„Baltijos šalys yra šios kelionės dalis – kai visame pasaulyje keitėme savo uniformas, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, įsitraukus kiekvienam kolegai, surinkome daugiau nei 9 tonas uniformų. Perdavėme jas perdirbimui, kad prikeltume kitam gyvenimui. Naujos uniformos taip pat kurtos atsižvelgiant į tvarumo principus ir stengiantis naudoti kuo mažiau naujų žaliavų, vandens ir cheminių medžiagų. Didžioji dalis tekstilės yra pagaminta iš tvariai užaugintos medvilnės, perdirbto poliesterio ir liocelio. Tai yra celiuliozės pluoštas, gaunamas iš perdirbtos medienos. Be to, jau iš karto buvo apsvarstyta ir tai, kas bus, kai naujosios uniformos vėl bus nebetinkamos naudoti – jos sukurtos taip, kad visos naujų drabužių dalys ateityje būtų lengvai perdirbamos“, – sako IKEA Lietuvos rinkos vadovė Jolita Juodzevičienė.
Anot jos, darbuotojų apranga ne tik reprezentuoja įmonę: „Ji daug pasako apie mus pačius. IKEA‘oje visi dėvi tą pačią uniformą – nuo aukščiausio lygio vadovų iki bet kurio kito biuro ar sandėlio darbuotojo. Tai atspindi mūsų kasdienį gyvenimą, kuriame vadovaujamės lygybės ir bendrumo vertybėmis.“
Išbandomi žiedinės ekonomikos principai
2020 – 2022 m. IKEA visame pasaulyje pristatė naujo dizaino darbuotojų aprangą. Per šį laikotarpį IKEA taip pat surinko daugybę seno dizaino uniformų iš darbuotojų parduotuvėse ir paskirstymo centruose visoje Europoje. Tai buvo pradžia testiniam projektui, kurio tikslas – išbandyti, kaip nebereikalingas darbuotojų uniformas galima paversti antrinėmis žaliavomis ir kaip IKEA gali sukurti ir valdyti visus perdirbimo proceso etapus – nuo tekstilės atliekų surinkimo iki naujų gaminių iš jų gamybos. Rezultatas – tekstilės gaminių kolekcija VÄXELBRUK, kuri nuo šių metų vasario mėn. prieinama dalyje IKEA parduotuvių Europoje.
Kurdama kolekciją, IKEA praktiškai išbandė visą perdirbimo procesą savo tiekimo ir gamybos grandinėje. Šio projekto metu įgytos žinios IKEA suteikė svarbių pamokų, kurios padės toliau ieškoti naujų perdirbimo galimybių. „VÄXELBRUK bandomuoju projektu IKEA siekė pati išbandyti ir per realų pavyzdį išmokti, kaip tekstilės atliekas paversti antrinėmis žaliavomis ir vėliau panaudoti jas kuriant naujus gaminius. Tai taip pat yra verslumo pavyzdys, kuris meta iššūkį įprastoms normoms ir kuria naujas, besiremiančias tvarumo principais“, – sako Lena Julle, IKEA tvarumo vadovė Švedijoje.
Nuo darbuotojų uniformų iki naujo, perdirbto dizaino
VÄXELBRUK kolekciją sudaro 16 tekstilės gaminių, tokių kaip užuolaidos, pagalvėlių bei kiti užvalkalai, krepšiai. Šiems gaminiams naudojamas pluoštas iš surinktų ir perdirbtų darbuotojų uniformų. Siekiant užtikrinti norimą spalvų raišką ir reikiamus kokybės standartus, gautas naujas pluoštas buvo maišomas su kitomis medžiagomis, pavyzdžiui, iš panaudotų PET butelių perdirbtu poliesteriu arba gamybos eigoje atsirandančiomis tekstilės atliekomis. Taip pat buvo panaudota ir nekokybiška naujos darbuotojų aprangos partija.
„IKEA projektas VÄXELBRUK suteikė galimybę nuodugniai išanalizuoti perdirbimo procesą. Turėjome išmokti veikti gana sudėtingomis aplinkybėmis, kurios apima ir įvairius reikalavimus, ir galiojančius teisės aktus, ir logistiką. Projektas atnešė daug tarpdisciplininių žinių ne tik apie tekstilę. Šiomis įžvalgomis dalijamės visoje IKEA‘oje, kad jas galėtume panaudoti savo procesuose, pradedant tiekimo grandine ir baigiant gaminių kūrimu bei dizainu“, – sako IKEA verslo ir inovacijų diegimo vadovas Lucas Clerici.
VÄXELBRUK kolekciją nuo 2024 m. vasario galima įsigyti IKEA parduotuvėje Vilniuje bei internetu, taip pat parduotuvėse kitose Baltijos šalyse ir dalyje kitų Europos šalių parduotuvių.
Visas kolekcijos prekes galima rasti čia: https://www.ikea.lt/lt/collections/vaxelbruk