Kodėl jis kitoks? Su šeima nusprendėme paveldėtą 1964-ųjų metų, 2 kambarių butą paversti jaukiu ir kokybišku būstu nuomai. O aš kursiu visą interjerą, nuo A iki Z. Kiekvienas interjero projektas teisiškai – kliento nuosavybė, todėl net norėdama neturėčiau teisės dalintis savo kuriamų interjero projektų brėžiniais. Tačiau šiuo projektu turiu galimybę pasidalinti su jumis visais.
Interjero dizainas – prabangos paslauga ar būtinybė?
Senos statybos butai retai kada asocijuojasi su išskirtiniais apdailos sprendimais ar viršelio vertu interjero dizainu. Bet ar tikrai senesniame daugiabutyje esantis butas negali būti toks pat stilingas, originalus ir patogus kaip ir brangesni (nors toli gražu ne visada erdvesni) būstai?
Tokios mintys mano galvoje sukosi ne vienerius metus. Tai buvo labiau retoriniai pamąstymai: ką gi būtų galima sukurti tokio tipo būste? ir kaip tai daryčiau aš?
Tačiau geras dizainas kainuoja, o išlaidos būsto įrengimui, įprastai, turėtų būti proporcingos jo vertei rinkoje. Todėl ne taip ir dažnai interjero dizaineriai kuria interjerus standartiniuose sovietiniuose daugiabučiuose. Juk nedidelis biudžetas kuriant interjerą – lyg pora sunkių smėlio maišų maratono bėgikui ant nugaros. Taip, tai – iššūkis, bet ne toks, kuris leis pasiekti geresnius rezultatus už tą, kuris rezultato siekia be papildomų apribojimų.
Skirtingai, nei dalis mano kolegų, aš tvirtai tikiu, kad interjero dizainas yra prabangos paslauga, o ne būtinybė. Ir nors esu girdėjusi minčių, kad interjero dizainerio paslaugos yra beveik neišvengiamos, ir kad jos padeda sutaupyti tiek, kad praktiškai atsiperka, su tokiomis mintimis nesutinku. Profesionalius meistrus atradę bei šiek tiek pasistengę žmonės tikrai gali jaukiai įsirengti savo namus ir be dizainerio pagalbos.
Vertė, kurią kuria interjero dizaineris
Profesionalų kurti interjerai dažniausiai turi vadinamąjį je ne sais quoi, sunkiai apibūdinamą, tačiau aiškiai jaučiamą žavesį ir išskirtinumą. Jų kurtos erdvės veikia, jose gera būti, jos gali atrodyti prabangios ar visai paprastos, tačiau niekada – prastos.
Tokiose erdvėse pastebėtumėte, kad šviesos jungikliai – būtent ten, kur jų reikia, apšvietimas – itin malonus, būste niekas nekliūna, elementai veikia taip, kaip ir turėtų. Minkštieji baldai – ne per dideli, tačiau patogūs, paveikslai pakabinti teisingame aukštyje, o prisėdus ant sofos kilimas jaukiai šildo kojas, vietoj to, kad, lyg mažas rankšluostukas, vos išlystų iš po kavos staliuko kojų.
Profesionalūs ir jums artimu stiliumi kuriantys interjero dizaineriai kuria didelę vertę, tačiau, kaip jau minėjau, jų darbas – prabangos paslauga. Namai, įrengti be dizainerio pagalbos, vis tiek bus namai, į kuriuos gera sugrįžti ir kuriuose malonu gyventi.
Interjero projektas, kurį galite pritaikyti sau
Ne vienas mano klientas projektui artėjant į pabaigą man yra sakęs, kad neįsivaizduoja, kaip reikėtų įsirengti namus be pagalbos. Man tai girdėti labai malonu, tačiau suprantu, kad dauguma žmonių namus kuria patys.
Įvairios informacijos tikrai netrūksta internete, tačiau tikiu, kad mano paruoštas techninis interjero projektas, kartu su įgyvendinto projekto nuotraukomis, pastabomis ir patirtimis, gali būti labai naudingas tiems, kurie neturi daug patirties statybų ar apdailos srityje, ir kuriems ne vienas pasirinkimas remonto darbų metu gali kelti didelį galvos skausmą.
Tiesa, nors tokių pat ar panašių butų Lietuvoje yra nemažai, mano pateikti brėžiniai ne visada atitiks jūsų būstą 100 proc.. tad mano pasiūlymas: brėžinius aptarkite ir pritaikykite sau pasitariant su meistrais.
Suma būsto įrengimui: kokia ji turėtų būti?
Kruopščiai suplanuotas projekto biudžetas yra vienas svarbiausių sėkmę lemiančių veiksnių. Būsto įrengimui skiriama suma, mano nuomone, turėtų atspindėti jo vertę rinkoje, kitaip sakant, biudžetas turi būti protingas.
Kurdama interjerus įprastai dirbu su projektais, kuriuose aukšta kokybė, funkcionalumas ir stilius yra prioritetas, o klientai gerai supranta to vertę. Tačiau šiame bute man teko stipriai pasukti galvą siekiant sukurti tikrai kokybišką interjerą neišpučiant darbams skirto biudžeto.
Ir nors gyvenime yra daug dalykų, kurių nusipirkti negali, geras dizainas nėra vienas iš jų. You get what you pay for, kalbant apie interjero dizainą, yra visiška tiesa, o patys sėkmingiausi interjero dizaino projektai tikrai nėra pigūs.
Šį butą planuojame įrengti tilpdami į 15 000 eurų sumą, tačiau, ar tai pavyks, paaiškės baigus darbus. Be abejo, pasidalinsiu ir detalesniu darbų biudžetu. Tačiau vietoj to, kad stipriai taupyčiau medžiagų sąskaita, nusprendžiau taupyti ten, kur kokybė nenukentės, išlaidauti ten, kur tikrai reikia, derinti ekonominius bei itin brangius sprendimus bei skirti nemažai laiko ieškodama geriausių pasiūlymų.
Iššūkiai ieškant apdailos meistrų
Nors esu dirbusi su renovuojamais projektais, pavyzdžiui, butą Žvėryne renovavome iš pagrindų, niekada nesu kūrusi interjero tokio tipo bute. Taip pat visada dirbu su labai profesionaliomis meistrų brigadomis, tad techninius klausimus neretai išsprendžia darbų vadovas. Jei sprendimai gali paveikti dizainą ar funkcionalumą, meistrai visada tariasi su manimi, tačiau nesu gipso kartono sukimo, elektros vedžiojimo ar grindų lyginimo ekspertė.
Vienas didžiausių pranašumų būnant interjero architekte yra tai, kad turiu geriausių, patikimiausių meistrų kontaktus. Kai kiti sako „nejuokaukit, čia neįmanoma“, aš galiu paskambinti tiems, kas randa sprendimus ir padaro tobulai.
Tačiau tikrai geriems meistrams užsakymų netrūksta, tad jie vengia imtis mažų projektų, ypač senos statybos butuose. Šiame projekte susidūrėme būtent su šia problema – brigados, kuri atliktų visus darbus, nesamdėme, o keli meistrai, atvykę į butą, nesutiko imtis darbų, nes turėjo užsakymų dideliuose ar naujos statybos projektuose.
Galiausiai mums teko samdyti atskirus meistrus kiekvienam darbui (elektrikus, santechniką, plytelių klijuotoją ir t. t.) Tai buvo didelis iššūkis – suplanuoti darbus ir prisikviesti meistrus buvo nemažas galvos skausmas, darbai vyko daug lėčiau, nei įprastai.
Dalį darbų darėme patys: dažėme sienas, lubas, surinkome baldus. Tai darėme iš dalies todėl, kad tai yra tikras passion project, idėjinis projektas, prie kurio labai norėjau prisiliesti, iš dalies dėl to, kad sienas nudažyti faktūriniais, nelygumus paslepiančiais dažais tikrai nėra sudėtinga, o samdyti meistrus sienų dažymui atsieitų ne vieną tūkstantį eurų. Sienų dažymas pasirodė protinga vieta sutaupyti (o tai, kas sutaupyta juk galima skirti stilingiems baldams).
Geri meistrai ir kaip juos pasirinkti?
Tad kaip rasti meistrus, kuriais nenusivilsite? Tikiu, kad geri meistrai nebūtinai yra tie, kurie visada viską padaro tobulai (juk mes visi kartais klystame), o tie, kurie greitai ir be pykčių ištaiso tai, kas buvo negerai.
Deja, prastų meistrų netrūksta, tų, kurie dingsta ilgam laikui, nekelia ragelio, arba piktybiškai palieka klaidas. O su tokiais žmonėmis susidurti tikimybė daug didesnė tada, kai jie yra samdomi tik vienai užduočiai, pvz. plytelių klijavimui, elektrai, santechnikai.
Kaip galite kuo labiau sumažinti tikimybę nusivilti?
Nelaukite! Geri meistrai savo darbus planuoja ne vieną mėnesį į priekį. Skambinkite ir susitarkite su jais dėl darbų pradžios kuo anksčiau. Neretai žmonės mano, kad paskambinus meistrui jis atvyks iš karto, todėl laukia, kol bute viskas bus paruošta darbams. Taip nebūna! Galiausiai tenka paskubomis skambinti skelbimuose rastiems meistrams, ieškoti bet ko, kas darbus atliktų greitai… Rekomendacijos – pats geriausias „saugiklis“. Tačiau rinkitės profesionalus su naujomis, kelių metų senumo rekomendacijomis.
Jei geri atsiliepimai – dešimtmečio senumo, darbų kokybė per tą laiką galėjo ir suprastėti. Rekomenduoti meistrai neturėjo laiko imtis jūsų projekto? Būtinai jų paklauskite, kokį meistrą rekomenduotų patys. Dažnai jie tikrai gerai žino, kurie kolegos dirba labai gerai, o patys turėdami daug užsakymų, nebus prieš pasidalinti jais su kitais. Atkreipkite dėmesį, ar žmogus, gerai atsiliepęs apie apdailos meistrą, turi panašų požiūrį į kokybę, kaip ir jūs. Neretai tai, kas kitam atrodo puikiai atliktas darbas, jums gali visiškai netikti.
Meistrą rekomenduojantis žmogus – priekabus ir pedantiškas? Tokia rekomendacija nenusivilsite. Niekada nesakykite meistrui, kad darbas nėra skubus, net jei iš tiesų galite laukti. Vietoje to siūlau labai aiškiai įvardinti datą, kada darbai turi prasidėti. Rizika, kad meistrai vėluos visada išlieka, tačiau nedidinkite jos patys.