Pavasarį daugelį mūsų šalies architektų bei dizainerių apimdavo malonus nerimas, susijęs su svarbiais įvykiais Italijos kultūros širdyje – Milane. Tačiau šiemet kai kurie jų jau jaudinasi, ar pavyks atšaukti viešbučių rezervaciją, kiti skaičiuoja finansinius nuostolius, patirtus dėl negrąžinamų pinigų už lėktuvo bilietus.
Šiaurės Italijoje SARS-CoV-2 virusu susirgus daugiau nei 300 asmenų, oficialiai paskelbta apie dizaino sostine tituluojamame Milane kasmet tūkstančius pritraukiančios tarptautinės baldų ir interjero parodos „iSalone“ perkėlimą. Turėjusi vykti balandžio 21–26 dienomis, paroda, organizatorių sprendimu, perkeliama į birželio 16–21 dienas.
Šią žinią paskelbė Milano meras Giuseppe Sala kartu su „Salone del Mobile“ prezidentu Claudio Luti ir bendrovės „Federlegno Arredo Eventi“ prezidentu Emanuele Orsini.
Žymiausius Italijos bei užsienio šalių gamintojus, platintojus bei interjero dizainerius suburiančios parodos datos perkėlimas parodo miesto valdžios ir gamintojų atsakomybę, rašoma worldarchitecture.org.
Milano meras G.Sala prašė baldų sektoriaus atstovus ir parodos organizatorius susivienyti. „Labai svarbu objektyviai stengtis sustabdyti COVID-19 viruso plitimą, tačiau taip pat turime pasirūpinti, kad nepasklistų nepasitikėjimo virusas“, – kalbėjo Milano meras.
Jis pripažįsta, jog nėra lengva šio sprendimo pagrįstumu įtikinti lankytojus ir dalyvius iš viso pasaulio, bet jį laiko teisingu. Beje, kai kurie prekės ženklai dar iki priimant sprendimą patys atsisakė dalyvauti parodoje.
Tarptautinė paroda „iSalone 2020“ turėjo vykti jau 59 kartą ir suburti daugiau nei 2200 dalyvių ir 600 jaunųjų dizainerių iki 35 metų, 25 proc. dalyvių laukta iš užsienio šalių. Praėjusiais metais parodą aplankė daugiau kaip 380 tūkst. žmonių iš 180 pasaulio šalių.
Kaip rašo dezeen.com, daugelis dizainerių teigė suprantantys, jog nors ši paroda – didžiausias bei svarbiausias renginys Milane, ji bus atidėta, o geriausia data jam surengti, daugelio akimis, rugsėjis, nors organizatoriai apsisprendė renginį perkelti į birželį.
„Šis įvykis yra labai svarbus Italijai, labai brangus prekės ženklams, tačiau dėl didelio pavojaus verta jį perkelti į kitą mėnesį“, – „Dezeen“ pasakojo vienas Milano dizaineris.
Pranešta, jog organizatoriai atidėjo ir tarptautinę akinių parodą, vykstančią Milane, „Light + Building“ mugė Frankfurte taip pat atidėta iki rugsėjo, kitą savaitę neįvyks ir kraštovaizdžio paroda „Myplant & Garden“.
Į pastarąją turėjo vykti ir vilnietė interjero dizainerė Elžbieta Miežanskaitė-Skunčikienė. „Visi bilietai ir viešbutis nuplaukė“ , – neslėpė apmaudo kūrėja.
Pirmą kartą su visa savo studija „Righetto“ – 5 žmonėmis – į Milano „iSalone“ šiemet rengėsi skristi ir architektė Edita Stankeviciute-Righetto. Prieš mėnesį lėktuvo bilietus įsigiję kauniečiai džiaugiasi nepatyrę nuostolių bent dėl viešbučio Milane – pavyko atšaukti rezervuotus kambarius.
„Kaip tik šiandien mūsų partneriai Italijoje juokėsi, kad jų šalis kuria skandalą dėl mirusių 12 vyresnio amžiaus žmonių, kai pernai paprastas gripas nusinešė daugiau kaip 5 tūkst. gyvybių“, – portalui lrytas.lt sakė vilnietis dizaineris Artūras Čižiūnas. Jis jau daug metų nepraleidžia svarbiausios pasaulio interjero parodos, tačiau Italijoje visada turi, kur apsistoti, tad šiemet nei nakvyne, nei bilietais iš anksto nesirūpino.
Dvidešimt metų Milano parodos nepraleidžiantis įmonės „Vadasiga“ vadovas Vaclovas Daukintis lyg nujausdamas nesirūpino bilietais ir dar šį pirmadienį savo geram bičiuliui architektui Rolandui Liolai pasiūlė neskubėti dairytis jų.
„Manau, paroda, jei vis gi vyks birželio mėnesį, nė iš tolo neprimins to puošnaus, džiaugsmingo ir šarmingo renginio, kuris Milaną paverčia šventės miestu.
Pirmiausia dėl to, kad jau ir sausį bei vasarį įvykusiose Kelno bei Stokholmo baldų parodose jautėsi ekonominis nuosmukis, o žinant, kad net 45 proc. Milano parodos lankytojų – iš Azijos žemyno, nesunku spėti, kad vis gi daugelis jų susilaikys dėl saugumo. Be to, vasara – atostogų, ne parodų metas“, – liūdnas prognozes perkeltai pasaulio dizaino kūrėjų šventei piešė verslininkas.