Išmaniuose namuose gali gyventi kone kiekvienas – paaiškino, nuo ko pradėti, ir kur klysta naujakuriai

2024 m. spalio 30 d. 11:00
Apsisprendusieji kurti išmaniuosius namus vardija pagrindinius argumentus – komfortą ir efektyviai vartojamą energiją. Viskas išmaniuosiuose namuose kuriama atsižvelgiant į tvarumą, patogumą ir sąmoningą vartojimą. Pasak jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ direktoriaus Raimundo Skurdenio, sprendimas, kokią išmaniąją sistemą pasirinkti savo namams priklauso nuo to, ko iš jos tikimasi, ir nuo to, ar būstas jau įrengtas, ar dar tik statomas.
Daugiau nuotraukų (8)
Sprendimai – skirtingiems poreikiams
Populiariausi išmaniųjų namų sprendimai – automatinis apšvietimo ir šildymo, užuolaidų ar žaliuzių valdymas bei scenarijų panaudojimas. Šeimininkai išmaniuosiuose namuose gali individualiai nustatyti, kad juose savaime įsijungtų rytinis apšvietimas ar nepakilus nuo sofos būtų atidaromos langų žaliuzės. Išmanieji namai reaguoja į šeimininkų buvimą, aplinkos sąlygas, gyventojų poreikius bei prioritetus, o visos inžinerinės sistemos veikia suderintai, todėl energijos naudojama tiek, kiek reikia, ir tada, kada reikalinga.
Kaip pastebi R.Skurdenis, užsakovai sprendimą namus paversti išmaniais paprastai priima daugiau sužinoję ir įvertinę automatizuotų šildymo, vėdinimo ir vėsinimo sistemų, patogiai valdomo apšvietimo, žaliuzių ir kitos įrangos teikiamą patogumą. Išmaniojo namo sistemas – JUNG KNX ar JUNG HOME – namų šeimininkai gali rinktis priklausomai ne tik nuo išmaniojo namo vizijos, bet ir laiku atliktų namų darbų.
„Abi sistemos, tiek KNX, tiek JUNG HOME, leidžia kurti išmanesnius namus, atsižvelgiant į kiekvieno poreikius ir galimybes. Šiandien technologijos jau yra prieinamos kone visiems, jos padeda ne tik išvengti rutininių procesų, pavyzdžiui, inžinerinių sistemų ar temperatūros reguliavimo, bet ir padeda sutaupyti, kas, kalbant apie tvarų būstą, itin aktualu“, – kalbėjo R.Skurdenis.
Išmaniesiems namams – neribotos galimybės
Pasaulyje pripažintos KNX protingo namo sistemos galimybės – praktiškai neribotos, pasitelkus ją galima įgyvendinti itin sudėtingus išmaniųjų namų automatizavimo sprendimus. Tačiau jai būtina speciali elektros instaliacija, kurią kartu su kompetentingais specialistais svarbu kruopščiai suplanuoti dar namo projektavimo etape, o tuomet – viziją kokybiškai įgyvendinti.
JUNG KNX nepakeičiama, jei prie išmaniųjų namų sistemos reikia prijungti ir suderinti šildymo, vėsinimo, vėdinimo sistemas. Įdiegus KNX valdymo sistemą, taip pat galima sujungti ir patogiai valdyti būsto apšvietimą, žaliuzes, vėdinimą, garso ir saugos įrangą, reguliuoti šildymą ir vėsinimą, aktyvuoti iš anksto nustatytus scenarijus, pavyzdžiui, kurią valandą ryte atitraukti užuolaidas ar įjungti kavos aparatą. Visas įrenginių ar sistemų funkcijas galima valdyti atskirai arba jas grupuoti: pavyzdžiui, automatiškai visame būste įjungti arba išjungti apšvietimą. Daug keliaujantiesiems patiks ir dar viena sistemos funkcija – galimybė namus stebėti ir valdyti išvykus: tam skirta JUNG programėlė telefone. Projektuoti ir programuoti šią sistemą gali tik profesionalai, taigi, su jais konsultuotis svarbu kuo ankstesnėje stadijoje.
KNX sistema ne tik reguliuoja įvairių prietaisų veiklą ar leidžia kurti įvairius scenarijus, bet ir apdoroja bei analizuoja duomenis, todėl būsto šeimininkui belieka tik pasirinkti, kokius įrenginius ar sistemas jis nori valdyti.
Vieniems aktualu atidaryti duris sėdint ant sofos, naudojant balso asistentą valdyti apšvietimą, kitiems – paleisti veikti robotą siurblį, reguliuoti šildymą ar pan. Visos sujungtų sistemų ir įrenginių funkcijos gali būti valdomos automatiškai, taip pat ir jungikliais, termostatais arba liečiamais ekranais ant sienos, programėle išmaniajame įrenginyje.
Išmanūs – net ir senos statybos namai
Jei šeimininkai projektuodami ar įsirengdami būstą laiku nepagalvojo apie išmaniąją namo sistemą, JUNG gali pasiūlyti alternatyvą – išmanesnių namų sistemą JUNG HOME, kuriai įdiegti pakanka tradicinės elektros instaliacijos. Ši sistema – skirta namų apšvietimui, žaliuzėms, šildymo, saugumo sistemoms valdyti – tereikia įrangą sujungti į bendrą tinklą.
Tiesa, JUNG HOME nerekomenduojama didelio ploto namams, taip pat biurams bei kitiems dideliems pastatams, kur yra taikomi aukšti funkcionalumo reikalavimai, reikia integruoti ir valdyti daug papildomų sistemų – tokiu atveju tinkamesnė yra JUNG KNX sistema.
Išmanesnių namų JUNG HOME sistemą jau įrengtuose ar senos statybos namuose diegti galima pradėti nuo vieno išmaniojo jungiklio ar šviesos reguliatoriaus. Vėliau galima panaudoti išmaniuosius kištukinius lizdus, leidžiančius matuoti elektros suvartojimą ir suteikiančius galimybę efektyviai valdyti energiją.
Dar vėliau, į sistemą galima integruoti patalpų temperatūros valdiklius, žaliuzių valdymo mygtukus ir t. t. Pasirinkus JUNG HOME sistemą užtenka tiesiog į jau esamas montažines dėžutes sumontuoti pageidaujamus JUNG HOME įrenginius: išmaniuosius jungiklius, kištukinius lizdus, apšvietimo reguliatorius, termostatus ir pan. Elektros instaliacijos specialistui, kuris turi JUNG HOME diegimo sertifikatą, šių įrenginių montavimas užtruks tiek pat laiko, kiek ir įprastų jungiklių, o parametrizuoti vieną prietaisą JUNG HOME programėlėje užteks ir 5 minučių.
Pradžia – vienas jungtukas
Įdiegus net ir vieną išmanųjį JUNG HOME kištukinį lizdą, iškart galima pajusti jo teikiamą patogumą – jį valdyti galėsite tiesiog telefonu, nors ir iš kito kambario. Vos sumontavus jungiklius bei termostatus, sistema veikti pradeda iš karto, ir tam nebūtinas interneto ryšys ar serveris – tereikia atsisiųsti nemokamą JUNG HOME programėlę, kuri visus komponentus akimirksniu susieja saugiu „Bluetooth Mesh“ ryšiu. Sujungiant vis daugiau JUNG HOME elementų, jie papildo vienas kitą, taip suteikdami vis daugiau komforto ir išplėsdami galimybių ribas.
Mygtukais, programėle ar balso komanda susiejus sistemą su virtualiaisiais asistentais „Amazon Alexa“, „Google Home“ ar ekosistema „SmartThings“ – su JUNG HOME galima reguliuoti patalpų temperatūrą ar aktyvuoti skirtingus scenarijus išvykstant iš namų, atostogaujant ar leidžiant laiką su šeima.
„Abiejų sistemų privalumai iš pažiūros panašūs: padeda sutaupyti energijos, suteikia daug komforto, tačiau nekonkuruoja tarpusavyje. Tiesiog jos skirtos turintiesiems skirtingas išmaniojo namo vizijas, – komentavo R.Skurdenis. – Kitaip tariant, jei pageidaujama tik bazinių išmaniųjų namų funkcijų, pakanka JUNG HOME sistemos. Bet jei namų šeimininkai nori pažangiausio ir lanksčiausio sprendimo su labai plačiomis pritaikymo galimybėmis – verta investuoti į JUNG KNX sistemą.“
JUNGišmanūs namaiapšvietimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.