Neteisėtas praturtėjimas, milijonų iššvaistymas, sutartos lažybos – šios ir kitos machinacijos J.Kvedarą ir jo aplinkos žmones lydi jau ne vienerius metus.
Ryšius su banditais palaikantis LFF bosas, kuriam vadovaujant šalies futbolas smigo į neregėtas žemumas, kol kas ne tik išvengė teisiamųjų suolo, bet ir išsaugojo savo postą.
Kalėti iki gyvos galvos nuteisto Kauno mafijos vadeivos 58 metų Henriko Daktaro bičiulis J.Kvedaras, pravarde Lialka, yra įsikūręs Kauno Vilijampolės rajone – kvartale, kuriame augo visas „daktarų“ gaujos „žiedas“.
J.Kvedaras gyvena maždaug 20 arų ploto sklype Skirmanto gatvėje, kuriame stovi du prabangūs nuosavi namai.
Lialkos valdas nuo H.Daktaro-Henytės vaikystės namų J.Naujalio gatvėje skiria vos pora šimtų metrų. Henytei išsikėlus į Kauno rajoną, J.Naujalio gatvėje liko gyventi jo motina Jadvyga Daktarienė.
Vilijampolėje šaknis įleidę du seni draugai, Henytė ir Lialka, buvo užklupti policijos dar 1993 metais Utenoje, kur „daktarų“ gauja terorizavo vietos verslininkus.
Federacijos vadovas lepinasi prabanga
Nuošalioje Vilijampolės gatvelėje įsikūręs Lialka nemėgsta prašalaičių akių – sklypą nuo svetimų akių saugo ne tik medinė tvora, bet ir virš jos augantys tankūs krūmai.
Sklype esančių dviejų pilaičių bendras plotas – apie 400 kvadratinių metrų.
Prie gyvenamo ploto įrengtas erdvus garažas, lauke stovi prabangus akmeninis židinys. Abu namus jungia stikinė oranžerija.
Ši valda gali kainuoti apie 300 tūkst. eurų.
Pareigūnus šiomis dienomis sudomino dar vienas nuosavas namas, esantis Vilniaus rajone, Antežerių kaime, Vakarų gatvėje.
Lrytas.lt šaltinių teigimu, šis prabangus būstas priklauso J.Kvedarui artimai moteriai, bet faktinis šeimininkas greičiausiai yra jis.
Be to, J.Kvedaras pirko nekilnojamą turtą pajūryje, važinėjo prabangiais automobiliais ir motociklu „Harley-Davidson“
Išpūtė statybos kainą?
Naujas tyrimas vyksta dėl galimo milijono eurų pasisavinimo – įtariama, jog buvo grobstomos lėšos, gaunamos iš Europos futbolo federacijos.
Stambi afera, manoma, yra susijusi su Vilniuje, Liepkalnio gatvėje esančio stadiono rekonstrukcija, kuriai UEFA skyrė kelis milijonus eurų.
Statybos kaina galėjo būti smarkiai išpūsta, pasirinkus rangovą, kuris yra susijęs su J.Kvedaru ir jo aplinka.
Aiškinamąsi, ar futbolo veikėjai galėjo gauti vadinamąjį atmilžį iš statybininkų.
Pareigūnai susidomėjo ir Kaune esančio Nacionalinės futbolo akademijos stadiono nuomos ypatumais – manoma, jog už ją mokama grynais, neįtraukiant šių mokesčių į apskaitą. Pajamos už nuomą sumažėjo tris kartus.
Patikėjo fantastine versija
Teisėsauga prieš kelerius metus buvo pradėjusi tyrimą dėl pradanginto milijono litų (289,6 tūkst. eurų), kuriuos LFF gavo iš Europos futbolo federacijos ir kitų organizacijų. Krats metu tyrėjai nerado dokumentų, be kurių nebuvo galima pagrįsti, kur buvo išleista minėta suma.
Vėliau J.Kvedaras pateikė trūkstamus dokumentus, bet Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai įtarė, jog jie yra suklastoti – buvę federacijos darbuotojai neigė dėję savo parašus ant šių dokumentų.
Priremtas prie sienos Lialka pateikė prokurorams fantastiką primenančias versijas apie automobilvežiais gabenamus futbolininkus, vertimus, už kuriuos tekdavo mokėti futbolo teisėjo žmonai, masažą, kurį sportininkams atlikdavo pagrindinės LFF rėmėjos, bendrovės „Hummel LT“ vadovas Artūras Krukis.
Generalinės prokuratūros prokuroras Ugnius Vyčinas patikėjo Lialkos aiškinimais, jog Kauno verslininko Vidmanto Sperausko įmonė, turinti tik automobilvežius, jais vežiojo Lietuvos rinktinės futbolininkus tarsi kokius daiktus už pusę milijono litų (144,8 tūkst. eurų). J.Kvedaras į teisiamųjų suolą nesėdo.
Taip pat pareigūnus įtikino pasaka kvepianti versija, jog A.Krukiui už vieną masažą buvo mokama 4 tūkst. litų.
Išgelbėjo paskolos raštelis
Cirką priminė ir tyrimas dėl neteisėto praturtėjimo – U.Vyčinas nutraukė tyrimą dėl neteisėto praturtėjimo J.Kvedaro atžvilgiu, nes pastarasis pateikė Mokesčių inspekcijai raštelį, jog skolinosi pinigus iš savo pažįstamo T.U.
Teisėsaugai nepasirodė keista, jog T.U. Paskolino J.Kvedarui pinigus, kuriuos pats buvo pasiskolinęs iš banko būstui įsigyti.
Kitaip sakant, T.U. Paėmė kreditą, iš anksto kruopščiai paskaičiavęs, kokios sumos tam reikia, bet paskui staiga dalį šio kredito paskolino LFF vadovui.
Nepaisant įtartinų sandorių, labai panašių į fiktyvias paskolas siekiant pagrįsti nelegalias pajamas, J.Kvedaras išlipo iš balos sausas.
Niekas nepajėgia pričiupti
Iškėlus bylą J.Kvedarui, vienam Kauno mafijos šului jis prisiekinėjo esąs „bachūras“ (pokalbį įrašė specialiosios tarnybos), nenusižengiantis nusikalstamo pasaulio taisyklėms, palaikantis vieną „daktarų“ lyderių Egidijų Abarių-Gogą, samdomą žudiką Rolandą Zavecką-Džempį, kitus gerus savo draugus iš „daktarų“ gaujos.
Buvęs LFF vadovas Liutauras Varanavičius pasakojo, jog J.Kvedaras net vyko aplankyti į kalėjimą H.Daktaro.
2004 metais Kauno policijos organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnyba oficialiai uždraudė H.Daktarui bendrauti su J.Kvedaru.
2009 metais buvo pradėtas operatyvinis tyrimas – įtarta, kad J.Kvedaras ir „daktarų“ grupuotė krovėsi turtus iš nelegalių lažybų, vykusių pagal iš anksto parengtus Lietuvos rinktinė pralaimėjimo scenarijus.
Tačiau iki šiol Lialkai vis pavykdavo išvengti atsakomybės.