Neįtikėtina, kaip pigiai ir įspūdingai pasikeitė senas butas: vilnietė kviečia kopijuoti ir pritaikyti sau

2024 m. vasario 18 d. 07:42
Medeina Voverė, architektė, interjero dizainerė
Architektė, interjero dizainerė Medeina Voverė savo tinklaraštyje toliau pasakoja, kaip jai sekasi remontuoti 44 kv. m butą senos statybos name sostinės Žirmūnuose. Planas – remontui skirti 15 tūkst. eurų. Apie tai, kas jau buvo atlikta, galite skaityti ankstesnėse lrytas.lt publikacijose.
Daugiau nuotraukų (15)
Svarbiausia namų erdvė – virtuvė
Iš visų iššūkių, su kuriais susidūriau kuriant šio buto interjerą, virtuvė buvo didžiausias iš jų (su vonios kambariu tvirtai antroje vietoje). Tačiau tai, kaip pavyko virtuvę pakeisti man kelia daugiausia džiaugsmo. Galbūt todėl, kad labai gerai pamenu, kokia tamsi, ankšta ir nepatogi ji buvo anksčiau. Dar labiau mane įkvepia tai, kad praktiškai bet kas, gyvenantis tokio tipo bute, gali šį projektą nukopijuoti ir pritaikyti sau. Galbūt tik mėlynas dureles norėsite pakeisti baltomis, pilkomis ar matinio stiklo, o tradicinį šaldytuvą pakeisti įmontuojamu.
Funkcionalios virtuvės paslaptis – palangė
Šis virtuvės išplanavimas yra patogus, nes palangę pakeitė virtuvės stalviršis. Jis tapo valgymo vieta, sakyčiau, labai vykusia, nes yra tikrai smagu prisėdus ant minkštos pusbario kėdės matyti vaizdą per langą.
Stalviršį sujungę su palange taip pat labai praplėtėme stalviršio plotą. Jei būtume palikę palangę neįdarbintą, darbui skirtas stalviršis siektų 30 centimetrų – to toli gražu nepakaktų net minimaliai gaminančiam gyventojui. Sprendimas paversti palangę pusbario stalu ir darbastaliu lėmė, kad vos 5,3 kv. m ploto virtuvė, net keista tai rašyti, jaučiasi gana erdvi!
Tad siekiant pritaikyti šį virtuvės projektą sau, svarbiausias klausimas yra: „ar galime sulygiuoti virtuvės stalviršį, esantį 90 cm aukštyje, su palange?“ Mūsų atveju, išmontavus senas grindis, atstumas tarp grindų ir palangės viršaus siekė 97 centimetrus. Išlyginus viso buto grindis (plačiau skaitykite čia) ir suklijavus plyteles, šis atstumas sumažėjo iki 95 cm. Tiesa, namas buvo neseniai renovuotas, o renovacijos metu langai buvo keliais centimetrais kilstelėti aukštyn, todėl kumščiu pabeldus į sieną po palange girdėjome, kad anga buvo užpildyta montažinėmis putomis.
Nuotraukoje kairėje pažymėtas palangės aukštis išlyginus grindis. Rodyklė po palange rodo vietą, kur renovacijos metu buvo sumažinta lango anga. Nuotraukoje dešinėje matomas spintelių montavimo procesas. Buvo išmontuota sena palangė ir padidinta lango anga. Tuo metu konsultavomės su keliais meistrais dėl galimybės šį atstumą sumažinti iki 87 cm (prie kurių pridėjus 3 cm stalviršį pasiektume reikalingą 90 cm aukštį). Tereikėjo išmontuoti plastikinę palangę, išpjauti montažines putas iki 87 cm aukščio ir sumontuoti stalviršį.
Pirmasis meistras, su kuriuo tarėmės, užtikrintai mus tikino, kad toks variantas yra neįmanomas ir siūlė nejuokauti su tokiomis nerealistiškomis idėjomis. Antrasis meistras palangę išmontavo ir angą padidino per porą valandų. Tad nuoširdžiai rekomenduoju už gryną pinigą nepriimti meistrų tikinimų, kad kažkas yra neįmanoma. Kartais „neįmanoma“ reiškia „nenoriu imtis tokio darbo, bet paprastesnius padarysiu“.
Rinkomės IKEA spinteles, kurios idealiai tilpo šioje virtuvėje. Atstumas nuo sienos iki sienos buvo 2,12 m. Virtuvės spintelių bendras ilgis siekė 2,10 cm, tad iš abiejų pusių liko po 1 cm, kompensavusį sename name neišvengiamą sienų kreivumą. Pasirinkome dureles „AXSTAD“ ir stalviršį „SÄLJAN“. Tiesa, planuodama virtuvę padariau kelis pakeitimus, kurių užsakymo programa daryti neleidžia, tačiau jie suteikia daug funkcionalumo.
Pirmasis – vietoj vieno stalčiaus po orkaite užsakiau du žemus, vieną sumontavome virš orkaitės, kitą – po ja. Stalčiuje virš orkaitės idealiai tilpo įrankių dėklas. Antras pakeitimas buvo greta dujų skaitliuko, kurio nenaikinome, bet norėjome paslėpti, kabinti dvi nedideles sienines spinteles (matomas nuotraukoje).
Užsakėme dvi 60 cm aukščio ir 30 cm pločio spinteles, iš kurių vieną meistras patrumpino 20 centimetrų. Tai darėme tik todėl, kad IKEA nesiūlo 30×100 cm sieninės spintelės, kurios mums reikėjo. Trečias pakeitimas – ši spintelės dalis galėjo būti uždengta labai ribotu durelių skaičiumi – vienintelės tokių matmenų durelės buvo įstiklintos (baltos STENSUND, ENKÖPING ir BODBYN, pilkos LERHYTTAN bei BODBYN, juodos LERHYTTAN, rifliuoto stiklo HEJSTA bei mėlynos AXSTAD). Meistras baldus surinko per porą dienų.
Buitinė technika
Daugiausia diskusijų sukėlė kaitlentės pasirinkimas. Esu įsitikinusi, kad toli gražu ne visada keturių vietų kaitlentė yra geriausias pasirinkimas. Kasdieniame gyvenime dažniausiai naudojamos viena ar dvi kaitvietės, todėl nedidelėje virtuvėje išsaugoti keliasdešimt centimetrų laisvo stalviršio yra labai vertinga. Pagrindinis išgirstas argumentas prieš šią nuomonę buvo toks: dvivietė ir keturvietė kaitlentės kainuoja daugmaž tiek pat, tai kodėl rinktis dvivietę? Tačiau galiausiai pasirinkome mažesnę kaitlentę.
Kadangi kaitlentė buvo juoda, plautuvę bei orkaitę taip pat pasirinkome juodas – kuo mažiau margumo nedidelėje erdvėje – tuo geriau.
Pasirinkome juodą, 50 cm x 40 cm x 20 cm dydžio, akmens masės plautuvę „Franke“. Šaldytuvas bute jau buvo, tad nusprendėme bent kol kas jo nekeisti. Tačiau vietoj laisvai pastatomo šaldytuvo nuostabiai tiktų įmontuojamas, 150 cm aukščio, ar tiesiog stilingesnis laisvai pastatomas.
Spintelėje virš šaldytuvo taip pat tilpo ir mikrobangų krosnelė. Tiesa, svarbu už jos iš anksto suplanuoti porą kištukinių lizdų – šaldytuvui bei krosnelei. Elektros planą galite rasti čia.
Virtuvės apšvietimas
Suplanavau du apšvietimo šaltinius: funkcinį ir bendrąjį. Abu šaltiniai yra įjungiami dviejų klavišų jungikliu vos įėjus į virtuvę. Vienu klavišu įjungiama LED juosta po sieninėmis spintelėmis, užtikrinanti, kad gamindami maistą gerai matysite darbastalį prieš save. Kitas klavišas įjungia lubinį šviestuvą, apšviečiantį erdvę.
Neretai LED juosta po pakabinamomis spintelėmis yra įjungiama virš stalviršio esančiu jungikliu, bet man daug patogesnis atrodo jos įjungimas prie įėjimo į virtuvę. Juk kartais norisi būtent netiesioginio, jaukesnio apšvietimo, ir jis gali būti naudojamas ne tik maisto gaminimo metu, bet ir pabudus anksti ryte ar užsukus į virtuvę prieš miegą, kai ryškaus lubinio šviestuvo jungti nesinori.
Pasirinkome 3000 K (šiltos baltos) spalvinės temperatūros, 6W, IP20 juostą, turinčią 560 lm/metre. Lubinis šviestuvas buvo prijungtas virtuvės centre ir kabliuku lubose pritvirtintas virš išplatintos palangės. Modelis „Acorn“ iš danų gamintojo „Umage“ dera prie juodų akcentų virtuvėje. Šviestuve naudojome 3000 K temperatūros, 800 lm galingumo LED lemputę.
Interjero detalės
Žavi ir stilinga detalė interjere – gilia mėlyna spalva dažyta grindjuostė tarp koridoriaus ir virtuvės. Bute naudojome dažomas grindjuostes, tad nebuvo sudėtinga dalį jų nudažyti akcentine spalva.
Švelnaus melsvo aksomo pusbario kėdės „Domitalia“ – jaukios ir patogios, o aksominis audinys bus labai tinkamas, jei butą nuomosis gyventojai su gyvūnais.
Dar viena į akis nekrentanti, tačiau patogi detalė virtuvėje buvo muilo dozatorius stalviršyje. Pasirinkome jį juodos spalvos, derantį prie plautuvės. Nedidelėje virtuvėje itin svarbu palaikyti tvarką ir kuo daugiau daiktų laikyti ne ant stalviršio, tad indų ploviklio dozatorius tikrai pasiteisino. Rankenėles virtuvėje, kaip ir kitur bute, parinkome vario spalvos, to pačio modelio (deja, šiuo metu jau išimto iš prekybos). Net jei dalį baldų užsakote iš IKEA, visada rekomenduoju rankenėles pirkti iš kitų gamintojų! Taip sukursite daug orginalesnį vaizdą.
Interjerasremontasmažas butas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.