Į iškilmingą „Mano erdvės 2019“ nugalėtojų pagerbimo vakarą Nacionalinėje dailės galerijoje susirinko keli šimtai svečių, būrys žinomų šalies verslininkų ir, žinoma, gausių architektų bei interjero dizainerių bendruomenė.
Konkurso organizatoriai ir dalyviai kasmet stengiasi parodyti, kas yra skoninga aplinka, todėl išskirtinis dėmesys ir šįmet buvo teikiamas profesionalumui.
Geriausius buto, namo, biuro ir viešosios erdvės interjerus rinko tarptautinė komisija – žinomi architektai, kurie kelioms dienoms specialiai atvyko į Vilnių.
Labiausiai patikusius interjerus komisijos nariai įvertino ne tik iš nuotraukų, bet ir apžiūrėję gyvai.
Šįmet per dvi dienas Martinas Thörnblomas (Austrija), Ralfas Lõoke (Estija) bei Tatu Ahlroosas (Suomija) lankėsi Vilniuje, Kaune, Skaudvilėje, Klaipėdoje, užsuko net į Girulius.
Jiems labiausiai patikęs 41 darbas iš konkursui pateiktų 113 publikuojamas specialiai renginiui išleistame kataloge „Mano erdvė 2019“.
Apdovanoti 6 laimėtojai
Geriausią studento darbą rinko praėjusių metų konkurso pagrindinių nominacijų nugalėtojai – Indrė Mylytė-Sinkevičienė, Povilas Daugis, Dovilė Skrupskelienė, Domantas Lukšėnas, Kasparas Žiliukas, Dorotėja Žiugždaitė, Jokūbas Jurgelis ir Jurga Marcinauskaitė.
Šįmet tokiu pripažintas Vilniaus oro uosto miestelis. Jo autoriai – Valdonė Mitkevičiūtė ir Ona Danutė Makuškaitė, darbo vadovai – Aurimas Syrusas ir Vytenis Gerliakas.
Geriausias viešasis interjeras – veganiškų desertų kavinės Kaune „Chaika“ (autoriai – Monika Kinderytė, Santa Simonavičiūtė („SantaMonika interjerai“).
Šio interjero išskirtinumas – plastiškos formos, sodrios spalvos, jaukus apšvietimas ir vintažiniai baldai bei sovietiniai elementai, kurie buvo prikelti antram gyvenimui. Tai tarsi ryšys tarp praeities ir ateities.
Kiti nominacijos pretendentai buvo verslo centras „Park Town“ (autoriai – Skirmantė Vaitkevičiūtė („Ekspozicijų sistemos“), Gintautas Baranauskas, Daina Lasauskienė ir Agnė Baranauskaitė („Menas ir jėga“) bei salono „Lonas“ interjeras (autoriai – Jokūbas Jurgelis ir Jurga Marcinauskaitė iš „2XJ Architects“).
Geriausias biuro interjeras – „Light House – Coworking and Coliving Space“ (autoriai – „a01 architektai“). Buvusios medžio apdirbimo kombinato katilinės pastatas Klaipėdoje – tarsi dar vienas miesto centras su savo kavine, sporto klubu, biurais, parduotuvėmis, bendradarbystės ir netgi gyvenamosiomis erdvėmis. Taip pat iš tolo matomu kelrodžiu – raudonų plytų kaminu.
Kiti du pretendentai – „Altspace Coworking“ (Gilma Teodora Gylytė, Marija Steponavičiūtė, Vadimas Babijus, Sigita Pupšytė, Vaiva Andriušytė, Julija Žiapaitė-Jurevičienė) bei „Workland“ bendradarbystės erdvė (autoriai – „Noarchitects“).
Geriausias buto interjeras – drąsus ir jautrus „Loop“, kurį sukūrė autoriai Janina Avreicevič, Eivina Lazickaitė („Kubinis metras“).
Kiti nominantai – „Metų laikai“ („YCL studio“) bei „Švitrigailos loftas“ („Implant Architecture & Design“).
Geriausiai ir skoningiausiai įrengtu namu pripažinta vila Giruliuose (autoriai – Andrė Baldišiūtė, Algimantas Neniškis, Kasparas Žiliukas, Julija Jurevičienė iš „Do Architects“). Ši šeimos vila pastatyta vos keli šimtai metrų nuo Baltijos jūros kranto, kur tarsi susipina vanduo, smėlis, akmenys ir pušys.
Kiti nominantai – Namas spalvingai šeimai, kurį įrengė Beata Senkevič („Interdio“) bei Šaltinių namas (autoriai – Justė Žibūdienė, Jurgita Puronienė, Dominyka Šulcaitė iš „Toota“).
Rekordinis balsų skaičius
Tris savaites vyko skaitytojams labiausiai patikusio interjero rinkimai, kuriuose savo balsus atidavė per 18 tūkst. gražiai aplinkai neabejingų portalo lrytas.lt lankytojų.
„Šiais metais skaitytojų balsavimą galiu pavadinti nuožmiu.
Vienam interjerui net 95 balsai buvo pridėti po to, kai jau buvo pasibaigęs terminas.
Vartotojai tokios galimybės nebeturėjo, tai buvo įmanoma atlikti tik tiesiogiai kreipiantis į mūsų duomenų bazę, o tai reiškia, kad visi šie balsai – ne realių vartotojų, o tik automatiniai balsavimo algoritmai.
Papildomai atlikome ir tų balsų kilmės analizę, visus jos duomenis saugome“, – komentavo portalo lrytas.lt IT skyriaus vadovas Giedrius Kvakšys. Šiemet konkurse balsavo rekordinis skaičius skaitytojų – 18 018.
Daugiausia – 3847 balsus surinko interjero dizainerės Jolantos Žalienės sukurtas namo interjeras „Laikui nepavaldūs klasikiniai namai“.
Įdomu, kodėl beveik niekada nesutampa vertinimo komisijos ir publikos nuomonės? „Profesionalų išrinkti projektai – tai visuomenės lavinimas, žvilgsnis į priekį: kokios vertybės bus rytoj, į ką reikėtų atkreipti dėmesį kuriant savo aplinką.
O publikos simpatijos atspindi tai, kuo dauguma mūsų gyvena“, – sakė viena renginio sumanytojų, portalo lrytas.lt „Būsto“ skilties redaktorė Inga Junčienė.
Žvelgiant į skaitytojams labiausiai patikusius būstus susidaro įspūdis, kad Lietuvoje žmonės į interjerą investuoja nepagrįstai daug.
Yra daug pavyzdžių, kai išlaidos interjerui, vertinant būsto vietą, išties atrodo gerokai per didelės.
Ne veltui „Mano erdvė 2019“ vertinimo komisijos pirmininkas M.Thörnblomas šiemet pabrėžė, kad perdėta prabanga būste jau yra švaistymas.
Idėja patikėjo iš karto
LAS pirmininkė Rūta Leitanaitė ir I.Junčienė visus penkerius metus laikosi idėjos nepaversti šio renginio rėmėjų produktų muge. Todėl „Mano erdvė“ netapo platforma jų naujausiems gaminiams ar projektams pristatyti.
„Mes reklamuojame architekto ir interjero dizainerio profesiją ir kaip rodo patirtis ši pasirinkta kryptis yra teisinga – kasmet gauname vis daugiau dalyvių darbų, o rėmėjai subtiliai integruojasi į reikšmingą Lietuvos architektūrai renginį“, – teigė konkurso sumanytojos.
Dėl kompetencijos ir konkurso vertinimo bei organizavimo kokybės jos pelnė didžiulį architektų cecho pasitikėjimą.
Per penkerius metus lietuvių sukurtus interjerus vertino šešiolika architektų iš skirtingų šalių: Jungtinių Amerikos Valstijų, Estijos, Latvijos, Ukrainos, Lenkijos, Olandijos, Šveicarijos, Suomijos, Austrijos.
Tai tikri žmonės, o ne jų nuotraukos konkurso lankstinuke, tad drąsiai galima sakyti, kad „Mano erdvės“ komisija – šio renginio stiprybė, neobjektyvumu ji nė sykio nebuvo apkaltinta.
2015-aisiais vadovauti tarptautinei vertinimo komisijai buvo pakviesta kone ryškiausia pasaulio dizaino žvaigždė – interjero architektas Karimas Rashidas.
Niujorke gyvenantį kūrėją žurnalas „Time“ vadina žymiausiu Amerikos pramoninio dizaino kūrėju, jo darbai eksponuojami garsiausiuose modernaus meno muziejuose.
Kiti kasmet į Lietuvą atvykstantys komisijos nariai – garsūs Europos architektai.
Pavyzdžiui, garsus Lenkijos architektas, vienas iš penkių „Mies van der Rohe 2017“ metų prizo finalininkų, Katynės muziejaus Varšuvoje bendraautoris Janas Brzozowskis.
Iš šiųmetės komisijos išsiskyrė T.Ahlroosas, Suomijos interjero architektų asociacijos pirmininkas, pelnęs net keliasdešimtį apdovanojimų už savo sukurtus interjerus.