Novate.ru žurnalistai ieškojo atsakymo, kodėl taip yra. Manoma, kad atsakymo reikėtų ieškoti dar Viduramžiuose. Jau tuomet buvo aišku, kad laiptų kryptis svarbi norint patogiai užlipti jais ir nusileisti. Ne mažiau svarbi buvo dar viena jų savybė – padėti apsiginti nuo priešų. Laiptai tuomet paprastai būdavo sukami pagal laikrodžio rodyklę.
Tuomet, kaip ir dabar, dauguma žmonių buvo dešiniarankiai. Kariai nebuvo išimtis.
Sovietmečiu laiptai buvo pasukti priešinga kryptimi – prieš laikrodžio rodyklę. Kadangi niekas neketino pulti vadinamųjų „chruščiovkių“, prioritetai buvo kiti.
Gyventojai kilus gaisrui ar kitam pavojui privalėjo greitai pasišalinti iš pastato. Tokiais atvejais patogiai nulipti žemyn, laikantis už turėklų, atrodė daug svarbiau nei užlipti, todėl laiptų aikšteles nuspręsta pasukti prieš laikrodžio rodyklę.
Gyventojai turėjo galimybę kuo greičiau leistis žemyn pagal laikrodžio rodyklę, patogumui laikydamiesi už turėklų.
Kaip ir tikėtasi, palengvinimas pritaikytas prie daugumos – dešiniarankių.
Bute pasklidus dūmams ir evakuojantis, liečiant nustatyti, kur yra turėklai, daug lengviau ne kaire ranka, bet dešine.
Tiesa, kai kuriuose sovietmečiu pastatytuose ir šiuo metu gyvenamuose namuose galima pamatyti „Viduramžių“ laiptus, kylančius pagal laikrodžio rodyklę.
Kodėl taip yra, neaišku. Greičiausiai nebuvo tikslių reikalavimų, kaip montuoti laiptus. O galbūt buvo rekomendacijų, kurių ne visi ir ne visada laikėsi.
Laiptų vieta, jų kryptis visame pastate būdavo vienoda. Atvirkščiai suprojektuoti turėklus reikėjo papildomo laiko. Kadangi namų statyba vyko sparčiu tempu, papildomų darbų niekam nereikėjo. Galiausiai, viskas priklausė nuo projektuotojo – laiptai ves pagal laikrodžio rodyklę arba prieš.