Baltieji rūmai – Vašingtono centre
Pirmuoju Baltųjų rūmų šeimininku 1800-aisiais tapo antrasis JAV prezidentas Johnas Adamsas (1735–1826) su žmona Abigail Adams (1744–1818). Nuo tada šis pastatas tapo ilgalaikės demokratijos simboliu.
Tai, kas vyksta tarp keturių JAV prezidento rezidencijos sienų ir žaliojoje pievelėje priešais ją, siunčia svarbius signalus visam Žemės rutuliui.
Pensilvanijos aveniu iškilę Baltieji rūmai – Jungtinių Valstijų sostinės Vašingtono centras. Statinį juosia septyni hektarai žaliosios zonos. Čia kadaise savo pėdsaką paliko pirmoji Amerikos ponia Michelle Obama (60 m.).
Tuo metu, kai jos sutuoktinis 44-asis JAV prezidentas Barackas Obama (63 m.) 2009–2017 metais vadovavo šaliai, jo sutuoktinė Michelle savo širdį ir sielą įliejo į pirmąjį šioje žemės valdoje užveistą ekologinį sodą.
100 kvadratinių metrų L raidės formos plote buvo pasodintos tokios daržovės kaip špinatai, mangoldai (lapiniai burokėliai) ir sėjamosios gražgarstės (dar žinomos kaip rukolos). Tiesa, čia nebuvo paprastųjų burokėlių, nes jų nemėgsta M.Obamos vyras.
Tuometė pirmoji Amerikos ponia siekė sveika mityba sužavėti ne tik savo dukteris Malią (26 m.) ir Sashą (23 m.), bet ir visus amerikiečius.
Donaldo Trumpo (78 m.) nuostata dėl mitybos buvo kitokia. Per pirmąjį prezidentavimą (2017–2021 m.) jis savo pinigais sumokėjo už amerikietiškojo futbolo komandos „Clemson Tigers“ apsilankymą Baltuosiuose rūmuose.
Viešnagė sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio. Tuomet prezidentas džiaugėsi greitojo maisto gausybe: „Mes turime picos, 300 mėsainių. Daug daug skrudintų bulvyčių – visus mūsų mėgstamus valgius.“
Per Baltuosiuose rūmuose rengiamus kviestinius pietus paaiškėja, ar jų šeimininkas visada vadovaujasi savo kulinariniais pomėgiais, ar galvoja apie kitų – šiuo atveju sportininkų.
Ši nuostata galioja ir kalėdinėms Baltųjų rūmų dekoracijoms, už kurias iki šiol buvo atsakingos pirmosios Amerikos ponios.
Kaip paaiškėjo, ši pareiga itin vargino D.Trumpo žmoną Melanią Trump (54 m.).
„Kam rūpi kalėdiniai niekučiai ir dekoracijos?“ – sakė D.Trumpo sutuoktinė apie šią užduotį.
Bet ši pareiga buvo patraukli Amerikos prezidento Joe Bideno (82 m.) sutuoktinei Jill Biden (73 m.).
Ji per pirmąsias Kalėdas 2021-aisiais Baltuosius rūmus išpuošė žaviomis dovanų dėžutėmis.
Dėl to dabar kyla klausimas: ar tradicijų vėl nebus paisoma, ar tai bus padaryta jaukiau?
Kas ir kaip išdėstyta Baltuosiuose rūmuose:
1 Valstybinės paskirties aukšte įsikūrusios reprezentacinės valstybinių renginių salės, taip pat didžiausia Baltųjų rūmų salė „East Room“ (Rytinė salė). Čia vyksta priėmimai, spaudos konferencijos, koncertai ir pokyliai.
Pirmasis aukštas pastatytas 1792–1800 metais neoklasicistiniu stiliumi. Dabar Baltieji rūmai turi 6 aukštus, 132 kambarius, įskaitant 16 gyvenamųjų patalpų, 35 vonios kambarius ir namų kino teatrą. Privatūs prezidento šeimos gyvenamieji kambariai yra antrajame aukšte.
Po Baltųjų rūmų rytiniu sparnu yra bunkeris, kuriame įrengtas „Presidential Emergency Operations Center“ (Prezidento skubios pagalbos operacijų centras). Jis atlieka saugios prieglaudos ir ryšių centro JAV prezidentui ir kitiems asmenims funkcijas kritinės situacijos atveju.
1 Soliariumas
Privati įdegio studija
2 Drabužinė
Pirmosios Amerikos ponios
3 „State Dining Room“ (Valstybinis valgomasis)
Naudojamas priėmimams, pietums, didesnėms oficialioms vakarienėms ir vakarienėms valstybinių vizitų metu atvykstantiems valstybių vadovams.
4 „Red Room“ (Raudonoji salė)
Mažesniems priėmimams
5 „Blue Room“ (Mėlynoji salė)
Furšetams (priėmimams, per kuriuos svečiai vaišinasi stovint)
6 „Green Room“ (Žalioji salė)
Kokteilių vakarėliams
7 „Cross Hall“ (Pereinamoji salė)
Pokyliams
8 „East Room“ (Rytinė salė)
Čia buvo pašarvoti kadencijos metu nužudyti prezidentai – 1865 m. Abrahamas Lincolnas ir 1963 m. Johnas Fitzgeraldas Kennedy. Su jais galėjo atsisveikinti visuomenė.
9 „Diplomatic Reception Room“ (Diplomatinių priėmimų salė)
Ji garsi Šiaurės Amerikos istorines scenas atkuriančiais apmušalais. Juos J.F.Kennedy žmonos Jacqueline Kennedy (1929–1994) užsakymu pagamino prancūzų įmonė.
10 Porceliano kambarys
Čia saugomas pagal kiekvienos pirmosios Amerikos ponios užsakymą pagaminamas asmeninis servizas.
11 „Gold Room“ (Auksinis kambarys)
Skirtas paauksuotiems sidabriniams indams laikyti
12 Biblioteka
Parengė Ona Kacėnaitė