Kokius pokyčius į darbo aplinką atneša šviežias kraujas?

2024 m. rugpjūčio 26 d. 15:00
Teoriškai jau kitais metais bene kas trečias dirbantysis ES bus Z kartos atstovas iki 28 m. darbingo amžiaus jaunas žmogus. Lietuvoje jaunimas iki 30-ties, kaip žinia, yra laimingiausias pasaulyje. Kaip ir kiekviena nauja karta, anot Marijono Mikutavičiaus dainos žodžių, ji ateina garsiai ir jos būgnai skamba! Kaip šviežią energiją pasitinka darbdaviai, kolegos, kitų kartų atstovai?
Daugiau nuotraukų (6)
„Normalu, kad dalis vyresnių kartų atstovų mano kad jie yra daugiau patyrę, išmintingesni ir kad dėl to jaunimas turėtų kukliai jiems paklusti. Deja, bet pasaulis taip neveikia. Kalbant apie darbdavius – laimės tie, kurie pasistengs suprasti naujosios kartos požiūrį ir prie jų vertybių prisitaikys patys, sukurs darbo aplinką, kuri motyvuos jaunus žmones veikti. Reikėtų suvokti, kad jie atsineša visai kitokį požiūrį į gyvenimą, darbą, savo vietą pasaulyje, – svarstė ergonominius darbo baldus kuriančios švedų kompanijos „AJ produktai“ padalinio Lietuvoje generalinė direktorė Eglė Gasiūnienė ir pridūrė: – Kodėl tas turėtų rūpėti baldų gamintojams? Todėl kad mes kuriame baldus aplinkai, kuri irgi turi būti pritaikyta naujoms vertybėms ir naujiems darbo santykiams“.
Į jaunų žmonių poreikius, o tuo pačiu į ateitį besiorientuojančios kompanijos, skelbdamos kvietimus į laisvas darbo vietas, šalia atlygio vis dažniau ima siūlyti daugybę pridėtinių verčių. Nes Z karta dirba tam, kad gyventų, o ne atvirkščiai. Laiką darbe jie suvokia kaip natūralų savo gyvenimo tarpsnį, su natūraliais poreikiais, įskaitant bendravimą, ir nebūtinai apie darbo reikalus, judėjimą, žaidimus, valgymą, poilsį ir t.t. Jie renkasi darbdavius, kurie supranta, jog pusiausvyra tarp darbo ir asmeninio gyvenimo yra svarbi, toleruoja darbuotojų pomėgius, padeda rūpintis gera savijauta, sveikata, aplinkosauga, tvarumu. Ne veltui Lietuvoje ima rastis darbdavių, kurie ne tik keičia darbo aplinką, bet yra pasiryžę netgi suteikti neribotas apmokamas atostogas.
Aplinka skatina aktyviai veikti
Architektai, ergonomiškų baldų kūrėjai modernų, jauniausios darbuotojų kartos poreikiams pritaikytą biurą apibūdina kaip aktyvia veikla pagrįstą darbo aplinką. Joje kuriama tam tikra tarpusavyje susijusių zonų ekosistema. Joje kiekvienas gali pasirinkti, kur ir kaip jis nori dirbti: stovėdamas ar sėdėdamas prie stalo, jaukiai įsitaisęs ant sofos ar užsidaręs tylioje kabinoje. „Konsultuodami, rengdami biurų projektus, stengiamės erdvėje sukurti laipsniškai viena į kitą perinančias erdves, šalia darbo stalų įkurdinti minkštų baldų salas, numatyti vietą valgomojo, jaukiai išdėstyti baldus bei apšvietimą socialiniam bendravimui, žaidimams. Jei pastate yra balkonai, terasos, laiptinės, parinkus tinkamus baldus juos irgi integruojame į naudojamas biuro erdves“, – pasakojo E.Gasiūnienė.
Toks išdėstymas suteikia galimybę judėti visą dieną, todėl darbuotojai neapsiriboja vien tik darbu prie savo darbo stalo ir gali lengvai įtraukti į savo dieną ir kitokias veikas, fizinį aktyvumą. Kadangi pagrindine darbo priemone dažnai tėra nešiojamasis kompiuteris ar tik išmanusis telefonas, nuolatinė darbo vieta prie to paties stalo tampa vis labiau nuobodi, varginanti ir vis mažiau reikalinga. Darbo vieta ten, kur kompiuteris. Svarbu tik nepulti į kraštutinumus, išlaikyti protingas skirtingų zonų proporcijas ir neužmiršti nusimatyti vietų, kur žmonės galėtų dirbti tyloje, susikaupę.
Susitikimų kambariai ir tylos kabinos
Joks biuras neapsieina be didesnio ar mažesnio susitikimų kambario. Šioms erdvėms „AJ produktai“ rekomenduoja vieną triuką. Juose naudoti ne sėdimus, bet reguliuojamo aukščio konferencijų stalus. Jei siekiama maksimalaus visų įsitraukimo į diskusiją, ergonomiškų baldų gamintojai rekomenduoja posėdžiauti atsistojus prie pakelto, aukšto stalo. Mat stovėdami žmonės yra aktyvesni, jie kūrybiškiau mąsto, greičiau ir gyviau reaguoja į kitų nuomones. Jei darbo susitikimų, posėdžių metu kam nors kyla noras kuriam laikui mintimis nepastebimai atsiriboti, sėdint prie stalo nesunku tai padaryti. Tačiau toks stovinčio žmogaus nusiteikimas neliks kitų nepastebėtas.
Aktyvios veiklos biure itin tinkamas baldas yra tylos kabina. Ji gali būti pritaikyta vienam, dviems ar keliems žmonėms, joje jauku dirbti susikaupus arba kalbėtis nedideliame rate. Kabinos yra gaminamos pagal individualius užsakymus, jos lengvai transformuojamos, jei reikia, jungiamos tarpusavyje. Gali būti transportuojamos, kaip savo biuro dalis į parodas, kitus verslo renginius.
Apibendrindama pokalbį apie tai, kokiame biure gerai jaučiasi ir produktyviai dirba Z karta, E.Gasiūnienė sakė: „Jaunimas į darbo aplinką, į biurą atneša daugiau optimizmo, dinamikos, išstumia sėdėjimą. Tai yra pati geriausia žinia, nes nuo ilgo sėdėjimo daromės pavargę ir ligoti. Kai „AJ Produktai“ prieš 5 dešimtmečius pradėjo savo veiklą – kurti ir gaminti ergonomiškus baldus, Z karta dar nė nebuvo gimusi, bet tendencijos, kurias kompanija numatė, pasitvirtino. Ateities žmogui judėjimas ir sveikata rūpės vis labiau“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.