Pasak architektės, skandinaviškas interjero stilius puikiai tinka norintiems įsirengti ne tik jaukų, bet ir ekonomišką būstą. „Pats skandinaviškas stilius reiškia paprastumą, todėl jis nereikalauja prabangos.
Žinoma, vienas iš skandinaviško stiliaus akcentų yra natūrali mediena, kuri kainuoja daugiau nei medžio imitacija, tačiau visa kita yra racionalumo rėmuose, lyginant su kitais stiliais, pavyzdžiui, klasika, kur vyrauja prašmatnumas, įvairūs ornamentai ir frezuoti baldai“, – sako L. Šeženytė, švedų kapitalo gyvenamojo būsto plėtros bendrovės „Bonava Lietuva“ architektė.
Pasak ekspertės, skandinavišką stilių geriausiai pabrėžia saiko jausmo turėjimas, kai saikingas baldų ir dekoro elementų kiekis leidžia namuose turėti daugiau erdvės. „Skandinaviškas stilius yra toks, kai naujakuriai kuria namus sau, o ne svečiams stebinti, kai nenorima apsikrauti daiktais, kai galvojama apie gamtą, ekologiją ir tvarumą ir dėl to naudojamos natūralios ir ilgaamžės medžiagos“, – aiškina ji.
„Lagom“ mąstysena
Švediškas žodis „lagom“ reiškia „nei daug, nei mažai“. Tai šiaurietiška mąstysena, kai žmogui nereikia daugiau nei pakankamai. Pasak architektės, tokią mąstyseną galima suprasti taip: namuose turi būti gera, jauku, saugu, patogu, minimalus kiekis tik reikalingų baldų bei daiktų harmoningai derančių tarpusavyje. „Visa kita namuose gali būti, tačiau nėra būtina“, – sako ji.
Visgi, jos teigimu, skandinavai žvelgia plačiau nei savo namų sienos – jie vis didesnį dėmesį skiria ir daugiabučio aplinkai.
„Mažėjant gyvenamojo būsto plotui ir gyvenimui mieste vis labiau intensyvėjant, žmonėms reikia „pabėgimo“ galimybių. Kartais, tas „pabėgimas“ neturi būti tolimas, užtenka savo kiemo. Todėl skandinavai vis didesnį dėmesį skiria kokybiškam daugiabučio teritorijos įrengimui, kur galima rasti žaliąsias erdves, vaikų žaidimo aikšteles, pasivaikščiojimo takus, poilsio suolelius, bendras kaimynystės zonas – viską, ko reikia poilsiui ar pramogoms lauke, netoli namų“, – dėsto architektė ir pabrėžia, kad tokios erdvės jau kuriamos ir Lietuvoje bendrovės statomuose būstuose.
Ji priduria, kad apskritai Lietuva yra ta šalis, kur skandinavišką stilių galima jausti ko ne per langą. „Pavyzdžiui, Vilnius yra kupinas miškų. Taip pat ir Klaipėda bei visa pajūrio juosta. Dzūkija ir Aukštaitija taip pat stulbina žaluma. Gyventi mieste ir matyti mišką per langą yra reta prabanga net šiauriečiams, todėl lietuviai tikrai turi kuo džiaugtis. Įvertinus tai, kad dalis tokių būstų net Vilniuje yra ekonominės, tai yra prieinamos klasės, nenuostabu, kad skandinaviškas stilius yra mėgstamas ir plačiai taikomas mūsų šalyje“, – sako architektė.
Apibendrinant architektė pažymi, kad skandinaviškas stilius išsiskiria savo paprastumu, funkcionalumu ir universalumu, jis yra lengvai pritaikomas daugelyje būstų ir puikiai tinka siekiant įsirengti ekonomišką, tačiau gražiai atrodantį būstą.