Dėl „Vilniaus brigados“ vadeivos didžiulio namo Varnikų kaime du dešimtmečius virė kovos, kol galiausiai TINP privertė jį nugriauti. Mirus G.Dekanidzei, jo našlė Tamara Žurova ilgai ieškojo, kam parduoti našta tapusį dvarą.
Vis dėlto vietos gyventojai su nostalgija prisiminė laikus, kai dvare lankydavosi G.Dekanidzė. Tada aplink tvyrojo ramybė, niekas nedrįso jos drumsti.
„Kur yra Varnikai, atsakyti galėjo ne kiekvienas, bet kur yra G.Dekanidzės namas, parodydavo visi“, – atsiduso viena netoli gyvenanti moteris, prašiusi neminėti jos vardo.
Stengiasi nepažeisti įstatymų
Tik prieš metus Trakų rajono savivaldybė vietoj nugriauto dvaro suteikė leidimą statyti vienbutį gyvenamąjį namą su trimis pagalbinio ūkio statiniais.
„Kai nelegaliai pastatytą namą nugriovė ir pasiekėme tikslą, nelabai kišomės į reikalus“, – prisipažino TINP direktorius Gintaras Abaravičius.
Jis prisiminė, kad į parko direkciją buvo atvykęs sklypo Skaisčio ežero pakrantėje naujojo šeimininko advokatas ir domėjosi, kokie reikalavimai keliami statyboms. Parko darbuotojai išdėstė, kaip elgtis norint nepažeisti įstatymų. Anot G.Abaravičiaus, nors teritorija saugoma, reikalavimai nėra labai griežti.
Jo nuomone, dygstanti kaimiško tipo sodyba nebedarko kraštovaizdžio. Kas kita – buvęs 624 kvadratinių metrų dvaras, kuris buvo kaip piktžaizdė.
Per du dešimtmečius nei G.Dekanidzei, nei vėliau jo našlei taip ir nepavyko įteisinti legenda tapusio namo ant Skaisčio ežero kranto. Dabar jį primena tik ta pati sklypą juosianti tvora, išlikęs netgi įspėjimas ant vartų apie piktą šunį.
Mėgino suklastoti duomenis
Tiesa, prieš nugriaunant dvarą jo šeimininke po vyro mirties tapusi T.Žurova dar pamėgino valdžią apgauti.
Prieš penkerius metus ji kreipėsi į Trakų rajono savivaldybę prašydama pratęsti TINP suteiktų sąlygų galiojimą ir aprobuoti priešprojektinius pasiūlymus. TINP direkcija nustatė, kad Nekilnojamojo turto registro centriniame duomenų banke pateikti suklastoti duomenys, pagal kuriuos savavališkos statybos padariniai visiškai įteisinti.
TINP kreipėsi dėl dokumentų klastojimo į Generalinę prokuratūrą, kuriai pradėjus tyrimą Registrų centras dokumentus ištaisė ir atkūrė 1990 metų duomenis.
Teismų maratonas – praeityje
Kova užvirė dar 1991-aisiais, kai paaiškėjo, kad vietoj rąstinio vieno aukšto apie 100 kvadratinių metrų namo išdygo šešis kartus didesnė mūrinė pilis.
Po trejų metų teismas įpareigojo parengti namo rekonstrukcijos projektą, gauti leidimą ir per dvejus metus pertvarkyti pastatą.
Teismų maratonas užtruko iki 2000-ųjų, perstatymo projekto rengimo terminas buvo vis pratęsiamas, kol pagaliau TINP suteikė statinio rekonstrukcijos sąlygas, kurios tuoj pat buvo apskųstos teismui.
Įvairių instancijų teismuose bylinėjamasis truko dar dešimt metų. Tuo metu nelegalus statinys buvo patekęs į brangiausių Lietuvos namų dešimtuką.
Supratusi, kad dvaro įteisinti nepavyks, T.Žurova jį prieš penkerius metus mėgino parduoti už 5 mln. litų (apie 1,5 mln. eurų). Tik 2011-ųjų gegužę mafijos krikštatėvio namas pradėtas griauti.
Puskilometris nuo buvusių G.Dekanidzės valdų gyvenantis Sergejus apgailestavo, kad dabar nebėra anksčiau šiame kampelyje tvyrojusios ramybės.
„Važinėja kas nori, stengiasi prasibrauti prie ežero, automobilius pasistatyti tiesiog ant kranto. Anksčiau į šią vietą užklysdavo nebent žvejai“, – atsiduso vyras.
Todėl nenuostabu, kad netoli buvusio G.Dekanidzės dvaro šviečia didžiulis užrašas „Privati valda“, labai primenantis gyvenvietę žymintį kelio ženklą.