Klaipėdos simboliu tapusią skulptūrą atrado kino kūrėjai

2019 m. lapkričio 27 d. 12:28
Jaunieji kino kūrėjai nuvalė apnašas nuo vienu uostamiesčio simbolių tapusios Toravos Anikės bronzinės skulptūros. Proga – išskirtinė: skulptūra prieš 30 metų sugrįžo į Klaipėdą, o jos įkvėpėjai, tikrajai Toravos Anikei, sukako 400 metų.
Daugiau nuotraukų (2)
Sukakties proga nemažai klaipėdiečių traukia į Teatro aikštę dar kartą įsiamžinti prie pamėgtos skulptūros. Čia nuolat suka ir turistai iš Vokietijos.
Rytprūsių poeto Simono Dacho (1605–1659) apdainuota Toravos Anikė nenustoja audrinti jautrių sielų – šalia jos susitinka bičiuliai, skiriami pasimatymai.
Meilės himnui prilygstančią giesmę „Toravos Anikė“ iki šiol traukia vokiškai kalbančių kraštų gyventojai. Manyta, kad tai – liaudies daina, bet vokiečių literatūros žinovai eilių autoriumi vadina iš Klaipėdos kilusį Karaliaučiaus poetą romantiką S.Dachą.
Jo biografijos tyrinėtojai išsiaiškino, kad Anikė iš tikrųjų gyveno Toravoje (netoli Karaliaučiaus), buvo poeto amžininkė.
1636 m. bičiulio teologo Johano Partacijaus pakviestas į jo ir Anos Neander vestuves Karaliaučiaus katedroje S.Dachas sukūrė ilgesingą meilės dainą. Klaipėdoje mergaitės skulptūros postamentą puošia S.Dacho bareljefas.
Šitaip miesto, anuomet vadinto Mėmeliu, gyventojai 1912 metais pagerbė garsųjį kraštietį poetą ir jo eilėraščio heroję.
Skulptoriaus Alfredo Kuune skulptūra aikštėje pastatyta gyventojų lėšomis.
Miesto simboliu tapusią skulptūrą nukėlė naciai. Bronzinė Anikė aikštėje vienintelė stovėjo atgręžusi nugarą Adolfui Hitleriui, kai jis 1939 m. kovo 23-iąją atvykęs į vokiečių aneksuotą Klaipėdą kalbėjo iš teatro balkono. Po to skulptūra paslaptingai pradingo.
1989 metais Rytprūsių išeivių ir patriotiškai nusiteikusių klaipėdiečių pastangomis pagal fotografijas atkurta Anikė buvo sugrąžinta į senąją vietą. Skulptūra atidengta praėjus devynioms dienoms po Berlyno sienos griuvimo.
Dažnai girdėti, kaip Vokietijos turistai prie paminklo traukia neblėstančios meilės giesmę „Änchen von Tharau“. Ją jau išmoko ir ekskursijų vadovai.
Anikės vardą garsina Klaipėdoje vykstančių Europos jaunųjų kino kūrėjų festivalio „GoDebut-Go“ rengėjai. Geriausių trumpametražių filmų autoriai apdovanojami sidabrinėmis Toravos Anikės skulptūrėlėmis.
Jaunieji kūrėjai šiemet Anikę pamalonino grožio procedūromis, o klaipėdietis Kęstutis Meškys kuria dokumentinį filmą apie Teatro aikštę ir pagrindinį jos akcentą – Toravos Anikę.
Pagrindinė filmo mintis – vis atgimstanti amžina meilės magija, vienijanti žmones ir tautas.
Taravos AnikėKlaipėda^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.