Gyvenimas Vilniuje: kaip įsigyti būstą neturint pradinio įnašo?

2015 m. gruodžio 8 d. 15:31
Finansų specialistų duomenimis, didžiausias išlaidas būstui išlaikyti Baltijos šalyse patiria šeimos, gyvenančios nuomojamame būste. Tačiau nuomojamą būstą iškeisti į nuosavą gali ne visi, mat imant paskolą iš banko būtinas 15 procentų pradinis įnašas. Anot jaunų šeimų, sukaupti pradinį įnašą nuomojantis kitą būstą be galo sudėtinga. Tačiau išeitį rasti įmanoma.
Daugiau nuotraukų (4)
Kliūtis – pradinis įnašas
Pasak statistikos, keturių asmenų šeimai būsto išlaikymas Vilniuje ir Rygoje kainuoja trečdaliu daugiau nei gyvenant nuosavame bute ir kas mėnesį mokant kredito įmoką. Tad būsto įsigijimas, pasirašant būsto paskolos sutartį, šiuo metu yra ekonomiškai naudingesnis sprendimas nei nuoma.
DNB banko atstovė spaudai Rasa Petruškevičiūtė sako, kad pagal Lietuvos banko patvirtintus Atsakingo skolinimo nuostatus, neturint 15 procentų pradinio įnašo iš banko pasiskolinti pinigų butui yra neįmanoma. O net ir turint pradinį įnašą reikia įsivertinti savo atsakingumą, nes grąžinti paskolą – ne juokai.
„Prieš apsisprendžiant dėl paskolos būtina labai gerai apgalvoti savo finansines galimybes ir būsto paskolos grąžinimą „parepetuoti“ iš anksto. Konsultacijos metu sužinojus, kokia būtų preliminari mėnesio įmoka, šią sumą kas mėnesį reikėtų atidėti ir pamėginti tai daryti apie pusmetį. Tai padėtų suprasti, ar likusių pajamų šeimai pakanka. Jei išgyventi nepavyksta, vadinasi paskolą imti yra labai rizikinga“,– sako specialistė.
Taupyti yra sunku
Finansų ekspertai pateikia įvairių patarimų, kaip galima sutaupyti pradiniam įnašui. Vienas tokių – keltis į rajoną, kur nuoma kainuoja pigiau. Tačiau daugelis jaunų šeimų, ypač turinčių vaikus, būstą nuomai renkasi pagal atstumą iki darbo ir ugdymo įstaigą. Išsikraustymas į kitą rajoną gali sumažinti vienas išlaidas, tačiau padidinti, skiriamas transportui. Be to, reikia nepamiršti ir apie saugumą.
Štai viena vilniečių šeima – Rokas ir Eglė, auginantys aštuonmetį sūnų, pradiniam įnašui teigė taupę patys. Jie nevažiavo į keliones, atidėjo vėlesniam laikui planus įsigyti naujesnį automobilį, pirko tik tai, būtinai reikia ir kantriai dėjo litą prie lito. Tačiau, nors dabar jau kurį laiką gyveną nuosavame būste, griežto taupymo laikotarpį prisimena su siaubu.
„Griežtas taupymas ir visų patogumų ir pramogų atsisakymas be galo pakenkė mūsų šeimos santykiams. Su žmona nuolat pykdavomės dėl kiekvieno cento. Nenoriu pasakyti, kad taupyti yra kančia, ir dabar tai darome. Tačiau susitaupyti tiek, kiek reikia pradiniam įnašui, nuomojantis būstą ir auginant mažą vaiką – didžiulis ir varginantis darbas“, – prisimena Rokas.
Išeitis – išperkamoji nuoma
Vis dėl to rinkoje yra būdas nuosavą būstą įsigyti paprasčiau. Statybų bendrovė „Hanner“ siūlo klientams išperkamosios nuomos paslaugą „Rent2Buy“. Ji leidžia klientams įsigyti naują būstą su pilna arba daline apdaila net ir neturint 15 procentų pradinio įnašo. Pirkėjas išsirinkęs butą jame gali apsigyventi iš karto, o turto įsigijimą atidėti iki dvejų metų. Būtent per šį laikotarpį, mokėdamas nuomos mokestį, žmogus gali sukaupti trūkstamą pradinį įnašą. O tada, gavęs paskolą iš banko, butą nusipirkti.
Vilnietė Vilma dabar gyvena „Bajorų kalvose“. Ji jau yra sukaupusi visus 15 procentų pradinio būsto įnašo ir baigia tvarkyti buto pirkimo dokumentus. „Su vyru pasinaudojome „Rent2Buy“ paslauga. Tai galimybė įsigyti savo būstą, neturint pradinio įnašo. Ji mums pasirodė labai patraukli, nes nėra jokio pabrangimo. Turėjome santaupų, tačiau jų nebūtų pakakę. Pagrindinis paslaugos pranašumas tas, kad gyveni savo namuose, lyg ir moki nuomą, tačiau iš tiesų investuoji į tavo turtą“, – pasakoja moteris.
Kitas vilnietis Viktoras pasirinko „Ozo namų“ gyvenvietę. Jis pasakoja ieškojęs buto nuomai, tačiau kaip tik tuo metu išgirdęs apie išperkamosios nuomos pasiūlymą. Anot jo, nuomotis buto visiškai neapsimoka. „Lyginant su rinkos kaina, mokama įmoka už „Rent2Buy“ paslaugą, yra įkandama. Įvertinęs visas rizikas ir tai, kad mokami pinigai kaupiami tavo paties poreikiui – pradiniam įnašui, greitai nusprendžiau pasinaudoti paslauga. Jau sumokėjau kelias įmokas, tad galiu pasakyti, kad viskas yra labai paprasta. Nėra jokių paslėptų mokesčių. Tereikia būsto kainą padauginti iš penkiolikos procentų ir padalinti iš laikotarpio, kurį butas bus nuomojamas. Taip gauname mėnesinės įmokos sumą, kuri bus kaupiama“, – skaičiuoja vyras.
Jam antrina ir kaimynas Artūras, kuris šiuo metu derina savo būsimo būsto apdailą. „Priežastis, kodėl pasirinkau išperkamąją nuomą „Ozo namuose“, yra paprasta – jokios kitos racionalios alternatyvos nebuvo. Nuomotis būstą šiuo metu nėra pigu, dauguma atvejų negali jo naudoti visavertiškai dėl nuomos sutartyse taikomų apribojimų. Pavyzdžiui, gyvūnų laikymo, būsto pertvarkymo pagal savo norus ir panašiai.
Nuomos principu paremtas įnašo kaupimas leidžia nebesukti galvos dėl gyvenamosios vietos tol, kol bus sukaupta reikiama suma butui pirkti. Taupant pradinį įnašą savanoriškai, tai taptų problema, nes taupymo laikotarpiu vis tiek reiktų kažkur gyventi. Be to, vienu kartu galima įsigyti ne tik patį būstą, bet ir pasirenkamą apdailą bei didžiąją dalį baldų ir buitinės technikos. Tai patogu ne tik dėl to, jog reikės mokėti už viską viena paskola, bet ir tos paskolos palūkanos gerokai mažesnės nei atskirai imant vartojamąją ar lizingo paskolą technikai ir baldams pirkti“, – išperkamosios nuomos privalumus vardija Artūras.
Statybų bendrovė verčia rinką tobulėti
Toks „privalomasis kasmėnesinis taupymas“, pasirinkus išperkamąją nuomą, anot vilniečio Artūro, yra planuojamas, stabilus ir užtikrintas, nes laiku nevykdant įsipareigojimų gresia netekti individualiai įrengto būsto, už kurį mokama kasmėnesinė įmoka. „Todėl čia nelieka per daug vietos interpretacijoms kaip kad savanoriško taupymo metu, pavyzdžiui, atsidėti mažiau, praleisti vieną kitą įnašą į taupyklę. Tai yra tam tikras privalumas atkaklumo trūkumą jaučiantiems žmonėms, na, ir tam tikras galimybių „egzaminas“ prieš paimant būsto paskolą, kurios nevykdymo atveju pasekmės būna dar skaudesnės“, – teigia vyras.
Kadangi jam teko kurį laiką gyventi Estijoje, vyrui lengva palyginti situaciją ir prieiti prie išvados, kad skolinimo sistemai dar yra kur tobulėti. „Estijoje lengviau įsigyti nuosavą būstą ne tik todėl, jog gaunamos algos didesnės, bet ir todėl, kad standartiškai bankai prašo ne 15 procentų, bet 10 procentų. Ten taip pat galioja tam tikros lengvatinės sąlygos jauniems žmonėms, jaunoms šeimoms, turinčioms vaikų iki 16 metų. Patys bankai kartais yra linkę mažinti pradinį įnašą, jei iki tol buvai jų lojalus klientas, esi tvarkingai mokėjęs kitas paskolas. Lietuvoje veikiantiems bankams dar yra kur tobulėti“, – įsitikinęs vilnietis Artūras.
Šiuo metu „Hanner“ yra vienintelė bendrovė rinkoje, teikianti išperkamosios nuomos paslaugą. Ji yra taikoma „Ozo namų“ ir „Žvėryno namų“ gyvenvietėse.
HannerOzo namaibūsto paskola
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.