Primarijus N. Juška: savo namus kūriau su didžiule aistra, jokio minimalizmo

2024 m. kovo 29 d. 12:01
Aurelija Ušackė
Dalijamės žymių žmonių įžvalgomis apie jų namus. Šįkart pasikalbėti sutiko baleto primarijus Nerijus Juška.  „Esu sentimentalus žmogus. Manau, kad namai turi pasakoti juose gyvenančių žmonių istoriją, todėl lentynose nugula tik ypatingi daiktai, turintys svarbią reikšmę“, – šypsojosi Nerijus ir sakė, kad namai – jo užuovėja. Interjero žurnalui „Elegant Home jis atskleidė, kas jam yra jaukumas, kokia stilistika mėgstamiausia ir kodėl interjero nekūrė dizaineriai.
Daugiau nuotraukų (9)
– Nerijau, kokia jūsų namų interjero stilistika jums artimiausia? Kodėl?
– Kad ir kiek metų praeitų, kad ir kiek skirtingų vietų tektų aplankyti, vis tiek mane žavi moderni klasika. Kai elegancija, istorija ir daiktų gilumas susijungia su lengvu modernizmu. Buvau ir esu labai dažnas antikvariatų svečias – akis traukia tiek aksesuarai, tiek baldai, pasakojantys savitą istoriją, išsiskiriantys unikalumu.
– Kas jums namuose kelia komfortą, sukuria jaukumo jausmą?
– Išskirti vieną daiktą, kuriantį jaukumą, būtų neteisinga, nes sakyčiau, kad tai yra funkcionalių daiktų harmonija. Vis dėlto, jei reikėtų įvardyti namuose esančią jaukumo oazę, tikrai būtų valgomojo ir svetainės zona, kur su šeima praleidžiame daugiausiai laiko. Juk jaukumą kuria ryto ar vakaro pašnekesiai prie valgomojo stalo, ramybė sklindanti nuo žvakių…
– Be kokių trijų daiktų neįsivaizduojate savo interjero? O kokių daiktų galėtumėte atsisakyti lengva ranka?
– Kadangi namuose vyrauja maksimalizmas, atrodo, sunku išskirti, kurie trys daiktai būtų patys svarbiausi. Atrodo, kad viskas, kas gyvena namuose, yra reikalinga, tiesiog būtina. Tačiau pirmiausia mintyse iškyla kokybiškas kilimas svetainėje, miegamojo lova ir valgomojo stalas. Kadangi esu kaupiantis žmogus ir geriausiu atveju nenaudojamus daiktus tik laikinai padedu atokesniame kampe, negaliu išskirti lengva ranka atsisakomo daikto.
– Kiek jums svarbūs sentimentai? Kokius širdžiai brangiausius daiktus pamatytume jūsų erdvėje?
– Esu sentimentalus žmogus. Skulptūrėlės, statulėlės, papuošalai, vaikystės namuose buvęs sieninis laikrodis, pirmieji baleto bateliai, apdovanojimai, daiktai, kurie pasakoja mano gyvenimo istoriją, kurią pamažu papildė ir vaikų rankomis pagaminti pirmieji darbeliai. Namai turi pasakoti juose gyvenančių žmonių istoriją, todėl mūsų namų lentynose nenugula tiesiog gražūs daiktai, jie visi yra ypatingi ir turi svarbią reikšmę…
– Tikriausiai jūsų namuose galėtume rasti ir profesijos atspindžių?
– Profesija užima labai reikšmingą mano gyvenimo dalį. Ilgą laiką tai buvo mano gyvenimas, todėl baleto simbolikos yra ne tik atskiruose namų kampeliuose, bet namų antro aukšto hole. Beje, jis virtęs tarsi mažu muziejumi, kuris pasakoja mano, kaip baleto šokėjo, istoriją... Namų muziejuje galima rasti ne tik apdovanojimų, statulų, medalių ar diplomų, bet ir iškabintus reikšmingiausių vaidmenų kostiumus, aksesuarus.
– Iš kur semiatės inspiracijų kurdamas savo interjerą? Ar tariatės su dizaineriais?
– Galbūt esu nemadingas, tačiau dizaineriai mano interjero nekūrė... Visada galvojau, kad čia gyvensiu aš, todėl namuose turi būti gera man, o ne dizaineriui. Suprantama, pagal profesijos pobūdį ilgą laiką namų interjeras atrodė kaip menininko: lengvas chaosas ir sumaištis, bet visada jausdavau, kad tai mano namai. Kelionės po kitas šalis, nakvynės įvairios stilistikos viešbučiuose keičia požiūrį, supranti, jog būtų naudinga, jei dizaineris, tarsi žengdamas į priekį, patartų, kas praktiška, reikalinga, o kas tik gražu ir laikina...
– Kaip pavyksta suderinti savo ir žmonos nuomones? Ar lengvai randate kompromisą?
– Agnė lanksti ir prisitaikanti, o aš žemaitis, be to, Skorpionas. Šiuo atžvilgiu žmonai nepasisekė – ji apsigyveno namuose, kuriuose jau buvo mano sukurtos erdvės, „apgyvendinti“ daiktai, kurie prieš 10 metų patiko ir atrodė tinkantys. Natūralu, kad sukūrus šeimą turi įvykti pokyčių. Gal ne taip greitai, kaip žmona norėtų, bet mažais žingsneliais namai tampa jaukesni, o pro langus tikrai padvelkia šiuolaikiškumu ir modernumu.
– Ar dažnai pertvarkote erdves, perstumdote baldus? Tai jus džiugina ar vargina?
– Tikrai ne. Didžiausios pertvarkos įvyko gimus vaikams. Siekėme, kad namų erdvės jiems būtų patogios, kad vaikų zonos nebūtų atskirtos nuo svetainės ir neatsirastų atskirties tarp tėvų ir vaikų erdvių. Iš tikrųjų pritariu minčiai, kad mažiau yra daugiau, nes pakanka perkabinti paveikslą ant kitos sienos ir jau reikia laiko priprasti, kad vaizdas netrikdytų...
– Labiau džiaugiatės, kai namuose vyrauja ramybė ar kai jie triukšmingi ir pilni žmonių?
– Mėgaujuosi viso to harmonija. Mėgstu ramius ir ilgus rytus su šeima, dievinu pavasario ir vasaros ramybę klausydamas terasoje gamtos garsų. Tačiau džiaugiuosi ir triukšmingais vakarais artimųjų apsuptyje su skaniu maistu, ilgais pašnekesiais, vaikų šokiais ir stalo žaidimais.
– Daug keliaujate. Ar mėgstate parsivežti interjero dekoracijų, aksesuarų? Ką jie jums reiškia?
– Kelionės ilgą laiką buvo darbo dalis – pasimėgauti kita kultūra, meno dirbiniais net nebūdavo kada... Tačiau dabar kiekviena kelionė yra vis nauja neatrasto krašto pažintis, patirtis ir potyris. Nemėgstame pirkti suvenyrų vien dėl to, kad primintų aplankytą šalį. Įsigyjame daiktus, jei jie įprasmina mums svarbų įvykį.
– Ar mėgstate dekoruoti namus pagal skirtingus sezonus?
– Kiekvienas sezonas – tai tarsi proga mažai šventei. Kai namuose skamba mažų vaikų juokas, stengiamės įprasminti sezonus įnešdami to metų laiko magijos. Todėl pagal sezoną namuose dažniausiai atnaujiname kvėpiklius, patalynės užvalkalus, gėles, aromatines žvakes, svetainės stalo aksesuarus.
– Esate labiau linkęs kolekcionuoti daiktus ar akimirkas ir patirtis?
– Mėgstu daiktus, tačiau bėgant laikui suprantu, kad svarbiausia yra patirtos akimirkos, kurios pakylėja dvasiškai, praplečia akiratį ir pripildo vidų... Daug metų kolekcionavau angelus – jų namuose yra kelios dešimtys nuo vos 2 cm dydžio ir siekiančių beveik 1 m. Kodėl? Net nežinau. Turbūt, kai gyvenau vienas, tai buvo kaip draugystės, rūpesčio ir globos simbolis namuose... Šiuo metu esu padaręs pertrauką nuo šio hobio (šypsosi).
– Koks daiktas jūsų namuose stilingiausias?
– Tikrai per ilgą laiką namuose atsirado vienas už kitą stilingesnių daiktų, tokių kaip marmurinis kavos staliukas ar antikvarinis šviestuvas. Bet šiuo metu stilingumo viršūnę namuose užima komoda, į kurią su pasimėgavimu žiūrime kas vakarą.
– Kokia muzika skamba jūsų namuose? Kaip manote, ką ji atskleidžia apie asmenybę?
– Muzika mūsų namuose skamba dažnai, mėgstame įvairų stilių. Klasiką, džiazą, populiariąją. Muzika yra mūsų atspindys – nuotaikos, dienos, emocijos, jausmo... Muzika išvaiko liūdesį, ryškiau nuspalvina džiaugsmą, nuramina laukimo nerimą ir suteikia sparnus svajonėms... Namuose muzika gyvena kartu su mumis – vaikų mažieji piršteliai dienas pripildo pianino garsų, žmona dažnai mėgaujasi klasikos kūriniais, opera, o mano darbo diena neatsiejama nuo klasikinių baleto garsų. Laisvalaikiu mėgaujamės populiariąja muzika, o savaitgalį nuspalvina charakteringais kūriniais, neleidžiančias tinginiauti ir kviečiančiais pajudėti.
– Koks kvapas galėtų labiausiai apibūdinti jūsų namus?
– Subtilus, minkštas ir elegantiškas, bet trykštantis gaiva ir energija. Mėgstamos natos: greipfrutų, mandarinų, juodųjų serbentų. Šaltuoju metų laiku mėgstame ir vynuogių, aviečių ar švelnios medienos natas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.