Ne tik apdailos priemonė, bet ir meniškas akcentas
„Per pastarųjų pusantro šimto metų tapetai iš mados nebuvo išėję. Anksčiau dekoravome tapetais visas sienas, dabar tai tapo akcentu, meniniu intarpu, dekoratyvia puošmena ir sykiu apdailos priemone. Itin didelį privalumą jiems suteikia skaitmeninė spauda – ji leidžia, kad rašto kartojimasis taptų nepastebimas“, – aiškina dizainerė, interjero stilistė, „Domus galerijoje“ įsikūrusio interjero salono „Retroforma“ įkūrėja Lina Kalinauskaitė.
Pasak dizainerės, tapetų meniškumą į naują lygį pakėlė naujosios technologijos. Skaitmeninė spauda įgalina kurti fototapetus, skaitmeninius pano, kuriuose vaizdas yra visiškai unikalus grafinio dizaino ar tiesiog meno kūrinys. L.Kalinauskaitė pastebi ir vieną iš šių metų tapetų tendencijų, kurią jau spėjo pasigauti ir būstus įsirengiantys ar atsinaujinantys mūsų šalies gyventojai.
„Šiemet ant bangos – linijinių, grafinių raštų tapetai. Mūsų tautiečiai dažniau renkasi neutralesnius raštus ir foną, o įdomumo, prabangos, dizaino įspūdį interjerui suteikia ir tapetų raštas, ir jų faktūra. Tie, kurie renkasi geometrinius minimalius sprendimus, neklysta, nes jie padės net ir mažam būstui suteikti įdomumo. Dideli skaitmeniniai panoraminiai, ypač spalvingi, gėlėti pano buvo sutikti su džiaugsmu, tačiau jie daugiau susiję su asmeninė išraiška ir noru sukurti įspūdį“, – pastebi salono „Retroforma“ įkūrėja.
Anot jos, Lietuvoje vyrauja skandinaviškas dekoravimo būdas, kuris tapatinamas su minimalizmu ar net asketišku gyvenimo būdu. Skandinavai – puikūs rašto puoselėtojai, naudoja daug stilizuotų gėlių, etninių motyvų, bet jų stilistika yra labiau dekoratyvi.
Aliuzija į 7-ąjį ir 9-ąjį dešimtmečius
Pasak Salono „Decosense“ įkūrėjos Eglės Dūdonės, šiemet parodose buvo galima aptikti tapetų raštų aliuziją į praėjusio amžiaus 7-ąjį dešimtmetį – ta pati tendencija buvo stebima ir pernai. Dominuoja geografiniai motyvai, apskritos formos bei tam laikmečiui būdingos spalvos. Šiemet ypač madingas ir 9-ajame dešimtmetyje pamėgtas „terrazzo“ – raštas. Imituojamas marmuro gabaliukų bei cemento kompozitas, kuris buvo itin populiarus minėtuoju laikotarpiu. Šis raštas dabar būdingas ir balduose, ir audiniuose, ir tapetuose. Jau keletą metų išlieka populiarūs ir augaliniai motyvai.
„Šiemet dažnai pastebimos tapetų spalvos yra žalia, melsva, tamsiai raudona bei garstyčių. Išlieka ir ramių žemės spalvų paletė – ji niekada neišeina iš mados. Aktuali tema tapo ekologija – ieškoma galimybių gaminti kuo natūralesnius ir mažiau žmogui ir aplinkai kenksmingus tapetus“, – atkreipia dėmesį E. Dūdonė.
„Domus galerija“ interjero žinovės įvardijo pagrindinius sienų tapetavimo privalumus:
1. Išskirtinumo galimybė. Didžiausias tapetų privalumas – galimybė sukurti išskirtinę aplinką bei nuotaiką interjere.
2. Daugiau jaukumo. Jo interjerui suteikia net ir labai smulkus faktūrinis raštas.
3. Meniškumo įspūdis. Tapetais dekoruota siena suteikia interjerui įdomumo, ji vienu metu tampa ir meno kūriniu, ir apdailos priemone. Raštuotais tapetais dekoruotas sienas galima derinti su lygiaspalvėmis, ant kurių planuojame pritaikyti meno kūrinius.
4. Nematomi sienų trūkumai. Tapetus pravartu rinktis, kai sienos yra pastebimai nelygios. Naujos statybos namų sienos pirmaisiais metais gali trūkinėti: po tapetais – nesimatys.
5. Lengva atsinaujinti savo jėgomis. Įsigyjant tapetus visada pridedamos išsamios instrukcijos, kaip jais dekoruoti savo namus be didelių sunkumų. Anot L. Kalinauskaitės, dekoravimo tapetais paslauga yra nepigi todėl, pavyzdžiui, švedai, kuriems tapetai yra gyvenimo būdo dalis, dažniausia tapetus namuose klijuoja patys.
Užuolaidos: praktiška ir jauku
Salono „Decosense“ įkūrėja atkreipia dėmesį, kad audinių ir tapetų tendencijos panašios, kuriamos ir jų bendros kolekcijos. Tačiau ji pastebi, kad užuolaidų technologijos keičia požiūrį į šį interjero elementą iš esmės. „Anksčiau namuose žmonės praleisdavo daugiau laiko – skirdavo jo ir užuolaidų parišimams ar pagalvėlių dėliojimui. Dabar daugiau dėmesio skiriama aktyviai veiklai ne namuose, kelionėms, sportui ir t. t. Todėl jau turime užuolaidų audinį, kuris yra praktiškas, lengvai prižiūrimas, modernaus dizaino, nepraleidžia saulės spindulių, tinkamai klostuojasi bei puikiai atrodo“, – aiškina E.Dūdonė.
Pasak interjero dizainerės L.Kalinauskaitės, užuolaidos nuo senų laikų yra prabangos elementas, o šiuolaikiniam interjerui jos suteikia jaukumo, moteriškumo. Dabar užuolaidoms vis mažiau renkamasi natūralūs audiniai, nes natūralus pluoštas tampa vis brangesnis. Čia padeda naujos technologijos: kuriami audiniai, kurių pluoštas labai primena natūralų liną, šilką ar vilną ir turi labai geras priežiūros savybes – skalbiamas, nenublunka, yra tvirtesnis.
Tinka ne tik klasikiniam interjerui
„Dauguma, kurie pagyveno namuose su roletais, sako, kad tai nėra labai jauku – per daug plastiko, todėl po tam tikro laiko keičia juos užuolaidomis. Įsivyrauja vienspalvių užuolaidų mada, jos mažiau dekoratyvios, pastebima ir vientiso interjero tendencija, kai užuolaidos tampa architektūriniu elementu ir tokios pačios kabinamos visuose kambariuose“, – sako L.Kalinauskaitė.
E.Dūdonė atkreipia dėmesį ir į kitus įdomesnius užuolaidų sprendimus, tai – šilumą sulaikantys arba saulę atspindintys audiniai, jie leidžia taupyti šilumą namuose ir atvirkščiai.
„Pagrindinis mitas apie užuolaidas – „jos tinka tik klasikiniam interjerui“. Tuo tarpu teisingai parinktas audinys puikiai tinka moderniame interjere. Kitas mitas – „su užuolaidomis daug vargo“. Betgi praėjo tie laikai, kai patiems reikėjo langus ir aukščius matuoti, audinio metrus skaičiuoti. Profesionali komanda bei užuolaidų dizaineriai atlieka viską greitai ir tiksliai – išmatuoja, pasiuva, pakabina. Taip pat yra puiki užuolaidų kabinimo, lyginimo bei valymo paslauga. Belieka tik mėgautis puikiu interjeru bei jaukiais namais“, – tvirtina E.Dūdonė.