Ankstyvą šio mėnesio pirmadienio rytą Vilniaus gatvės 29-ojo namo kieme esančiame priestate surasti dviejų vyrų kūnai. Vienam buvo 23 metai, kitam – 32-eji.
Jie perdozavo narkotikų. Vyrai gyveno landynėje, įkurdintoje nebaigtame statinyje, kuris maždaug prieš dešimt metų buvo pradėtas statyti kaip diabetikų namai, tačiau iki šiol taip ir nebaigtas.
Votis ant sostinės kūno
Statinys, kuriame gyvenimą baigė du narkomanai, anaiptol nėra sena griuvena, kurių pilna Vilniaus senamiestyje.
Jis sumūrytas iš blokelių, stogas uždengtas naujomis, brangiai kainuojančiomis čerpėmis. Pastatas šliejasi prie 27-ojo pastato, kuriame įsikūrusi Valstybinė etikos komisija.
29-uoju numeriu pažymėtas pastatas prestižinėje Vilniaus gatvėje priklausė bendrovės „Vilties pašvaistė“ vadovei Vandai Bolonkovskajai.
Pagal pradinį sumanymą, čia turėjo įsikurti parduotuvė diabetikams ir medicinos paslaugų šia liga sergantiems žmonėms centras.
Nekilnojamojo turto Vilniaus g. 29 turintis vilnietis Edmundas Olechnovičius „Sostinei“ pasakojo, kad savininkei čia priklausė trys 26 metrų aukščio, 48 kvadratinių metrų pagalbinės patalpos, sandėliukas.
„Ji dar 2001 metais gavo leidimą sandėliuką rekonstruoti, esą jis sugriuvo, nors iš tiesų nebuvo sugriuvęs.
Tačiau pradėjo statyti anaiptol ne sandėliuką“, – pasakojo vilnietis.
Iš pradžių vietoj pagalbinių patalpų buvo pradėtas statyti trijų aukštų su mansarda, o kiek vėliau – keturių aukštų namas su mansarda.
Vietoj mažiau nei 50 kvadratinių metrų pagalbinio pastato kilo beveik 110 kvadratinių metrų šiuolaikiškas statinys.
Sostinės senamiesčio architektūros fone jis atrodė kaip keistas prielipas. Kaimynai ėmė protestuoti.
Dėl statybų sukilo kaimynai
„Statinys pažeidė priešgaisrines, sanitarines normas, visiškai neatitiko projekto. Mes, kaimynai, kreipėmės į atsakingas tarnybas, rašėme skundus“, – prisiminė E.Olechnovičius.
2007 metais Statybų inspekcija nustatė, kad statyba vyksta savavališkai, nukrypta nuo aukštingumo normų, ir sustabdė darbus. Pašalinus trūkumus 2011-aisiais vėl leista tęsti darbus.
Leisti leido, tačiau darbai įstrigo dėl ne visai aiškių priežasčių. E.Olechnovičiaus duomenimis, priestato savininkė susipyko su investuotoja, viena Vilniaus architekte, užsisuko teismų karuselė.
Tinklalapyje Rekvizitai lt. apie bendrovę „Vilties pašvaistė“, kuri statė parduotuvę diabetikams, galima rasti įrašą, kad ši įmonė nutraukė veiklą, neatsiskaito su kreditoriais.
Nebaigtoje statyti parduotuvėje įsikūrę valkatos dabar jaučiasi kaip namuose – kai juos po dviejų narkomanų mirties aplankė „Sostinės“ žurnalistai, juos puolė ištikimas narkomanų sargas – perkaręs šuo.
Pelnyti gyvūno malonę pavyko mestelėjus riestainį su aguonomis. Ne heroinas, bet tiko.
Valkatos jaučiasi neliečiami
Bet su įnamiais, nenusakomo amžiaus moterimi ir dviem jaunais vyrais, rasti bendros kalbos nepavyko, net ir pavaišinus cigaretėmis.
Pasakius, kad po jų draugužių mirties policija gali uždaryti landynę, vienas vyriškių parodė turintis teisinių žinių.
„Policija neturi teisės mūsų išvaryti, čia privati valda. Tik savininkė gali, o ji nevaro“, – paaiškino benamis.
Paklausti, ar jie pažįsta savininkę, ar ji leido jos nebaigtą statinį paversti landyne, jos gyventojai sutartinai papurtė galvą: „Mes jos akyse neregėjome, bet žinome, kad tokia yra. Edzka, vienas iš tų, kuris galus atidavė, sakė, jog ji leido mums čia būti.“
Kompanija nepanoro gilintis į narkomanų mirties aplinkybes.
„Numirė kaip ir visi, kada nors juk galą gausime“, – filosofiškai paaiškino moteris.
Štai toks gyvenimas tarp šlapimo, nuorūkų ir dvokiančių skudurų vyksta tiktai keli žingsniai nuo brangių kavinių.
Landynę gali tik aptverti statybine tvora
Vida Aliukonienė
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė ryšiams su visuomene
„Įpareigoti statytoją užbaigti statybą niekas neturi įgaliojimų. Tačiau nutraukęs statybos darbus objekto savininkas privalo imtis tinkamų priemonių, kad būtų užkirstas kelias patekti į nebaigto statyti statinio teritoriją.
Taip pat privalo pasirūpinti greta statybvietės gyvenančių, dirbančių ar praeinančių žmonių apsauga nuo pavojų – tai statytojo pareiga.
Siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų statybvietėje, būtina ją tinkamai aptverti, uždaryti įėjimus į statinius, laikinai atjungti veikiančius inžinerinius statybvietės tinklus, užpilti ar aptverti iškasas, uždengti šulinius, pastatyti įspėjamuosius ženklus, imtis kitokių konkrečiu atveju būtinų saugos priemonių.
Šių reikalavimų nepaisančiam statytojui pareigūnas surašo privalomąjį nurodymą pašalinti pažeidimus. Taip ir bus artimiausiu metu padaryta pastato Vilniaus gatvėje savininkui.
Administracinių teisės pažeidimų kodeksas už statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymą piliečiams numato baudą nuo 289 iki 2 tūkst. eurų, o jau baustam už tokius pažeidimus asmeniui gali tekti pakloti iki 4344 eurus.“