Išmanieji namai ir įrenginiai: kuo jie skiriasi?

2016 m. gegužės 30 d. 09:30
Kuo daugiau išmaniųjų įrenginių atsiranda mūsų namuose, tuo dažniau ir tų įrenginių prigrūstus namus norisi pavadinti išmaniaisiais.
Daugiau nuotraukų (8)
Tačiau ar tikrai apie surūgusį pieną informuojantis šaldytuvas, automatinė akvariumo žuvyčių šėrykla ar nuo piršto atspaudo atsirakinančios daugiabučio durys reiškia, kad gyvename išmaniuosiuose namuose?
Eksploatacija yra pagrindinė problema, su kuria susiduriama dėl to, kad dabar viskas – nuo slidinėjimo aprangos iki žiurkėnų maisto – yra neva išmanu. Laikui bėgant, visi daiktai ir sistemos genda ar reikalauja priežiūros. Tačiau kai nebeskiriame išmaniųjų įrenginių nuo protingo namo sistemų, pasidaro neaišku, kaip tai prižiūrėti ir į ką kreiptis sugedus.
Sutaupo gyventojų laiką
Koks svarbiausias skirtumas tarp išmaniųjų namų ir išmaniųjų įrenginių?
Pastarieji veikia kiekvienas sau, kaip atskiri, savarankiški vienos ar kelių funkcijų įrenginiai, o išmanieji namai – tai jau bendra valdymo sistema, reguliuojanti namo šildymą, apšvietimą, klimato kontrolę, apsaugą, kitokias funkcijas.
Išmaniuosiuose namuose visos funkcijos „susikalba“ tarpusavyje ir veikia kaip vientisas organizmas. Pavyzdžiui, jei patalpos vėdinamos, namai pasirūpins, kad kuo mažiau šilumos išeitų pro langus, o jiems užsivėrus mikliai sugrąžins pageidaujamą nustatytą temperatūrą.
Viena iš išmaniųjų įrenginių problemų – skirtingos jungtys. Kiekvienas įtakingas gamintojas, besivaržantis dėl savo rinkos dalies, kuria tik tarpusavyje besijungiančius įrenginius. Taip namuose kaupiasi įkrovikliai, perjungikliai, srovę reguliuojantys įrenginiai.
Vienas protingo namo tikslų – taupyti jame gyvenančiųjų laiką. Taip vietoj penkiolikos jungiklių juose atsiranda du, bet itin funkcionalūs. Namuose sumažėja laidų.
Klaidos atsieina brangiai
Ypač daug atsieina, kai namuose išties įrengiama automatizuota, daug funkcijų apimanti valdymo sistema, tik ji ne standartinė, o sugalvota kokio labai nagingo elektriko.
Kartais sumanumu tokios sistemos gali konkuruoti net su licencijuotomis, standartizuotomis sistemomis. Tačiau kas bus, kai jos ims gesti, o jas sukūręs meistras, kuris iš tikrųjų vienintelis žino, kaip yra suprogramuoti ir veikia jūsų namai, pvz., emigruos ar dar blogiau? Žinoma, greičiausiai jo paslaugos buvo pigesnės nei konkrečiai įmonei atstovaujančio diegėjo, kuris teikia garantijas gaminiui ir dar išlaiko techninės priežiūros centrą.
Tad taip, savarankiškai dirbantis meistras greičiausiai bus pigesnis, bet jam iškritus iš darbo rinkos namo remontui prireiks jau ir visai nebejuokingų sumų. Nes juk pastatų automatika – tai ne tik programinė įranga, bet ir laidynas, kuris dažniausiai būna už dažų ar tapetų, kiliminės dangos, tinko.
Svarbiausias skirtumas tarp savamokslio įrengtos (ar net sukurtos) sistemos ir profesionalios – patikimumas, galimybė plėsti sistemą, įdiegti į esamą sistemą vis naujai pasirodančius gaminius ir kitokias sistemas, kurios dar tik kuriamos. Profesionali sistema sklandžiai veikia ne mažiau kaip 15–20 metų, tačiau ji turi būti nuolat prižiūrima.
Pusvelčiui gerai nebūna
„Labai apmaudu, kai susidūrus su nesąžiningais diegėjais imama keiksnoti pačią pastatų automatiką. Kokybiška, patikrinta pastatų automatika gerina gyvenimo kokybę ir teikia jam komforto.
Manau, labai netolimoje ateityje, sistemoms vis labiau plintant ir dėl to pingant, kiekvienas naujas būstas bus išmanus, – sakė Raimundas Skurdenis, automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo ir techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ direktorius. – O kol kas, mėginant atskirti pelus nuo grūdų, reikėtų žiūrėti įmonės solidumo, ryšių su gamintojais, techninės priežiūros buvimo ir, deja, kainos. Geras daiktas niekuomet nebus atiduodamas pusvelčiui.“
„Siedle“ durų ir pastatų komunikacijos sistemos
•“Siedle“ vardas telefonspynių pasaulyje – kaip „Rolls-Royce“ automobilių sektoriuje.
•Per 260 metų veikianti kompanija šiuo metu valdoma jau septintos vienos šeimos kartos. Pradėję nuo durų skambučių, šiandien „Siedle“ gamina viską, ko reikia šiuolaikiniam žmogui bendrauti pastate ir aplink jį: nuo moderniausių durų ir pastatų komunikacijos sistemų iki naujoviškos įprastus raktus keičiančios įėjimo kontrolės ar net itin funkcionalios pašto dėžutės.
•Itin paklausu Vokietijoje – „Siedle“ gaminiai užima apie 50 proc. šalies durų ir pastatų komunikacijos sistemų rinkos. Išskirtinai tik Vokietijoje gaminamos komunikacijos sistemos veikia 30–40 metų ir ilgiau. Kompanija garsėja išskirtiniu produkcijos tvarumu ir pagarba savo klientui – apskaičiuota, kad šalies namų ūkiuose tebefunkcionuoja dešimtys tūkstančių itin senų gaminių, todėl iki šiol nenutraukiama ir jų pakaitinių detalių gamyba.
•Dėl daugybės įvairiausios stilistikos gaminių „Siedle“ visame pasaulyje gerai žino ne tik nekilnojamojo turto plėtotojai, bet ir architektai, besirūpinantys pastato eksterjeru. „Siedle“ pradėjus bendradarbiauti su pastatų automatikos ir jungiklių gamintoju „Jung“, atsirado galimybė palaikyti vienodą pastatų eksterjero ir interjero stilistiką.
•Dėl partnerystės su išmaniųjų namų ekspertu „Jung“ „Siedle“ pastatų komunikacijos sistemos imtos integruoti į protingus namus ir tapo pastatų automatikos dalimi: mažiau sąnaudų ir inžinerinių tinklų, paprastesnis valdymas ir dar daugiau funkcionalumo bei komforto.
eksploatacijaįrenginiaiSiedle
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.