Vilnietė architektė atskleidė, kokios detalės iškart išduoda, kad interjerą kūrė mėgėjai
Inga Junčienė
„Lietuvos rytas“
2020-06-20 19:24Architektė Rūta Tutkutė-Mikalauskienė, kaip kone visi jos kolegos, tvirtina tą patį – sau įsirengti namus sunkiausia, nes paprastai galvoje sukasi bent keli variantai ir visi jie, žinoma, geri. O dar kai sutuoktiniui gerai taip, kaip tau, kaip tada atsirinkti?
„Man patinka įvairios medžiagos: plytos, metalas, stiklas, šviesus ir tamsus medis – svarbu, kad jos derėtų tarpusavyje, o visuma būtų suvaldyta estetiškai – šypsosi Rūta, – todėl kai reikėjo sudėlioti savo 90 kvadratinių metrų ploto kotedžo interjerą, pradėjau jį kurti nuo vario plokštės. Mat seniai širdy jis buvo užėmęs dalį vietos.“
Šio metalo plokštę panaudoti virtuvės apdailai architektė anksčiau siūlė bent dviem savo klientams, tačiau jiems tokia idėja neprilipo, o Rūta užsispyrusi laukė, kada gi galės padirbėti su juo. Savi namai buvo tinkamiausia proga. Varis, tada plytos.
Architektei ne taip ir svarbu – madingos jos dabar ar ne. Ji sako, kad atitinkamoje aplinkoje jos dera visada, o ir skleidžia savotišką šilumą. Juoda spalva, kurią pasirinko pastatomoms spintelėms ir sienoms, vario ir molio plytų raudonį dar labiau išryškino pirmam namų aukštui suteikdama jaukumo ir prabangos.
Vilnietė nebando slėpti, jog kurdama namus medžiagas bei baldus rinkosi labai skirtingomis kainomis – nuo ekonominės iki gana aukštos. Ji žino, kurios vietos namuose labiausiai dėvimos, tad joms buvo skirta didžioji biudžeto dalis – virtuvei, vonios kambariams. O štai miegamiesiems, į kuriuos šeimos nariai užsidaro tik dienai pasibaigus, lovas bei aksesuarus išsirinko parduotuvėje „Ikea“.
„Bet namai – jų šeimininkų atspindys. Vieniems geriau pusmetį pagyventi be šviestuvų, ir tik susitaupius įsigyti tokius, apie kuriuos svajojo, kitiems, kurie tiki, jog nėra nieko amžinesnio nei laikina, svarbu, kad viskas būtų iškart padaryta, kad ir kukliau. Savo namuose žinojau, kas man svarbu, o kas – ne taip.
Todėl kurį laiką gyvenome be durų, kol meistrai pagamino būtent tokias, kokių norėjau, nors tai jiems nebuvo lengvas užsakymas, tačiau dabar jos man teikia daug džiaugsmo“, – pasakoja kūrėja, kuri ypač mėgsta laiką leisti namuose.
Detalės – Rūta sako, kad būtent jos, įdomesni, sudėtingesni bet kurio interjero sumanymai išduoda, kad jį kūrė profesionalas. O namuose, kuriuos sudėliojo patys šeimininkai, dažnai pritrūksta linijų, kampų suvedimo, taisyklingų siūlių, labiau apgalvotų sprendimų.
„Nesakau, kad žmogus negali pats gerai įsirengti interjero, – gali, ypač jei turi gerą skonį, – juk visumą, kai renkiesi populiarias baltą, juodą, pilką spalvas, nesunku suvaldyti net mėgėjui. Tik štai budri akis tokiame interjere iškart pastebi detales, kurias norėtųsi pakeisti, koreguoti“, – sako architektė.
Pati architektė visada mėgsta savo klientams palikti vietos kūrybai, neužpildyti namų visais įmanomais aksesuarais kaip vazelės ir skulptūrėlės, kad prisijaukinę naujus namus žmonės vėliau juos galėtų tobulinti detalėmis, svarbiomis smulkmenomis, kad ir iš kelionių parsivežtais suvenyrais. Žmogui geras interjeras yra tas, kuris džiugina ir jį, o ne vien interjero dizainerį.
Gal todėl Rūta nesibodi teikti konsultacijų internetu, pavyzdžiui, jei žmonės dvejoja, kokią sofą ar stalą įsigyti. Nors žino, kad dauguma jos kolegų nemėgsta atlikti pavienių konsultacijų nekuriant pilno interjero, ji neatsisako patarti, kai pagalbos kreipiasi ir jau apstatytus butus nusipirkę ir nors kiek juos atnaujinti norintys žmonės. Visada ir visiems ji padeda gražinti aplinką.
Savo naujuose namuose ji irgi sąmoningai pasiliko vietos patobulinimams, jai smagu, kad vis dar yra ką veikti. Štai tik šį pavasarį baiginėja terasos ir kiemo įrengimo darbus, vis atnaujina aksesuarus namie, papildo naujais baldais – nes dažnai trūkstami sprendimai ateina savaime bėgant laikui.
Kodėl daugiau nei dešimties metų darbo praktikos turinti architektė apsigyveno ne pačios projektuotame name?
„Oi, tai dėl žmogiškų dalykų. Tiksliau, dėl ekonominių, – neslepia. – Yra svajonė vieną dieną apsigyventi ir savo kurtame name, tačiau kol kas mūsų greitai pagausėsiančios šeimos finansams optimaliausias sprendimas buvo kotedžas su daline apdaila.“
Tai, kad per šiuos metus gerokai pakilo būsto įrengimo kainos, ji, kaip dauguma architektų, patvirtina. Ypač statybininkų, kurie atlieka apdailos darbus. Beje, jų paslaugos labiausiai ir iškelia interjero kainą. Todėl Rūta pataria juos rinktis ypač atidžiai, nes darbų ir kokybė, ir kainos gali skirtis dvigubai.
Dar prieš porą metų buvo skaičiuojama, jog įsirengti namus „nuo... iki...“ kainuoja 400–600 eurų už kvadratinį metrą, dabar prie šios sumos reikia primesti po porą šimtų.