Naujas verslo centras – suaugęs su aplinka

2016 m. rugpjūčio 16 d. 10:11
Bet kuris naujas verslo centras – įvykis visam miestui. Jis dar svarbesnis, jeigu tas pastatas išsiskiria ne tiktai savo išvaizda, bet ir aplinkosauginiais sprendimais bei aplinką tausojančiomis technologijomis.
Daugiau nuotraukų (11)
Verslo centro „Greeen Hall 2“ statytojai dar pernai nustebino sostinės Žvėryno rajono gyventojus ir svečius nuotaikingais paveikslai ištapyta statybų tvora. Ne mažiau turėtų nustebti ir būsimieji šio centro nuomininkai – pirmieji jų jau projektuoja sau tinkamas erdves šiame pastate.
Septynių aukštų ir 8,8 tūkst. kvadratinių metrų ploto „Green Hall 2“ pabaigtuvės numatytos šių metų paskutinį ketvirtį.
Todėl verslo centre, į kurį koncernas SBA iš viso numatęs investuoti daugiau nei 17 mln. eurų, net ir savaitgaliais darbuojasi statybininkai, apdailininkai ir kiti specialistai. Toli gražu ne vien iš Lietuvos.
7 kilometrai vamzdžių
Ne tik sostinėje, bet ir Lietuvoje šis verslo centras bus vienintelis, kuriam šildyti ar, atvirkščiai, vėsinti pakaks žemės gelmių energijos.
Kad geoterminė sistema būtų tinkamai įrengta, užsakovai iš pradžių aplankė pažangiausius jų diegėjus Europoje, o vėliau pasitelkė ir pirmaujančias šios srities Lietuvos bendroves, ir užsienio inžinierius.
Lietuvoje šis verslo centras bus vienintelis, kuriam šildyti ar vėsinti pakaks žemės gelmių energijos.
Buvo pasitelkta Vokietijos kompanija „Erdwarme Plus“. Jos specialistai patys buvo nustebę itin gerais rezultatais: paaiškėjo, kad sklype ir aplink jį esantis artezinio vandens sluoksnis itin pagerina grunto fizikines savybes (juk vanduo yra geras šilumos laidininkas).
Dėl to kur kas geriau nei įprastai vyksta energijos mainai tarp gręžinio vamzdžiuose cirkuliuojančio etilenglikolio ir vandeningų grunto sluoksnių.
Iš viso po pastatu ir aplink jį buvo išgręžta keturiasdešimt gręžinių, kurių gylis siekia iki 100 metrų. Verslo centro energetiniams poreikiams patenkinti panaudota apie 7 kilometrus geoterminės sistemos vamzdžių.
Kaimynystė įpareigoja
Kodėl buvo pasirinkta tikrai nepigi geoterminė sistema, jei kiti verslo centrai energija aprūpinami įprastesniais būdais? Pasak koncerno SBA viceprezidento Egidijaus Valentinavičiaus, priežasčių ieškoti nestandartinių sprendimų buvo ne viena.
„Naujasis verslo centras kyla natūralios gamtos pašonėje – prie upės, prie jau esančių žaliųjų erdvių. Jau vien tai įpareigoja nekenkti aplinkai. „Green Hall“ verslo kvartalo koncepcija paremta tvarumo principais, o juk geoterminis šildymas palieka tik minimalius anglies dvideginio pėdsakus.
Yra ir ekonominis aspektas: tokie sprendimai leis gerokai sumažinti išlaidas komunalinėms paslaugoms, o tai ir mums, ir nuomininkams yra labai svarbu.
Investicijos į kvadratinį metrą bus didžiausios rinkoje, tačiau nuomininkai to nepajus. Kokybė reikalinga mums patiems, nes priėmus prastą sprendimą galbūt tektų ilgai gailėtis“, – aiškino vienas koncerno vadovų.
Viską stebės kompiuteriai
Žemės gelmių energija žiemą šildys visą pastatą, o vasarą bus naudojama jam vėsinti. Kad jos reikėtų kuo mažiau, įrengtas dvigubas verslo centro fasadas, kurio bendrasis plotas viršija 5,6 tūkst. kvadratinių metrų.
Tai yra tarsi energetinis skydas, šiltuoju metu neleidžiantis pastatui perkaisti, o šaltuoju – neišleidžiantis šilumos į išorę. Be to, jis patikimai saugo ir nuo aplinkinio triukšmo.
Statytojai pradėjo montuoti Vokietijos gamintojo „Stiebel Eltron“ šilumos siurblius. Mat viskas suprojektuota taip, kad specialūs davikliai fiksuos geoterminės sistemos temperatūrą, kad gręžiniai neužšaldytų grunto ir būtų naudojami daugiau nei 50 metų – tokią garantiją suteikė gamintojai.
Atliktas pastato energetinis modeliavimas pagal tris scenarijus, siekiant įvertinti, kiek įvairiais atvejais būtų sunaudojama elektros energijos. Apibendrinus gautus rezultatus paaiškėjo, kad pastatas atitiks A energinio efektyvumo kategoriją.
Pagal individualius poreikius
Kai kurių verslo centrų darbuotojai neretai skundžiasi pernelyg sausu oru, nemaloniais kvapais, tvankumu. Mat pastatuose, kuriuose dirba keli šimtai žmonių ir yra tikrai ne mažiau kompiuterių, nėra paprasta įrengti tinkamą vėdinimo ir oro paskirstymo sistemą, todėl dažniausiai į patalpas oras magistralėmis tiekiamas iš centralizuotos vėdinimo kameros.
Tačiau „Green Hall 2“ nuomininkai tokių nepatogumų tikrai nepajus. Mat čia įrengta decentralizuota vėdinimo sistema su 14 autonominių kamerų. Iš esmės kiekvienas nuomininkas turės individualią sistemą ir pagal savo poreikius galės ją reguliuoti.
Pastatyti vėdinimo įrenginiai su sorbciniais rekuperatoriais leis palaikyti norimą drėgmės kiekį, užtikrinti tolygų oro paskirstymą, pašalinti nemalonius kvapus. Negana to, jei nuomininkai pageidaus, bus sudaryta galimybė naudotis papildomais oro drėkinimo įrenginiais.
Šviesa ir žaluma
Daugelio biurų trūkumas – natūralios šviesos stygius. „Mūsų projektuotojai ir statytojai pasistengė išspręsti šią problemą.
„Green Hall 2“ išsiskiria tuo, kad jame dėl lenktos pastatos formos kvadratiniam metrui nuomojamo ploto tenka pusė kvadratinio metro skaidrių fasado detalių. Galime užtikrinti, kad natūrali dienos šviesa sklis visose darbo vietose“, – tikino SBA viceprezidentas E.Valentinavičius.
Nuo biuruose įprasto aplinkinių keliamo triukšmo čia saugos garsą izoliuojančios „Knauf“ sistemos, o pakeliamosios grindys ir tarpsieniai suprojektuoti taip, kad transformuojant erdves neliktų vadinamųjų garso tiltų.
Kad būtų jaukiau ir nė viena erdvė neprimintų gamybinių patalpų, „Green Hall 2“ nuspręsta elektros tranformatorinę integruoti požeminėje dalyje, o vėdinimo įrangą – septintojo aukšto prieduobėje.
O šiukšlių konteineriai įrengti požeminėje dalyje ir bus iškeliami liftais. Tai – brangūs sprendimai, tačiau be jų neįmanoma užtikrinti aukštos biuro kokybės.
„Taip, investicijos yra didžiulės, tačiau jos skirtos tam, kad verslo centras veiktų kaip laikrodis, o eksploatavimas nekeltų rūpesčių nei mums, nei nuomininkams labai ilgai“, – aiškino E.Valentinavičius.
Kartu su pirmuoju „Green Hall“ pastatu antrasis verslo centras sudarys vientisą kvartalą. Tarp abiejų pastatų bus iš naujo įrengtas vidinis kiemelis su sodu bei dekoratyviai apželdinta pavėsine, o tekanti upė atsispindės ant veidrodinės „Green Hall 2“ pastato sienos.
Kitaip tariant, iš šiuolaikiško pasaulio bus galima patekti tiesiai į gamtos prieglobstį.
Skaičiai ir faktai:
•“Green Hall 2“ administracinio pastato plotas – 8,8 tūkst. kvadratinių metrų. •Nuomininkų lauks 2 aukštų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė su 650 vietų. Elektromobilių savininkams sudaryta galimybė nemokamai įkrauti baterijas. •O dviračių saugojimo vietų skaičius išvis nebus ribojamas. Negana to, jais važinėjantiems asmenims įrengtos dušo kabinos bei persirengimo patalpos.
Aplinkosauga tampa vienu svarbiausių veiksnių
Darius Tumas, Bendrovės „Ober-Haus“ Komercinio nekilnojamojo turto skyriaus vadovas:
„Tvarus aplinkos išteklių naudojimas nebėra vien mados reikalas. Anksčiau tokius reikalavimus keldavo biurus nuomojančios vakarietiškos kompanijos, o dabar ir vis daugiau Lietuvos bendrovių tampa svarbu, ar pastate yra šiuolaikiškas apšvietimas, šildymo sistema, kiti pranašumai.
Visa tai ir padeda mažinti eksploatavimo išlaidas, ir tausoja aplinką. Todėl tokie sprendimai yra labai svarbūs.
Pastatai, kuriuose jie įdiegti, tikrai sulauks daugiau dėmesio iš nuomotojų, ypač Skandinavijos bendrovių, kurie tvarų išteklių naudojimą laiko viena svarbiausių vertybių.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.