„Tėvai, kurie nesirūpina savo vaikų sveikata ir ugdymu, yra blogi, neatsakingi tėvai. O kaip pavadinti visuomenę, kuriai vaikų ugdymas, švietimas ir fizinė sveikata – švelniai tariant – mažai terūpi?“, – pasakojimą apie naują gaminį, mokyklinę kėdę YNGVE pradėjo švedų ergonomiškų darbo baldų gamintojos „AJ Produktai“ padalinio Lietuvoje generalinė direktorė Eglė Gasiūnienė. Naująją kėdę įmonės edukacinių baldų skyriaus specialistai kūrė pagal naują ES standartą EN 1729. Jame apibrėžiama, kokie turi būti baldai ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose, nusakoma jų kokybė bei saugumo reikalavimai, pritaikomumas vaiko ūgiui, taisyklingai sėdėjimo padėčiai. Tai svarbu ir augantiems kūnams, ir mokymosi procesui. Lietuvoje šis standartas įsigaliojo praėjusių mokslo metų išvakarėse.
Standartas tik popieriuje?
Pasak baldų kūrėjų, naivu būtu tikėtis, kad mokyklose, atsiradus naujam standartui, būtų peržiūrėti turimi baldai, netinkamai pakeisti naujais, tinkamais. „ES standartas formaliai perkeltas į šalies teisės aktų sistemą, ir ramu. Tam, kad jis būtų įgyvendintas, reikėtų skirti nemenką finansavimą, o pinigų kaip visada, trūksta. Nors kalbame apie šiandieną jautriausią visuomenės dalį, kuri praėjus tam tikram laikui formuos jos pagrindą, ekonomiką, kultūrą, ateitį“, – apgailestavo pašnekovė.
Higienos instituto leidinio „Vaikų sveikata 2022 – 2023 mokslo metai“ duomenimis, mokyklinio amžiaus vaikai nuo 7 iki 17 m. sudaro apie 11 proc. Lietuvos gyventojų. 2022 m. jų skaičius buvo 308 217. Beje, 22–23 m. mokyklos nelankė 4,6 proc. mokyklinio amžiaus vaiku – 14 305. Maždaug dvi pilnos Vilniaus Twinsbet Arenos, vienu metu talpinančios 7,5 tūkst. žmonių.
Prastėja vaikų sveikata. Per septynerius metus, nuo 2016–2017 iki praėjusių mokslo metų net 9,4 proc. išaugo vaikų, dėl įvairių sveikatos problemų negalinčių dalyvauti ugdymo veikloje be apribojimų dalis. Pernai tokių vaikų buvo apie 15 proc.
Prastėja laikysena, rega ir klausa
Statistikos duomenimis, lyginant vaikų nuo 1 iki 17 m. amžiaus susirgimų, tenkančių 1000 ir užfiksuotų sveikatos priežiūros įstaigose skaičių, nenormalios laikysenos atvejų kiekis nuo 2004 iki dabar padvigubėjo, nuo 19 iki beveik 41. Dauguma netaisyklingos laikysenos priežasčių yra susijusios ir su mokykla: sėdimi baldai, kuprinės svoris ir dydis, fizinis aktyvumas. Nuo netaisyklingos laikysenos atsiranda įvairūs kaklo ir nugaros skausmai, sunku susikaupti, atsiranda nepasitikėjimas savimi. Dėl to, kad nuolatos sėdi susikūprinę, sutrinka virškinimo sistema, nes vidaus organai yra užspausti. Netaisyklinga laikysena gali tapti rimtų ligų priežastimi – iškrypusio stuburo, t.y. skoliozės, nenormalaus kaulų augimo, venų išsiplėtimo, širdies ligų.
Pasak kineziterapeutės Viltės Štrapenskaitės, tėvai irgi turėtų atidžiai stebėti savo vaikų laikyseną. Pirmieji iškrypusio stuburo požymiai įprastai būna pečių, klubų asimetrija, skirtingai atsikišusios mentys, nelygūs talijos trikampiai, vienoje pusėje labiau pakilusi šonkaulių dalis, pastebima vaikui pasilenkus, žiūrint į nugarą.
Lyginant regėjimo sutrikimų atvejų skaičių, tai jis išaugo apie 3 kartus, nuo 98 iki 303. Panašiais tempais blogėja ir klausa – nuo 1,6 iki 5,63.
Tėvai menkai domisi baldais mokykloje
„Mes, baldų gamintojai, mokyklą traktuojame kaip biurą, kuriame dirba vaikai. Tikrai daug pastangų dedame tam, kad sukurtume ergonomišką, saugią aplinką, kurioje jie augtų sveiki, pakankamai judėtų, kad eliminuotume priežastis, dėl kurių galėtų blogėti sveikata. Bet kai susiduriame su realia situacija Lietuvoje, yra liūdna. Ir ne tik dėl to, kad valstybė, savivaldybės neskiria pakankamai dėmesio ir lėšų ergonomiškos aplinkos mokyklose įrengimui. Tas mažai rūpi ir tėvams. Pagrindinis mokyklai keliamas reikalavimas yra išmokyti vaiką, bet kokia ten aplinka, ar tinkamas stalas, tinkama kėdė – mažai kas pasidomi“, – sakė E.Gasiūnienė.
O naujoji kėdė YNGVE šiek tiek panaši į Y raidę. Ant jos galima sėdėti keturiais skirtingais būdais, tiek atsilošus, tiek apsižergus. „AJ produktai“ liko ištikimi idėjai kurti baldus, skatinančius nuolat judėti. Pagrindiniai dizainerės Cecilia Stööp konsulantai ir ekspertai buvo vaikai. Reguliuojamo aukščio pakojis leidžia patogiai įsitaisyti. Apgaubiantis nugaros atlošas ir išlenkta sėdynė irgi suteikia patogumo, atlošas tinka pasikabinti kuprinę. Sulūžusią kėdę bus galima remontuoti, nes yra atsarginių dalių. Jai suteikiama 7 m. garantija.