Norint optimaliai apšviesti savo namus, nebūtina išmanyti visų šios srities peripetijų – tereikia žinoti pagrindinius dalykus ir derinti juos su savo fantazijos laisve. Imkitės šios užduoties su malonumu, nes juk niekas kitas už jus geriau nežinos, kokie sprendimai bus artimiausi jūsų širdžiai ir patogiausi kasdieniam gyvenimui!
Šviesa – tai vienas iš pagrindinių mūsų gyvenimo elementų. Ji ne tik suteikia mums galimybę matyti ir suvokti pasaulį, bet ir turi gilų psichologinį, fiziologinį bei emocinį poveikį. Šviesa daro nepaprastai didelę įtaką žmogaus organizmui, jo savijautai ir nuotaikai. Gamtoje šviesos pasikeitimai vyksta nuolat: dėl oro sąlygų, klimato ir metų laikų specifikos, paros laiko.
Į visa tai mes vienaip ar kitaip reaguojame, šviesos siunčiamus signalus priima mūsų pasąmonė. Tačiau šiuolaikinis žmogus visais metų ar paros laikais daugiausia gyvena ir dirba patalpose, todėl čia – būtinas dirbtinis apšvietimas, tiek sukuriantis tam tikrą nuotaiką, tiek sudarantis galimybę susikoncentruoti, susikaupti.
Nepakankamas arba netinkamas apšvietimas gali turėti priešingą, nepageidaujamą poveikį. Kadangi dirbtinai apšviestoje patalpoje mums tenka praleisti daug laiko, labai svarbu, kad šviesos šaltiniai būtų tinkamai parinkti.
Skirtingų erdvių apšvietimas turi būti nevienodas, atitinkantis konkrečios patalpos paskirtį. Šviesos trūkumas ar perteklius gali turėti įtakos mūsų nuotaikai, sveikatai ir netgi veiklumui, taigi, siekiant sukurti patogią, efektyvią ir sveiką aplinką, kurioje gyvensime, suprasti apšvietimo svarbą yra būtina.
Apšvietimo sluoksniai
Dar, rodos, visai neseniai apšvietimas buvo suvokiamas tik kaip šviestuvas, kabantis erdvės viduryje ar stovintis ant rašomojo stalo. Jauku prisiminti, tačiau tokia formulė jau nebegalioja. Dabartinis apšvietimas yra gerai apgalvotas, žaismingas ir besąlygiškai patogus. Svarbiausia, namams suteikti teatrališkumo! O tai lengvai padarysite derindami skirtingus apšvietimo sluoksnius: bendrąjį, funkcinį ir akcentinį.
Bendrasis apšvietimas (Ambient / general / basic lighting)
Bendrasis apšvietimas – tai pagrindinis ir būtinasis apšvietimas, apimantis visą erdvę ir leidžiantis joje komfortiškai jaustis. Jis gali būti formuojamas tiek pakabinamais, įmontuojamais bei sieniniais šviestuvais, tiek juostiniais, staliniais ar grindiniais. Apgalvotas šviesos taškų išdėstymas – svarbiausia: išskyrus atvejus, kai jūsų turima erdvė yra labai maža, naudokite daugiau nei vieną apšvietimo šaltinį. Strategiškai tai suplanavę, išvengsite kontrasto tarp per ryškios šviesos vienoje ir nepakankamos kitoje erdvės dalyje.
Jeigu konkreti patalpa yra dau– giafunkcė, įrenkite šviesos srauto reguliatorius. Jais galėsite lengvai keisti apšvietimo ryškumą ir sukurti reikalingą patalpos atmosferą.
Bendrojo apšvietimo planavimas taip pat yra glaudžiai susijęs su langų kryptimi į tam tikrą pasaulio kryptį, krintančios natūralios šviesos kiekiu ir žmonių veikla konkrečioje patalpoje. Įvertinkite tai!
Funkcinis apšvietimas (Task lighting)
Funkcinis apšvietimas – ryškiausias namuose: jis papildo bendrąjį ten, kur kasdien vykdomai detaliai veiklai, pavyzdžiui, gaminti maistui, skaityti knygoms, ruošti namų darbams ar atlikti grožio procedūroms, reikalingas intensyvesnis šviesos srautas. Norėdami pabrėžti vizualinį aiškumą ir apsaugoti akis nuo nuovargio, rinkitės tokius sprendimus, kurie minimalizuotų akinimą, šešėlius. Tokį apšvietimą lengvai sukursite išsirinkę kryptinius šviesos šaltinius – pakabinamus, bėginius ar į sienas, lubas bei grindis įmontuotus šviestuvus, į baldus integruotus LED šviesos šaltinius, stalines lempas ar toršerus.
Planuodami įvertinkite, kokio tikslumo ir sudėtingumo užduotis norėsite patogiai atlikti. Vėliau atkreipkite dėmesį į optimalaus šviesos intesyvumo rekomendacijas. Funkcinis apšvietimas nėra skirtas visam kambariui apšviesti, tačiau jei vis dėlto nuspręstumėte jį panaudoti ir kaip bendrąjį – įrenkite reguliatorius: koreguodami šviesos intensyvumą, vi– soje patalpoje sukursite norimą atmosferą.
Dar vienas funkcinio apšvietimo pavyzdys – naktinis apšvietimas, tamsiu paros metu leidžiantis saugiai ir patogiai judėti namuose. Jam sukurti paprastai naudojami mažo galingumo įmontuojami ar pasta– tomi LED šviestuvai.
Akcentinis apšvietimas (Accent / focal / directional lighting)
Akcentinis apšvietimas – tai dekoratyvūs, stilių ir nuotaiką kuriantys sprendimai, naudojami tam tikriems objektams pabrėžti: architektūriniams erdvės bruožams, sienoms, paveikslams, skulptūroms, spintelių lentynoms ar net kambariniams augalams. Taip pat tokiu būdu lengvai atitrauksite dėmesį nuo kitų, ne tokių patrauklių vietų erdvėje. Taigi pagalvokite, kuriuos namų dekoro elementus norėtumėte akcentuoti ir kokią atmosferą tai sukurtų.
Dažniausiai šiam tikslui naudojami neutralūs, neišsiskiriantys šviesos šaltiniai, nes ne jie, o apšviečiamas objektas turi tapti pagrindiniu akcentu: šviestuvai ant bėgelių, taškinis juostinis apšvietimas, įmontuojami kintamos krypties ir siauro apšvietimo kampo prožektoriai, į baldus ar sienas integruotos LED juostos.
Interjere būtina išskirti tam tikras detales, nes tai erdvei suteikia įvairovės.Vis dėlto persistengto nereikėtų, antraip namai primins paveikslų galeriją ar muziejų.
Reguliuojamo šviesos srauto apšvietimas
Didžiausia naujakurių baimė yra tai, kad neužteks šviesos ir bus tamsu, perdėtas noras viską apšviesti.Tokiais atvejais rekomenduojama rinktis dimeriuojamą apšvietimą.
Dimeriuojami šviestuvai jums leidžia keisti šviesos intensyvumą pagal savo poreikius ir nuotaikas. Tai ypač naudinga, jei norite sukurti skirtingas atmosferas: nuo ryškaus apšvietimo darbui iki šilto, jaukaus – poilsiui.
Skirtingos patalpos gali pasižymėti ir skirtingais apšvietimo poreikiais, tad dimeriuojami sprendimai jums suteikia galimybę prisitaikyti prie specifinių kiekvienos erdvės reikalavimų.
Dažniausios apšvietimo klaidos ir kaip jų išvengti
Tiek dėl funkcionalumo, tiek dėl pageidaujamos kurti atmosferos, tinkamai suplanuoti apšvietimą svarbu visose namų erdvėse, nepriklausomai nuo jų paskirties. Tad kas žinotina norint nesuklysti?
Susidarykite apšvietimo projektą arba planą.
Visada pasiruoškite funkcinį planą. Jį kuriant, labai svarbu žinoti, kur stovės pagrindiniai baldai, o, pasibaigus remonto darbams, jų vietos nekeisti.
Neapsiribokite vienu ar dviem šviesos šaltiniais: drąsiai planuokite apšvietimo sluoksnius, kurkite scenarijus.
Apšvietimo taškų suplanuokite daugiau.Tai leis užtikrinti pakankamą šviesos kiekį patalpose. Apšvietimo taškus išdėstykite apgalvotai, kad vienose erdvės vietose šviesos nebūtų per daug, o kitose – per mažai.
Įvertinkite konkrečiai patalpai tinkamiausius šviestuvų dydžius bei aukštį, kuriuose juos kabinsite.
Maksimaliam patogumui, įsirenkite reguliuojamą apšvietimą bei atraskite, kaip jį tinkamiausia valdyti kiekvienoje namų patalpoje.
Kartu išlaikykite harmoniją vienos erdvės šviestuvams pasitelkdami to paties atspalvio šviesą. Namams tinkamiausia – 2700 K, 3000 K arba 4000 K temperatūra.
Daugiau „Interjero ABC“ patarimų apie interjero dizainą kviečiame skaityti @interjeroABC Instagram paskyroje.