Skirtingai nei Sapiegų parke, kurio tvarkymo projektą sužlugdė aktyviai besipriešinusi Antakalnio bendruomenė, Trakų Vokėje – darbų įkarštis.
Tvarkomas ne tik Trakų Vokės dvaro sodybos parkas, bet ir jo prieigos už tvoros. Ten atsiras automobilių stovėjimo aikštelė.
Trakų Vokės gyventojai priešinosi tik liepų alėjos kirtimui, o dėl parko sutvarkymo didelių priekaištų nereiškė. Mat savivaldybės parengtame projekte numatyta tik atkurti vieno brangiausių tuomečių Europos kraštovaizdžio architektų Édouard’o Andre XIX amžiaus pabaigoje sukurtą parką. Juolab kad struktūra išlikusi ir planuotojai prižadėjo nieko naujo neišradinėti.
Atkurti padės archeologai
Jau matyti, kaip atrodys parko istorinis rožynas rūmų pašonėje, kur bus takai. Tiesa, darbų rangovui dar teks atlikti didelius teritorijos reljefo tvarkymo darbus, nes 1970 metais po esminių pertvarkų vakarinis parteras buvo užpiltas net 840 kubinių metrų grunto.
Projekte numatyta aukščius grąžinti tokius, kokie buvo parko klestėjimo laikais. Iš archeologinių tyrimų perkasų matyti, kiek kultūrinio sluoksnio susidarė per kelis dešimtmečius. Tai teks nukasti.
Parko takų plotis bus koreguojamas pagal tai, kokius jų pagrindus iš lauko riedulių aptiko arheologai.
Taip pat atliekant archeologinius tyrimus buvo nustatytos ir baseino, esančio prieš rūmų fasadą, proporcijos.
Nugriovė sovietinį pastatą
Pirmiausia Trakų Vokėje buvo nugriautas apleistas beveik 2,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto Agrarinių tyrimų instituto laboratorijos pastatas. 1970 metais pastatytas baltų silikatinių plytų statinys užgoždavo rūmus.
Jo vietoje atsiras puošnus rožynas. Jame augo gausybė rožių, kurios tuo metu rodė prabangą. Pasitikę svečius rūmų šeimininkai pirmiausia juos vesdavo pasivaikščioti į rožyną.
Pradėjus kirsti sergančias, puvinio apniktas liepas kilo vietos gyventojų nepasitenkinimas. Šiuo metu vietoj ūksmingos medžių alėjos – dykynė.
Rangovas „Jungtiniai projektai“ įsipareigojo per dvejus metus sutvarkyti ne tik rūmų prieigas, bet ir parką – suremontuoti takus, inžinerines sistemas, įrengti suolus, šiukšlių dėžes, dviračių stovus, informacinius stendus.
Pradėjo tvarkyti ir rūmus
Savivaldybės Želdynų poskyrio vedėja Giedrė Čeponytė minėjo, kad nieko naujo neišradinėjama – tiesiog atnaujinami takai, mažoji architektūra, želdiniai, grąžinama parko bioįvairovė. Pirma planuotojai pasitikrino, ar ji tinkama šiais laikais.
Anot G.Čeponytės, bus atsisakyta tik dvaro sodyboje augusių palmių ir kitų egzotinių augalų, nes jiems reikia oranžerijos.
O viešosios įstaigos Trakų Vokės dvaro sodybos vadovė Ieva Šiušaitė aiškino, kad parengtas ir centrinių rūmų atnaujino projektas, bet šie darbai bus atliekami pamažu.
Pirmiausia bus pradėta nuo pastato cokolio, nes jis smarkiai pažeistas. Be to, neteisingai atlikus pamatų hidroizoliaciją drėko rūsys. Todėl pamatai jau dabar atkasami.
I.Šiušaitė žadėjo, kad šiemet rūmai bus sutvarkyti iki langų lygmens.
Pašonėje buvo du tvartai
Zofija Zinevičienė – Trakų Vokės senbuvė. Ji čia nuo 1955 metų. Dabar moteris su dukters šeima gyvena viename rūmų pastatų, kuriame buvo dvaro virtuvė.
Žvelgdama į darbininkus ir techniką moteris nedaugžodžiavo: „Gal ir bus gražiau, pamatysime.“ Ji matė, kaip dvare buvo filmuojamos kino juostos „Karas ir taika“, „Jekaterina Didžioji“.
Atsikrausčiusi į Trakų Vokę ji ilgą laiką tuomečiame tarybiniame ūkyje dirbo melžėja. Z.Zinevičienė prisiminė, kad parko teritorijoje buvo net du tvartai: karvių ir veršelių. Vienas jų, senasis, išlikęs.
2,328
Tiek mln. eurų kainuos parko tvarkymas ir pritaikymas lankytojams.