Išnyko dar viena koncertų erdvė Vilniuje – o kas beliko?

2015 m. spalio 22 d. 10:51
Erika Bružaitė
Šešerius metus veikusi koncertų ir renginių erdvė Teatro arena jau nyksta iš miesto veido – visai neseniai pradėti pastato griovimo darbai. Naikinama koncertų vieta tik dar kartą išryškino ilgus metus sostinėje tvyrančią problemą – Vilniuje trūksta menui skirtų reprezentatyvių erdvių.
Daugiau nuotraukų (11)
Buvo teatro ir koncertų namai
Prieš šešerius metus duris atvėrusi Teatro arena greitai įsiliejo į kultūrinį miesto gyvenimą. Čia spektaklius anksčiau rengė ir OKT/Vilniaus miesto teatras, Andelikos Cholinos šokio teatras, buvo organizuojami įvairūs užsienio ir lietuvių atlikėjų koncertai. Šioje universaliai transformuojamoje arenoje galėjo tilpti iki 4500 žiūrovų.
„Vasaros pradžioje sužinojome, jog arenos veikla bus sustabdyta, žinoma, to nesitikėjome, taip pat nustebome ir dėl to, kad taip greitai buvo nugriautas toks didelis pastatas“, – kalbėjo buvęs Teatro arenos vadovas Valdas Petreikis.
Pastaraisiais metais šioje vietoje vykdavo apie 100–120 renginių per metus, pusę jų sudarė laidų filmavimai. Teatro arena buvo „black box“ tipo erdvė, kita tokia Vilniuje yra „Menų spaustuvėje“, tačiau ji nedidukė, joje gali tilpti per 200 žiūrovų. O  šioje universaliai transformuojamoje arenoje galėjo tilpti iki 4500 žmonių.
Iškils apie 100 butų
Šiaulių bankui priklausiusį Teatro arenos pastatą kartu su 8 hektarų Žalgirio stadionu šį pavasarį įsigijo nekilnojamojo turto įmonė „Hanner“. Nors įmonės planuojamas daugiabučių ir komercinių pastatų projektas užtruks kone dešimt metų, pirmieji darbai jau atliekami – griaunama Teatro arena. „Būtent šioje vietoje planuojami daugiabučiai, nes visos teritorijos plotas siekia apie 1,4 ha, įrengsime ne mažiau kaip 100 butų. Tikimės, jog leidimą statybos darbams vykdyti gausime gruodžio mėnesį“, – teigė įmonės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.
Šioje vietoje turėtų išdygti prestižinių keturių aukštų daugiabučių kvartalas „Pilies apartamentai“, planuojama, jog dalis jų atitiks A, kita dalis – B klasę. „Griovimo darbus užbaigsime gruodžio mėnesį, tuomet ir turėsime daugiau informacijos apie tolesnį projektą“, – pridūrė A.Avulis.
Tinkamų meno erdvių – mažuma
Praėjusiais metais Vilniuje buvo atidarytos dvi koncertams skirtos salės – klasikinės muzikos erdvė Gariūnų verslo centre ir didesnė „Compensa“, kurioje telpa apie 3,5 tūkst. žiūrovų. Pernai atsiradusi koncertų salė Gariūnuose pirmiausia buvo privati erdvė, dabar ji atviresnė visuomenei – neseniai čia buvo surengtas klasikinės muzikos festivalis „Intermezzo“.
Salė kompaktiška ir mobili, nes gali būti sumontuojama ir išmontuojama, čia taip pat pasirūpinta nepriekaištinga akustika, be to, stovi prestižinis „Steinways and Sons“ fortepijonas. Nors salė puikiai pritaikyta klasikinės muzikos koncertams, jie čia rengiami retai, be to, gali tilpti tik 225 žiūrovai.
Praėjusių metų pabaigoje atidaryta „Compensa“ yra šalia kitos renginių erdvės  – „Siemens“. Čia koncertai rengiami kur kas dažniau, nes salė didesnė ir gali suburti gausesnę auditoriją.
Trūksta reprezentatyvių vietų
Koncertinių erdvių stoka Vilniuje – įsisenėjusi ir kone 15 metų besitęsianti problema. Nugriovus Teatro areną nedidelių renginių organizatoriai susidūrė su keblumais. Nors Vilniuje yra jau minėta nauja panašaus dydžio „Compensa“ salė,  daug dėmesio ji nesulaukia. „Nedidelių renginių segmente ši problema paaštrėjo, tačiau vis dėlto esminis trūkumas mieste yra geros akustikos koncertinės salės nebuvimas“, – įsitikinęs VŠĮ „Vilniaus festivaliai“ vadovas Remigijus Merkelys.
Šiuo metu Vilnių aplankantys geriausi pasaulyje Niujorko, Londono, Izraelio orkestrai dažniausiai koncertuoja Nacionaliniame baleto ir operos teatre, tačiau vien dėl to, kad nėra tinkamų erdvių. „Aukšto lygio koncertai turi būti rengiami geros akustikos didelėje salėje, kurioje telpa apie 2 tūkst. žiūrovų, o didžiausia  Vilniuje klasikinės muzikos salė Kongresų rūmuose turi tik 900 su trupučiu vietų“, – pasakojo R.Merkelys.
Pašnekovo teigimu, kartais atvykstantys pasaulinio garso atlikėjai pažeria priekaištų dėl per mažų, tinkamos akustikos neturinčių erdvių, kritikos yra sulaukusi ir Nacionalinė filharmonija, kurioje taip pat dažnai rengiami koncertai, – salėje telpa apie 700 žiūrovų.
Sklando tik tuščios kalbos
Prieš daugiau nei metus Kultūros ministerija skelbė gavusi siūlymą statyti Nacionalinę koncertų salę ant Tauro kalno, tokį siūlymą anuomet pateikė iniciatyvinės projekto grupės „Tautos namų santaros“ nariai. Tačiau nuo 2014-ųjų balandžio aiškesnės informacijos ar pasiūlymo neatsirado.
„Kalbas apie salės statybos kalbas girdime jau daugybę metų, dabar sklando gandai, kad atnaujintuose Vilniaus sporto rūmuose taip pat būtų skirta vieta koncertų salei, tačiau nors kiek savo darbą išmanantis profesionalas, išgirdęs tokias šnekas,  susiimti už galvos“, – kalbėjo R.Merkelys.
Pasak jo, Vilniui reikia ne bet ko, o geros akustikos klasikinės koncertų salės, nes žmonių susidomėjimas tokio tipo renginiais  tikrai didelis. „Organizuodami renginius įsitikinome žmonių suinteresuotumu, tad jei atsirastų tokia salė, valstybei nereikėtų remti klasikinių renginių, nes parduodant kur kas daugiau bilietų į koncertus būtų padengiamos jų rengimo sąnaudos“, – svarstė R.Merkelys.
Vilniaus miesto savivaldybės duomenimis, ateityje kultūrinei veiklai vykdyti yra planuojama plėsti materialinę bazę, didinti patalpų skaičių statant Vilniaus daugiafunkcinį sveikatingumo, švietimo, kultūros ir užimtumo kompleksą. Tačiau, tikslus projekto pristatymo laikas, numatoma vieta ar investicijos nėra nurodomos.
Išnyks dar viena erdvė?
Kur kas mažesnė erdvė Kalvarijų gatvėje šiuo metu parduodama, pastato savininkams atstovaujanti nekilnojamojo turto agentūra „Inreal“ skelbia paveldui priklausančio pastato pardavimo aukcioną, pradinė objekto kaina – 458 tūkst. eurų. Čia nuo 2004-ųjų įsikūręs muzikinis teatras „New York“ ir toliau tęsia savo veiklą, keistis turėtų tik pastato šeimininkai. „Tikimės, jog niekas nepasikeis, nes apie muzikinio teatro veiklos sustabdymą kalbų nebuvo“, – teigė įstaigos projektų vadovė Judita Kalinauskienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.