Svarbiausia – įsivertinti poreikius
Vieni pagrindinių išmaniųjų namų privalumų – komfortas ir efektyviai vartojama energija. Išmanieji namai reaguoja į šeimininkų buvimą, aplinkos sąlygas, gyventojų poreikius bei prioritetus, o visos inžinerinės sistemos veikia suderintai, todėl energijos naudojama tiek, kiek reikia, ir tada, kada reikalinga. Šeimininkai tokiuose namuose gali nustatyti, kad namuose savaime įsijungtų rytinis apšvietimas ar nepakilus nuo sofos būtų atidaromos langų žaliuzės. Nuo energiją taupančių šildymo ir vėsinimo reguliavimo sprendimų iki patogaus apšvietimo valdymo – viskas išmaniuose namuose kuriama atsižvelgiant į tvarumą, patogumą ir sąmoningą vartojimą.
Pasak jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ produkto vadybininko Vaidoto Bijūno, sprendimas, kurią išmaniųjų namų sistemą pasirinkti savo namams priklauso nuo to, ko iš jos tikimasi, ir nuo to, ar būstas jau įrengtas, ar tik statomas.
JUNG KNX sistemos galimybės yra praktiškai neribotos, pasitelkus ją galima įgyvendinti itin sudėtingus išmaniųjų namų automatizavimo sprendimus, tačiau jai būtina speciali elektros instaliacija, kurią kartu su kompetentingais specialistais svarbu kruopščiai suplanuoti dar namo projektavimo stadijoje, o tuomet – viziją kokybiškai įgyvendinti.
JUNG KNX nepakeičiama, jei prie išmaniųjų namų sistemos reikia prijungti ir suderinti šildymo, vėsinimo, vėdinimo sistemas. Pasitelkus JUNG KNX, į bendrą sistemą galima integruoti ir valdyti gerokai daugiau jų: automatizuoti žaliuzes, laistymą, įeigos kontrolę, saugos, vaizdo stebėjimą bei įgyvendinti sudėtingesnes logines funkcijas.
Sprendžiant, kokias inžinerines sistemas namuose valdyti, kokį komfortą jos suteiks ar kokios naudos turės, svarbu pasidomėti JUNG KNX sistemos teikiamais privalumais: kokias funkcijas ji gali atlikti, kokias užduotis su ja galima automatizuoti. Tuomet, susipažinus su galimybėmis, susikurti savo išmaniųjų namų viziją. Nuo to ir priklausys, kiek ir kokių JUNG KNX įrenginių reikės. Kiekvienu atveju JUNG KNX įranga parenkama individualiai, atsižvelgiant į namų šeimininkų gyvenimo būdą ir poreikius. Populiariausi išmaniųjų namų sprendimai – automatinis apšvietimo ir šildymo, užuolaidų ar žaliuzių valdymas bei scenarijų panaudojimas.
KNX sistema dėl savo neribotų galimybių ir patikimumo puikiai tinka ne tik namams, bet ir didesniems pastatams, pavyzdžiui, viešbučiams ar biurams.
Sprendimas – jau įrengtiems namams
Jei namai jau įrengti, o jų atnaujinti ar imtis papildomų apdailos darbų neplanuojama, racionalus sprendimas – išmanesnių namų JUNG HOME sistema, išsiskirianti paprastumu, greitu, lengvu įdiegimu bei prieinama kaina. JUNG HOME veikia „Bluetooth Mesh“ standarto belaidžiu ryšiu ir leidžia skaitmenizuoti namų valdymą, į vieną sistemą sujungdama namų įrangą. Šiai išmanesnių namų sistemai nebūtina speciali elektros instaliacija, todėl ji puikiai tinka jau įrengtuose naujos ar senos statybos namuose.
Išmanesnių namų JUNG HOME sistemą diegti galima pradėti nuo vieno išmanaus jungiklio ar šviesos reguliatoriaus. Vėliau galima panaudoti išmaniuosius kištukinius lizdus, leidžiančius matuoti elektros suvartojimą ir suteikiančius galimybę efektyviai valdyti energiją. Dar vėliau į sistemą galima integruoti patalpų temperatūros valdiklius, žaliuzių valdymo mygtukus ir t. t.
Pasirinkus JUNG HOME sistemą užtenka tiesiog į jau esamas montažines dėžutes sumontuoti pageidaujamus JUNG HOME įrenginius: išmaniuosius jungiklius, kištukinius lizdus, apšvietimo reguliatorius, termostatus ir pan. Šių įrenginių montavimas jūsų elektrikui užtruks tiek pat laiko, kiek ir įprastų jungiklių, o parametrizuoti vieną prietaisą JUNG HOME programėlėje užteks ir 5 minučių.
JUNG HOME sistema gali valdyti šildymą, apšvietimą, žaliuzes, užuolaidas, kištukinius lizdus, ji turi laiko funkcijas, scenarijus, nuotolinį bei valdymą balsu, integracijas su daiktų interneto sistemomis. Ši išmanesnių namų sistema leidžia stebėti buitinių prietaisų energijos sąnaudas, kontroliuoti patalpų klimatą bei kurti įvairius scenarijus. Ją valdyti itin paprasta: tą galima daryti tiek JUNG HOME jungikliais, tiek JUNG HOME programėle, judesio jutikliais ar balso komandomis, pasitelkus virtualųjį asistentą.
JUNG HOME nebūtina speciali elektros instaliacija, tad ją galima montuoti visuose namuose. JUNG HOME leidžia suteikti namams daugiau patogumo tose vietose, kur norima papildomų jungiklių, o jei elektros laidų numatyta nebuvo, galima sumontuoti baterijomis maitinamus JUNG HOME mygtukus.
JUNG HOME sistemą galima rinktis ir dar tik įrengiamuose naujos statybos namuose, pavyzdžiui, atostogų būste, arba jei šeimininkams pakanka tik bazinių išmaniojo namo funkcijų. JUNG HOME nerekomenduojama didelio ploto namams, taip pat biurams bei kitiems dideliems pastatams, kur yra taikomi aukšti funkcionalumo reikalavimai, reikia integruoti ir valdyti daug sistemų – tokiu atveju tinkamesnė KNX sistema. JUNG HOME šiuo metu turi ribotas galimybes valdyti vėsinimo ir vėdinimo sistemas, tad jei šios funkcijos – prioritetinės, taip pat verta pagalvoti apie pažangesnę KNX išmaniųjų namų sistemą.
„Abiejų sistemų privalumai iš pažiūros panašūs: padeda sutaupyti energijos, suteikia daug komforto, tačiau nekonkuruoja tarpusavyje. Tiesiog jos skirtos turintiesiems skirtingas išmaniojo namo vizijas, – komentavo V. Bijūnas. – Kitaip tariant, jei pageidaujama tik bazinių išmaniųjų namų funkcijų, pakanka JUNG HOME sistemos. Bet jei namų šeimininkai nori pažangiausio ir lanksčiausio sprendimo su labai plačiomis pritaikymo galimybėmis – verta investuoti į JUNG KNX sistemą.“