Rudens pradžioje į biurą iš atostogų, darbostogų ir nutolusių darbo vietų sugrįš dauguma darbuotojų. Kaip įrengti biurą, kad jame žmonės norėtų dirbti, kad jame būtų patogu, jauku, kad biure jie gerai jaustųsi?
Švedų kompanija „AJ produktai“, gaminanti ergonominius baldus, skirtus naudoti įvairiose darbo vietose, biurui skiria ypatingai daug dėmesio. „Kokią šiuolaikinės ekonominės veiklos rūšį bepaimtume, jai reikalingas didesnis ar mažesnis biuras. Ar tai būtų mokslo įstaiga, žemės ūkis, automobilių remontas, restoranas, viešbutis, parduotuvė, savivaldybė ar ištisas biurų centras su nuomojamomis darbo vietomis, šiuolaikinis darbas vienaip at kitaip susijęs su darbo stalu ir kėde prie jo“, – pastebėjo kompanijos padalinio Lietuvoje generalinė direktorė Eglė Gasiūnienė. Baldų kūrėjų ir gamintojų ekspertai, rengiantys biurų interjero projektus, išskiria tris esminius principus, kuriais verta vadovautis įsirengiant arba atnaujinant biurą: efektyviai išnaudoti erdvę, pasirūpinti natūralia arba dirbtine šviesa ir suvaldyti triukšmą.
Erdvė
Biuro erdvė yra tarsi scena, kurioje vyks veiksmas – žmonės vaikščios, bendraus, sėdės susikaupę prie stalo, žiūrės į kompiuterių ekranus, skaitys, rašys, kalbės telefonu, gers kalvą, užkandžiaus, priims svečius, atsineš asmeninių daiktų, juoksis, kitaip tariant – dirbs ir gyvens visą dieną, 8 darbo valandas, 5 dienas per savaitę. Šiuo metu vyraujantys atviri biurai turėtų būti pritaikyti visoms šioms veikloms. Kaip viskas vyks, nebūtina numatyti pjesės scenarijaus tikslumu, tačiau žinant žmonių skaičių ir darbo pobūdį erdvę galima ergonomiškai suplanuoti: numatyti funkcines zonas, vietas-takus, per kurias žmonės vaikščios, objektus ir patogią prieigą prie jų, tokių kaip dokumentų spintos, virtuvėlė, rūšiavimo šiukšliadėžės ir kt.
Rekomenduojami atstumai tarp baldų – 70 cm, kad pro juos būtų lengva praeiti. Jei biure dirba žmonės, judantys vėžimėlyje – tarpas reikalingas didesnis. Vidaus vežimėliui apsisukti reikia 130 cm. pločio, lauko – pusantro metro.
Mažesni rašomieji stalai reiškia daugiau darbo vietų
Patalpos aukštis taip pat turi įtakos žmogaus savijautai. Kuo didesnis erdvės plotas, tuo didesnis turėtų būti ir lubų aukštis, nes kai lubos žemos, atsiranda pojūtis, joj jos slegia. Atviruose biuruose rekomenduojamas lubų aukštis – 2,7 m, susitikimų kambariams pakanka 2,4 m.
Šiais laikais, kai daug informacijos yra laikoma kompiuteryje, ne visada reikalingi didelių gabaritų rašomieji stalai. Pasirinkus mažesnius liks daugiau vietos praėjimams, funkcinėms poilsio ar susitikimų zonoms, kuriose gali atsirasti minkšti baldai. Beje, į tą patį plotą mažesnių stalų galima sutalpinti daugiau, taigi įrengti ir daugiau darbo vietų.
Prie stalo protinį darbą dirbančiam žmogui lengviau susikaupti padeda privatumas, kai jis turi aiškią, fiziniais barjerais apribotą erdvę, kuri sąlyginiai priklauso tik jam. Darbo vietų atskyrimui kompanija „AJ produktai“ yra sukūrusi aukštesnes stalčių spinteles, atsidarančias iš šono. Joms reikia mažiau vietos, nes nėra atidarančių durelių, todėl tai yra praktiškas sprendimas mažiems biurams.
Privačios erdvės sukūrimui gali pasitarnauti stalo pertvaros. Jos atlieka keleriopą funkciją. Ant minkštų pertvarų paviršių lengva susidėlioti reikalingą informaciją, atskirdamos erdves jos taip pat sugeria garsų atspindžius, biure bus tyliau.
Triukšmas – nematoma nuovargio priežastis
„Kai kuriame ergonomišką darbo aplinką, visų pirma rūpinamės žmogaus savijauta, kad jam būtų patogu ir kad be reikalo nevargtų dėl to, ko galima išvengti. Nematoma, bet aiškiai įrodyta nuovargio, prastos nuotaikos, o kartais ir agresijos darbe priežastimi yra triukšmas“, – pasakodama apie biuro įrengimą sakė E.Gasiūnienė. Akustinės pertvaros sugerdamos grasą mažina garso bangų sklidimą, padidina patalpų garso izoliaciją, mažina aidą ir atspindėtą garsą. „AJ produktai“ asortimente yra kelios dešimtys gaminių, kurių arba vienintelė, arba viena iš funkcijų yra triukšmo slopinimas: sieninės ar pakabinamos dekoratyvinės plokštės, audiniai, iš dalių surenkamos pertvaros, šviestuvai, ištisi akustiniai moduliai. Norintiems pailsėti ir pasinerti į visišką tylą – akustinės kabinos, gaminamos pagal individualius užsakymus.
Natūrali šviesa nepamainoma
Dirbtinio apšvietimo industrija yra pažengusi tiek toli, kad gali maksimaliai atkurti dienos šviesą, kuri yra palankiausia darbui ir jo produktyvumui. „Visgi natūrali šviesa yra nepamainoma“, – įsitikinusi E.Gasiūnienė, patarianti biure išnaudoti kiekvieną langą, kiekvieną natūralios šviesos šaltinį, apšviečiantį darbo erdvę.
Ergonominių baldų ekspertė priminė dar keletą dalykų, kurių nereikėtų pamiršti: reguliuojamo aukščio stalų, ergonominių kėdžių, bet kelių nestabilių sėdėjimo baldų, stovėjimo kilimėlių ir malonių biuro interjero smulkmenų, su kuriomis biure kuriama jauki atmosfera.