Svarbiausia patikimumas ir ilgaamžiškumas
Didžiausią patirtį Lietuvoje turinčios įmonės THINK LIGHT, orientuotos į naudotojų patirtį, komfortą ir estetiką, vadovas Andrius Kleiza patvirtina: „Renkantis išmanią namų ar butų valdymo sistemą, labai svarbu atsižvelgti, kad tai būtų viena sistema, apjungianti visus namų valdymo sprendimus.“
Rinkoje dabar atsiranda vis daugiau pradedančiųjų diegėjų, kurie siūlo pavienius išmanių namų sprendimus, tačiau tuomet, anot jo, skirtingos sistemos nežino viena apie kitą, todėl ne tik veikia neefektyviai, bet ir negarantuoja nei patikimumo, nei ilgaamžiškumo.
„Svarbu pasirinkti tokią sistemą, kuri yra patikrinta laiko ir patikima. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad tai nebūtų vieno gamintojo sistema, nes laikui bėgant dažnai pavieniai gamintojai nustoja gaminti arba pakeičia savo kryptį, o sugedus sistemai, jau niekas nebegali padėti“, – aiškino A.Kleiza.
Anot jo, viena patikimiausių rinkoje esančių sistemų yra KNX išmaniojo valdymo sistema, kurios pagrindinis principas ir protokolas yra sukurtas asociacijos, jungiančios virš 400 gamintojų, kurie gamina šiai sistemai komponentus (valdiklius, jutiklius ir įvairius jungiklius).
„Pasirinkus šią sistemą, nelieka pavojaus vartotojui nukentėti, nes nėra jokio prisirišimo prie vieno gamintojo. Visi KNX gamintojai tinka vienai sistemai, todėl iš vartotojo pusės ją drąsiai galima vadinti saugia ir patikima. Sistema apima daug gamintojų ir projektų, tai reiškia, kad jeigu šią sistemą diegia vienas diegėjas (gamintojas), tai net ir po daug metų galima prašyti, kad kitas diegėjas kažką pakeistų ar gedimo atveju – suremontuotų.“
Ką ir kaip galima valdyti įsidiegus KNX išmanaus valdymo sistemą
Kaip komentavo THINK LIGHT vadovas, individualių namų savininkai jau pamėgę KNX sistemos siūlomus privalumus, o šiuo metu ji sparčiai populiarėja ir tarp gyvenančių butuose.
Pagrindinis buto išmanumo rodiklis, anot įmonės projektų vadovo Edvino Šlivinsko, yra inžinerinių ir kitų sistemų apjungimas: tai yra apšvietimo, šildymo, el. grindų šildymo, gyvatuko, vandens nuotėkio, šaldymo, užuolaidų, roletų ar žaliuzių, įėjimo skenuojant pirštą, kamerų ar signalizacijos ir kitų prietaisų valdymas vienu įrenginiu.
Apšvietimas
Šiais laikais rinkoje siūloma įvairių šviesos šaltinių: akcentinis, bendrinis, su gražiais šviestuvais, tačiau dažniausiai įėjus į kambarį, mes turime kiekvienam šviestuvui turėti po jungiklį arba dimerį, tad tik išmanaus apšvietimo atveju galima kurti scenarijus ir pasitelkti tam tikrą šviestuvų sąranką.
„Išmaniojo įrenginio programėlėje turime prieigą prie visų šviestuvų ir juos galime susireguliuoti taip, kad vieno mygtuko paspaudimu uždegame tuos, kuriuos norime, ir taip sukuriame komfortišką apšvietimo nuotaiką. O svarbiausia, kad visą sąranką galime iškviesti vieno mygtuko paspaudimu.
Taigi galima susikurti net keletą nuotaiką ar poreikius atspindžius apšvietimo scenarijus ir vietoje trijų ar keturių jungiklių skirtingose namų vietose, vieno mygtuko paspaudimu valdyti visus patalpoje esančius šviesos šaltinius. O praeinamose namų vietose, pavyzdžiui, koridoriuje ar vonios kambaryje, šviesos šaltinius galima valdyti būvio jutikliais, kurie suteikia patogumo, nes tose patalpose ilgai neužsibūname. Tose patalpose praėjimo metu tiesiog užsidega šviesa, tad taip sutaupomas papildomų jungiklių kiekis, o kartu taupomos elektros sąnaudos“, – pasakojo E.Šlivinskas.
Anot jo, išmanios programėlės pagalba vartotojas pats gali nusistatyti laiką, kad, pavyzdžiui, nuo 22 val. vakaro iki ryto, įėjus į vonios kambarį, būtų naktinis apšvietimas – iš karto užsidegtų neryškus ar, esant poreikiui, tik vienas šviestuvas. Žinoma, visuomet išlieka galimybė atsidarius programėlę uždegti tą vieną šviestuvą, kurio norima, o ryškumas reguliuojamas slanktimi.
Ir tai dar ne viskas. Išmanūs jungikliai, pasak eksperto, matuoja ir patalpos temperatūrą, o tai reiškia, kad nebereikia papildomai namuose montuoti termostato, skirto šildymo valdymui.
„Vadinasi, turime švaresnį sienos dizainą, mažiau prietaisų, kuriuos reikia mokytis naudoti, mažesnė galimybė sugesti, nes tai yra vienas prietaisas.
Matuodami temperatūrą su jungiklio pagalba, mes programėlėje galime nusistatyti norimą temperatūrą ir sistema pati automatiškai ją palaiko. Jungiklių mygtukams galima priskirti ne tik šviesos valdymo funkciją. Bendrąja prasme – tai laisvai programuojamas kambario valdiklis. jam galima priskirti bet kokią funkciją ir tai nebūtinai šviesa ar temperatūra.
Tai gali būti, pavyzdžiui, užuolaidų užtraukimas ar atitraukimas, o gal net sukomponuotas bendras vakarinis scenarijus, kai vieno mygtuko paspaudimu pritemsta šviesa ir užsiskleidžia užuolaidos. Susikūrus tokį scenarijų savo butui, sutaupomi papildomi jungikliai, sukuriamas komforto jausmas“, – sistemos veikimo principus vardijo E.Šlivinskas.
Pirštų skaitytuvas
Tai jau nebėra tik rakto atitikmuo, šis KNX sistemos įrankis suteikia daug didesnį funkcionalumą ir patogumą. Esminis jo privalumas, kad nebereikia visai šeimai nešiotis namų raktų, tad niekada neužmiršite jų pasiimti, o pametus neteks jaudintis dėl nekviestų svečių.
Anot eksperto E.Šlivinsko, vartotojas pats gali įvesti visų naudotojų pirštų anspaudus į sistemą ir juos administruoti. Įdomu tai, kad patekimą namus galima apriboti net laike. Pavyzdžiui, pasamdžius auklę ar namų tvarkytoją, galima nustatyti konkretų laiką, kuriuo metu tie žmonės galės patekti į butą.
Kalbėdamas apie sistemos privalumus, ekspertas akcentavo ir dar vieną svarbią funkciją – galimybę gauti pranešimą, kai kažkas įeina į namus ar išeina. Šiandien tai ypač svarbu turinčioms vaikų šeimoms, nes realiuoju laiku sužinoma, kada vaikas grįžo į namus ar iš jų išėjo – taip užtikrinamas saugumo kontrolės mechanizmas.
Dar vienas sistemos funkcionalumas, kad pirštų skaitytuvo pagalba galima iškvieti bet kurią KNX sistemos funkciją: „Jeigu žmogus turi signalizaciją, jam nebereikia kodinio pultelio prie išėjimo ir ji priduodama be jokių kodų, kuriuos reikia įsiminti, o tiesiog pasitelkti signalizacijai skirto piršto pagalba. Programėlėje taip pat iškart gaunamas pranešimas apie tai. Tiesa, sugrįžus į namus nebereikia galvoti, ar signalizacija įjungta/išjungta, nes atrakinant namus signalizacija išsijungia automatiškai.“ – apie sistemos veikimą aiškino THINK LIGHT ekspertas.
Tiesa, toks skaitytuvas valdo elektrinę spyną, todėl uždarytos durys visuomet yra užrakintos. Galima pamiršti rūpestį svarstant, ar nepamiršote užrakinti durų.
Patogumas, ekonomiškumas, pridėtinė buto vertė
Praktika rodo, kad vartotojai laikui bėgant namuose pradeda naudoti tik vieną šviesos šaltinį iš penkių galimų, todėl KNX sistemos privalumu išskirtinai tampa patogumas. Visos namų sistemos – tiek apšvietimas, tiek klimato kontrolė – valdomos vienoje telefono, palaikančio Android arba iOS, programėlėje, tad norint kažką įjungti nereikia net atsistoti, o grįžus į namus ir užėjus į koridorių, nereikia jungti šviesos, nes ji pati pasitinka gyventoją.
KNX išmanių namų valdymo sistema ne tik patogi, bet ir ekonomiška. Joje galima susikurti net atostogų scenarijus ir jų metu sumažinti buto temperatūrą. „Ekonominis režimas įsijungia vos išėjus iš buto. Sistema gali būti sureguliuota taip, kad vos išėjus iš namų sumažinama patalpų temperatūra, išjungiamas gyvatukas, apšvietimo prietaisai, sumažinamas vėdinimo sistemos efektyvumas“, – dalijosi A.Kleiza.
Anot jo, kadangi butas pritaikomas prie šeimininkų gyvenimo ritmo, o sistema yra ilgaamžė, tai per ilgą laiką galima nemažai sutaupyti.
„Žinome, kad gyvatukas naudoja daug elektros energijos, bet ne visada reikia, kad jis nuolat šiltų, vartotojas pagal savo individualius įpročius gali nustatyti, kiek laiko jis šils. Pvz., jeigu vakare negrįžote, tai jis gali neįsijungti. Butas gali reaguoti, ar gyventojas jame yra, ar ne, – pridūrė E.Šlivinskas.
KNX sistemos įdiegimas bute ne tik leidžia sutaupyti ar suteikia komforto jausmą, ši sistema taip pat padeda sukurti estetinį dizainą, nes nebereikia daugybės jungiklių apšvietimui, termostatų, papildomų jungiklių užuolaidų valdymui. Kiek bebūtų šviesos šaltinių, patalpoje užtenka vieno jungiklio su dviem klavišais ir rozetės.
Išmanios sistemos įdiegimas naujai vystomuose daugiabučių projektuose
„Žvelgiant į ateitį, prieš perkant naują butą, jau reikėtų teirautis vystytojo, ar įdiegiami išmanios sistemos pagrindai“, – patarė THINK LIGHT vadovas A.Kleiza.
Anot jo, vystytojams investuojant ir statant šimto butų daugiabutį, kuriame įdiegiami išmanių namų sistemos pagrindai, stipriai sumažėja kaštai, priešingai negu kiekvienam butui pirkti ir įsidiegti atskirai. Kadangi butai nėra pabaigti ir juose nėra padaryta galutinė apdaila, paprastai diegiama tik bazinė sistema.
„Investavus į šią sistemą butas tampa patrauklesniu rinkoje ir po keletos metų, tikėtina, tai taps nebe privalumu, o kiekvienam reikalinga būtinybe. Tad vystytojai turėtų tai apsvarstyti jau dabar, nes be išmanios sistemos ateityje parduoti butą bus vis sunkiau.“
Ekspertas teigė pastebintis, kad su išmanių namų valdymo sistema butas tampa patrauklus jau dabar, o ateityje tik dar sparčiau vystysis šie procesai.
„Tačiau reikia pastebėti, kad norint įsidiegti KNX sistemą, būstas turėtų būti neįrengtas ar jam turi būti atliekamas pilnas buto remontas. Diegiant šią sistemą, kitaip vedžiojami laidai ir nepavyksta šių sistemų įdiegti į jau suremontuotą ar pilnai įrengtą butą. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį prieš ir pasirinkti kokybiškos paslaugos teikėją, nes tik esant teisingai instaliacijai, sistemą galima vystyti, papildyti, įdiegti naujoves ir užtikrinti darnų veikimą“, – paaiškino KNX sistemų ekspertas.
A.Kleiza pastebėjo, kad dabar butai, kurie turi grindinį šildymą, yra šiuolaikiški ir atitinka dabartinių butų standartą. Tačiau jeigu bute dar yra radiatoriai, toks butas jau atrodo senesnių laikų. „Investuodami dabar, tikėtina, kad po daugelio metų, parduodant savo butą, bus galima gauti ir daugiau pinigų, nes jis labiau atitiks rinkoje nusistovėjusias tendencijas.“
Kas gali įdiegti?
Anot A.Kleizos, išmanią namų sistemą gali įdiegti sertifikuotas elektrikas, kuris žino, kaip jos diegiasi: „Mes galime paruošti projektą, kad galėtų įdiegti elektrikas. Užsakovai turėtų kreiptis į THINK LIGHT įmonę, kad gautų visą dokumentaciją ir tada jau perdavus elektrikui, jis galėtų tą padaryti. Arba visą instaliaciją galime atlikti mes.
Įsidiegus bute išmanių namų valdymo sistemos pagrindą, ekspertas rekomenduoja joje būtinai įsidiegti vandens nutekėjimo jutiklius, kurie, prakiurus vamzdžiui, atsiųs pranešimą, kad tai įvyko, ir automatiškai uždarys vandens įvadą, kad nenutiktų nelaimė ir neužlietumėte kaimynų.
O butams, kuriuos pasiekia tiesioginė saulė – automatiškai užtraukiamas užuolaidas, roletus ar žaliuzes, nes bus išvengiama buto prišildymo, nereikės pirkti kondicionieriaus arba mažiau naudoti turimą. Ir žinoma, pirštų skaitytuvą, kuris jau išpopuliarėjo dėl naudojimo paprastumo ir patogumo.
Tačiau įmonės THINK LIGHT vadovas A.Kleiza dar kartą primena, kad norint prisijungti tik pirštų skaitytuvą, jis turės tik dalinį valdymą, o ne visą sistemą: „Taip gaunama tik dalis pridėtinės vertės, todėl mūsų įmonė rekomenduoja rinktis KNX ir apjungti visas sistemas, kurios veikia harmoningai“.
Kokia kaina? Įmonės vadovas teigia, kad butui KNX išmani sistema minimaliai galėtų kainuoti nuo 8000 eurų. Tačiau investicija laikui bėgant atsiperka sutaupant elektros energijos ir šildymo išlaidas.
Tikslesnę kainą galite sužinoti užpildę užklausą: https://thinklight.lt/uzklausa/