Būstą išskirtiniame Kauno name sau įsigiję verslininkai vėliau apsigalvojo: jiems jis – per geras

2023 m. sausio 31 d. 05:49
Tarpukario laikų Kaunas ir art deco stilius – tarsi neatsiejami dalykai. O kuo čia dėta Amsterdamo stiliaus mokykla? Pasirodo, jos pavyzdys – išskirtinis namas – stovi pačiame miesto centre, o jame kaupiamos ir atkuriamos vertybės priverčia aikčioti.
Daugiau nuotraukų (64)
Kauniečiai verslininkai Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius nusipirko apleistą butą išskirtiniame 1928 metais pastatytame name Vytauto prospekte 58.
Iš pradžių manė, kad penkių kambarių butą įsigijo savo reikmėms.
Bet kai buvo atlikti sienų apdailos polichrominiai bei cheminiai tyrimai ir buvo atkurta apdaila, abu suprato, kad tokį grožį turi matyti kur kas daugiau žmonių.
Taip privačiame bute Kaune atsirado Amsterdamo stiliaus mokyklos muziejus.
Sudomino keistos formos
K.Banys ir P.Gaidamavičius pasakojo, kad juos sudomino tuo metu aptriušusio, bet neįprasto pastato su skulptūromis ant fasado architektūros stilius. Pasidomėję jo istorija sužinojo, kad tai tarpukariu iškilęs vienintelis Amsterdamo mokyklos architektūros stiliaus gyvenamasis namas Lietuvoje.
Tuomet du jauni verslininkai, fabriko „Liteksas“ savininkai Mozė Posvianskis ir Giršas Klisas, panoro Kaunui padovanoti išskirtinės architektūros pastatą, nebūdingą mūsų regionui. Jo projektą užsakė sukurti architektui Jokūbui Perui.
„Amsterdamo mokyklos architektūros stilius susiformavo Nyderlanduose, įvairius dekoro elementus jo kūrėjai skolinosi iš art deco ir art nouveau stilių. Šios architektūros fasadams būdinga unikali plastika ir išlenkimo kampas, taip pat į segmentus susmulkinti langai ir skulptūros“, – pasakojo K.Banys.
Atkūrė įspūdingas spalvas
Išskirtinio namo fasadą jo gyventojai atnaujino 2019 metais, o K.Banys ir P.Gaidamavičius naujam gyvenimui visai neseniai prikėlė prabangų tarpukario laikų miestietišką buto interjerą: 136 kvadratinių metrų 5 kambarių butą su 2 balkonais ir didžiule terasa į Žaliakalnio šlaitus.
Verslininkai pasakojo, kad atlikus sienų dažų cheminius ir polichrominius tyrimus nustatyta, jog jos buvo dažytos silikatiniais dažais. Tai reiškia, kad dažai buvo natūralūs, sienos sugerdavo ir išgarindavo drėgmę.
Spalvos buvo neįtikėtinai ryškios ir sodrios, dekoruotos subtiliomis auksinės spalvos juostomis. Visa tai pavyko atkurti ir dabar dairantis po kambarius jautiesi taip, tarsi patirtum svaiginančią spalvų terapiją.
Buto vonioje atkurtos istorinės plytelės su ruda juostele, taip pat plytelės svečiams skirtame tualete bei virtuvėje.
Prikeltos net pačios smulkiausios detalės – langų rankenos, šviestuvų jungikliai ar skambučiai, kuriais buvo pakviečiami tarnai.
Nemažą buto kambarių langų rėmų dalį pavyko restauruoti. Išliko ir originalus parketas.
Baldai kurti Lietuvoje
Bute-muziejuje eksponuojami tarpukario art deco ir Amsterdamo mokyklos stiliaus baldai. Ant įspūdingo dizaino sofų, fotelių ar kėdžių galima pasėdėti ir pajusti, kokie jie patogūs.
Bet ne ką mažiau įdomios ir pačių baldų atsiradimo istorijos.
K.Banys pasakojo, kad miegamojo komplektą įsigijo labai netikėtai. Su P.Gaidamavičiumi jie užėjo į vieną antikvariatą, kurio savininko nepažinojo. O šis pareiškė, kad kaip tik apie juos galvojo, nes žino, kas nori parduoti įspūdingus lietuviškus tarpukario laikų miegamojo baldus. Bet juos reikėjo pirkti skubiai, nes kitaip įsigis kažkas kitas.
Taip kauniečiai, baldų nė nematę, juos nupirko ir kai išvydo, koks tai turtas, liko apstulbę. Tai – Mažeikiuose veikusio A.Šapiro baldų fabriko sukurtas riešutmedžio miegamojo baldų komplektas. Jis buvo puikios būklės.
Pačius verslininkus nustebino ir kitas nutikimas.
„Kokie bute buvo karnizai, nežinojome. Kokios buvo ano meto mados, domėjomės lankydamiesi Antano Žmuidzinavičiaus memorialiniame bute. Ten pamatėme apvalų stalą su vietoj kojų panaudota kolona. Joje buvo įrengtas slaptas baras. Netrukus mus aplankė draugai ir atvežė tokį patį stalą, nors apie mūsų kelionę į muziejų nieko nežinojo“, – pasakojo P.Gaidamavičius.
Bute gausu įvairių įspūdingų baldų, indų, kilimų, kurie mena tarpukario laikus. Buto atkūrimas vis dar vyksta, istorija renkama ir grąžinama po trupinį.
„Matome, kad tarpukariu Kaunas buvo tikra Europos sostinė, kurioje galėjai įsigyti visko, kas tuo metu buvo moderniausia ir madingiausia. Kauniečiai turėjo stilių ir skonį. Deja, tai truko trumpai ir tai sugriovė sovietmetis“, – apgailestavo K.Banys.
Aktyvūs verslininkai ne tik atkuria būstą, bet ir smalsuoliams pasakoja nepaprastai įdomias tarpukario namo gyventojų ir to meto Kauno istorijos detales.
Beje, šis butas išgarsėjo dar iki atnaujinimo. Jame buvo filmuojami serialo „Černobylis“ kadrai.
Atskleidžia kauniečių buities detales Žilvinas Rinkšelis – paveldosaugininkas, istorikas, gidas
„K.Banys ir P.Gaidamavičius jau yra įkūrę art deco muziejų viename Gedimino gatvėje esančio namo bute.
Jis yra panašaus laikotarpio, bet interjeras kiek kitoks, labai būdingas lietuviškam skoniui, vyrauja ramesnės spalvos, lietuviškų augalų motyvai.
Naujasis muziejus labai spalvingas, spalvos labiau būdingos žydų atstovams.
Tačiau abu butai yra didžiulė vertybė visam Kaunui, nes juose atkurta tarpukario Kauno kasdienybė, buities detalės.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.