Virtuvė – nebe atskira, o bendra erdvė
Interjero dizainerė Jovita Bingelytė patvirtina: pastarąjį dešimtmetį populiariausias sprendimas – virtuvę sujungti su svetaine. „Anksčiau, kuomet, projektuojant namus ir butus, trūko kokybiškų ventiliacijos sprendimų, atskira virtuvė buvo privalumas, mat nemalonūs kvapai likdavo atskiroje patalpoje.
būdavo įrengiamos virtuvę ir svetainę skyrusios durys – taip ši patalpa būdavo visiškai atskiriama nuo likusių. Gartraukių garsas taip pat erzindavo, tad gaminant maistą bendrauti ar žiūrėti televizorių būdavo išties sudėtinga. Patobulėjusi buitinė technika ir paspartėjęs gyvenimo tempas paskatino jungti virtuvės zoną ir svetainę – tai ne tik patogiau šeimai, mat galima kartu ir gaminti, ir bendrauti ar leisti laisvalaikį bendroje erdvėje, netrukdant vieni kitiems“, – kalbėjo J. Bingelytė.
Jei projektuojamas didesnio ploto būstas ir virtuvę nutariama atskirti nuo svetainės, gana populiarus sprendimas – atskirti nedidelę nišą ar zoną virtuvei, kad vizualiai ji, įėjus į svetainę, nekristų į akis. Šiųdviejų zonų atskyrimui tinka virtuvės sala, valgomojo stalas su kėdėmis, ažūrinės arba stiklo pertvaros, aklinai nepaslepiančios virtuvės erdvės.
Sprendimas rinktis virtuvės salą ar valgomojo stalą, anot pašnekovės, priklauso nuo būsto suplanavimo ir matmenų. Sala – puikus sprendimas, jei ją pastačius lieka pakankamai vietos apeiti aplink ją ir atsisėsti. Dažnu atveju sala – sėkmingesnis sprendimas nei virtuvės L raidės forma, mat sala tampa tarsi atskiru elementu erdvėje ir sukuria erdvumo įspūdį. Taip pat sala pasitarnauja kaip papildomas stalviršis maisto gamybai ir papildoma vieta daiktams pasidėti. Jei vietos virtuvės salai nėra, tuomet itin svarbus kompaktiškas valgomojo stalas.
Įrengti ne bet kaip
Pašnekovės žodžiais, egzistuoja kelios ergonomikos taisyklės, kuriomis, planuojant virtuvės baldų ir prietaisų išdėstymą, reikėtų vadovautis. Paprasčiausia seka, kuria galima remtis projektuojant virtuvę – šaldytuvas, plautuvė, kaitlentė.
„Taisyklės yra viena, o gaminimo įpročiai individualūs, todėl net dizaineris negali visiškai tiksliai atsakyti, koks virtuvės įrangos išdėstymas bus idealiausias. Mano patarimas – pabandyti patiems pastebėti savo įpročius virtuvėje, paanalizuoti, kas dabartinėje virtuvėje patogu arba ne, ko trūksta ir kas galėtų būti geriau, kad su dizaineriu ar baldų gamintojais rastumėte geriausią suplanavimo variantą“, – patarė interjero kūrėja.
Vienas svarbesnių pasirinkimų virtuvėje – gartraukis. Kokį, pakabinamą, įmontuojamas balduose, viryklėje ar grindyse rinktis? „Pasirinkimas, visų pirma, priklauso nuo inžinerinių galimybių bute ar name. Jeigu nėra suprojektuota ar įrengta speciali oro ištraukimo anga, tuomet reikėtų rinktis gartraukį su anglies filtru.
Šis sprendimas pasiteisins ir tuomet, kai nesinori, kad lubose matytųsi ištraukimo vamzdžiai arba kai gaminama nedaug ar retai. Kuo daugiau ar dažniau gaminama, tuo svarbiau pasirinkti reikiamo galingumo, tačiau ne per garsiai veikiantį gartraukį, mat didelis garsas nėra malonus faktorius. Dar vienas interjero dizainerės patarimas – įsigijus butą ar statantis namą kuo anksčiau pagalvoti, koks gartraukis bus reikalingas ir kurioje vietoje numatoma kaitlentė, mat nuo šių sprendimų priklausys inžinerinių įvadų vietos.
Nebenori nepraktiškų, nors ir gražių sprendimų
Projektuojant virtuvę, pastebi interjero dizainerė, klientai visgi dažniau pirmenybę teikia praktiškumui: kad virtuvės spintelių fasadai kuo mažiau teptųsi, lengvai valytųsi ir kuo ilgiau tarnautų. „Ne visuomet praktiški sprendimai būna gražūs arba įperkami, tad kiekviename projekte tenka ieškoti aukso viduriuko. Pradžioje reikėtų atsižvelgti į turimą biudžetą ir kokios stilistikos virtuvės norisi. Tuomet bus paprasčiau pasirinkti konkrečias baldų plokštes ir stalviršius“, – patarė interjerų kūrėja.
Klientai dažniausiai renkasi įmontuojamą buitinę techniką, kas virtuvėje sukuria tvarkos ir vientisumo įspūdį. Įprastai buitinei technikai kiek pataupoma, tačiau kai kurie renkasi buitinę įrangą, kuri gali kainuoti ne mažiau nei visa virtuvė. Apsisprendus virtuvėje statyti dviejų durų šaldytuvą, teks susitaikyti, kad jis bus laisvai pastatomas. Įmontuojami dviejų durų šaldytuvai daug brangesni, o jų pasirinkimas mažesnis, todėl įprastai ieškoma sprendimų, kaip virtuvėje įkomponuoti didžiulį šaldytuvą.
J. Bingelytė pataria numatyti kuo įvairesnius virtuvės apšvietimo scenarijus – jie turėtų būti skirti kiekvienai zonai bei paros laikui. Vienas svarbiausių – virtuvės darbastalio apšvietimas, dažniausiai jam naudojama LED juosta, įmontuota pakabinamose spintelėse.
„Jei neturite pakabinamų spintelių, siūlau numatyti sieninius šviestuvus, o jei yra langas, tuomet – lubinius kryptinius šviestuvus, kurie būtų nukreipti į darbastalį. Reikalingas ir bendras virtuvės apšvietimas bei vakarinis-akcentinis apšvietimas virš valgomojo stalo, kur šviestuvas jau tampa ir interjero detale“, – kalbėjo pašnekovė.
Parengta bendradarbiaujant su UAB „Ermitažas“.