Apleista statybvietė Žirmūnuose gyvenantiems jauniems tėvams kelia siaubą – išlindę aštrūs armatūros strypai, blokai, ant kurių mėgsta karstytis vaikai, vandens pilnas rūsys.
O pro šalį vingiuoja šaligatvis, kuriuo į mokyklą skuba moksleiviai.
Žirmūnų gyventojai laiškais ir raštais atakavo įvairias įstaigas, tos kratėsi atsakomybės, kol neseniai atėjo pribloškiamas atsakymas: statybvietės niekas net neaptvers, nes to daryti negalima.
Mat vyksta prieš 10 metų pradėto statyti griozdo perdavimo Lietuvos Respublikai procedūra. O ji gali dar gerokai užtrukti.
Tvoros laukė jau pernai
Kelti triukšmą dėl pavojingos statybvietės Žirmūnų gatvės pabaigoje gyventojai pradėjo dar prieš keletą metų.
Šalia jos gyvenanti Giedrė Kontrimienė sakė taip pat ne kartą rašiusi savivaldybei, aiškinusi, jog statinys nebaigtas statyti, apleistas, neaptvertas, keliantis pavojų. Ką jau kalbėti apie estetinį vaizdą.
Savivaldybė moteriai pranešė, kad būsto renovavimo skyrius kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (VTPSI) ir įpareigojo imtis priemonių, kad į statinį nepatektų pašaliniai asmenys, ir užtikrintų, kad nebūtų keliama pavojaus žmonėms ir aplinkai.
G.Kontrimienė su savivaldybe susirašinėjo praėjusiais metais. „Jau maniau, kad po mėnesio aplink statybvietę iškils tvora. Pasirodo, buvau naivi“, – atsiduso Žirmūnų gatvės gyventoja.
Visi pasijuto bejėgiai
Žirmūnų gatvės gyventojai vis prašė savivaldybės pagalbos, tad ši dar kartą kreipėsi į VTPSI.
Tada ir pradėjo aiškėti, kad ir savivaldybė, ir VTPSI bejėgės.
Mat Vilniaus miesto apylinkės teismas, prieš porą mėnesių išnagrinėjęs VTPSI skundą dėl antstolės Irenos Beliačic veiksmų, nusprendė jį atmesti.
I.Beliačic dar praėjusių metų pabaigoje statinio savininkę – bankrutuojančią bendrovę „Prostinvest“ – turėjo įpareigoti užtikrinti ir atlikti nelaimingų atsitikimų statybvietėje prevenciją.
Antstolė turėjo pasirūpinti, kad bendrovė aptvertų statybvietę, užpiltų griovius, uždengtų atviras perdangas ir angas, pastatytų įspėjamuosius ženklus, išvežtų šiukšles, statybininkų vagonėlį, įrengtų paviršinio vandens nutekėjimą.
Tačiau „Prostinvest“ nusiplovė rankas, pareiškusi, kad bendrovė neturi statytojo statuso, statybos leidimo ir nevaldo žemės sklypo.
Procedūros ilgai užtrunka
Žirmūnų gatvėje pradėtas statyti daugiabutis įrašytas į savivaldybės Neūkiškai prižiūrimų statinių savininkų sąrašą, bet tai ir viskas.
Pasak savivaldybės Statinių naudojimo priežiūros poskyrio vadovo Tauro Varenbergo, tokie pastatai kaip Žirmūnuose kelia daugiausia rūpesčių. Pavojingo statinio neįmanoma nei nugriauti, nei dėl jo surašyti protokolo. Mat šiuo metu jis kaip ir neturi savininko.
Įtraukti į apskaitą ir spręsti klausimo dėl pastato pripažinimo bešeimininkiu taip pat negalima. Juk kažkada jį turi perimti Lietuvos Respublika. Tačiau kada – niekas nežino.
Be to, ir pastato pripažinimo bešeimininkiu procedūra užtrunka. Kelis kartus reikia ieškoti savininko ir tik po to galima kreiptis į teismą.
Savivaldybės sudarytame Neūkiškai prižiūrimų statinių savininkų sąraše – per šimtą pastatų. Daugiausia jų – senamiestyje, Naujamiestyje, Naujojoje Vilnioje, Šnipiškėse ir Žvėryne.
Vis dėlto neprižiūrimų statinių skaičius mažėja, nes šeimininkai juos griauna, rekonstruoja.
Statybininkų užmojus nuslopino gyventojai
Žirmūnų gatvėje daugiabutis buvo pradėtas statyti 2005 metais. Statybas jau nuo pat pradžių lydėjo gyventojų protestai.
Viena protesto akcijos dalyvių Tina Zakarevičienė aiškino, kad gyventojus papiktino tai, jog statyboms pasirinkta apželdinta vaikų žaidimo aikštelė.
Gyventojai surinko 400 aplinkinių namų gyventojų parašų – niekas staty boms nepritarė. Protestuojantys gyventojai šalia vaikų žaidimo aikštelės net buvo pasistatę palapinę, kurioje budėjo gretimų namų gyventojai.
Darbus buvo pradėjusi statybos bendrovė „Baltijos ąžuolas“, gavusi savivaldybės leidimą statyti devynių aukštų gyvenamąjį namą, kuriame būtų 84 butai.
„Baltijos ąžuolo“ direktorius Saulius Makauskas žadėjo vaikų žaidimo aikštelę perkelti į kitą vietą, tačiau gyventojai su tuo nesutiko. Galų gale statybos buvo nutrauktos, o pamatų duobė su pamatais yra iki šiol.