siūlo architektai, ir gal tuo pagrindu komisija apsispręs ir numatys, ką saugoti ir ko ne“, – aiškino jis.
M.Šaliamoras teigė, kad sąjunga neteiks savo rekomendacijų, kokios konkrečiai vertingosios pastato savybės turi būti išsaugotos.
Jei galėtų, nesaugotų nieko
Praėjusią savaitę „Lidl“ su skundu kreipėsi į prezidentę, kartu išplatindama raštą ir Vyriausybei, Vilniaus miesto merui, ūkio ir kultūros ministrams. Bendrovė teigė, jog jai taikomi dvigubi standartai, dėl to ji iš valstybės ketina atlyginti žalą.
„Nesu laimingas, jog esame šioje istorijoje, jei galime kažką išsaugoti, prašau atsižvelgti, į tai, jog pastato realizacija nebuvo atlikta laikantis geriausių statybos normų. Pastatas, išskyrus jo architektūrinį sprendimą, neturi vertės. Ieškome sprendimo, kaip išsaugoti jo architektūrą, tačiau jį nugriauti ar išlaikyti vertingas detales.
Šiuo metu pastatas yra saugomas ir aptvertas, langai buvo išimti, nes yra sudužę ir pradėjo kristi. Tai vienintelis mūsų indėlis į pastato suniokojimą. Mes esame maisto prekių parduotuvė, o ne pastato saugotojai, jei galėtume neorganizuotume jokio konkurse“, – pirmadienį Kultūros paveldo departamento vertinimo tarybos posėdžiu metu teigė „Lidl Lietuva“ valdybos narys Marius Kybartas.
Dar vasarą portalas lrytas.lt rašė, jog Lietuvos architektų sąjunga (LAS) kartu su bendrove „Lidl“ planuoja rengti architektūrinį konkurse, kuriame turėjo dalyvauti penkios kviestinės architektų studijos. Vertinimo komisiją turėtų sudaryti du atstovai iš Vilniaus savivaldybės, du iš Kultūros paveldo departamento, du iš Lietuvos architektų sąjungos ir du iš bendrovės „Lidl“.
Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo komisijos posėdžio metu architektūrologė Aida Štelbienė bei architektas Rolandas Palekas išreiškė abejones, dėl planuojamo architektūrinio konkurso. Jų nuomone, paveldosaugininkai pirmieji turėtų nustatyti, ką derėtų saugoti, o ne konkurse dalyvaujantys architektai.
StatybosLidl LietuvaGiraitė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.