Psichologė, tinklaraščio „Namų terapija“ autorė Irma Skruibienė teigė, kad sprendimams dėl kambario įrengimo įtakos turi įgimtos žmonių rūšies savybės. Jos paveldėtos dar iš pirmųjų protėvių. „Žmonės iki šiol linkę rinktis vietas, kurios ir suteikia prieglobstį, ir atveria gerą regėjimo perspektyvą. Saugiausiai jaučiamės Rytų Afrikos savanas primenančiose vietose, kurios atkartoja pavienių krūmų ir medžių aplinką, ir kur gausu šiltų spalvų“, – aiškino psichologė.
Ji atkreipė dėmesį į spalvų poveikį: „Asmeninė patirtis daro didžiausią įtaką jų pasirinkimui, tačiau taip pat svarbus ir protėvių paveldas. Šiltų spalvų apsuptyje žmogus jaučiasi ramiau, jos asocijuojasi su laužo šviesa ir ugnimi, protėviams teikusia šilumą bei apsaugą. Moksliniai tyrimai įrodo, kad tinkamai parinktos mėlyna ir žalia spalvos ramina, mažina raumenų tonusą ir lėtina širdies ritmą, o tai padeda atsipalaiduoti. Visų šių spalvų dermė primena gamtą. Visgi, spalvų pasirinkimas turėtų būti individualus: net tinkamiausios spalvos neveiks raminamai, jeigu žmogui jos asocijuosis su neigiamomis patirtimis“.
Anot I.Skruibienės, kiekvienai namų erdvei žmogus priskiria tam tikras emocijas ir poreikius. Pavyzdžiui, miegamasis yra išsaugojęs pirmykščio žmogaus guoliui keltus reikalavimus: daugelis nori, kad ji būtų pasauliui uždara erdvė, kur galima susisupti į patalus ir atsiriboti nuo išorės. Dėl to žmonės dažnai lovą stato kambario nišoje, tolimesniame kampelyje ar ją atitveria.
Mėgstamiausia namų patalpa
„Ikea Lietuva“ interjero dizainerė Vaiva Klezienė sako, kad „Ikea“ „Gyvenimo namuose“ tyrimas rodo, jog lietuviams miegamasis yra ramybės erdvė. 42 proc. apklaustųjų šį kambarį sieja būtent su šiuo jausmu. Trečdalis jų prisipažįsta nekantraujantys praleisti laiko šiame kambaryje, o dar 30 proc. jų teigia, kad tai pati mėgstamiausia jų namų patalpa. Tad, pasak dizainerės, svarbu net mažoje gyvenamojoje erdvėje miegamajam sukurti funkcionalią ir privačią vietą.
„Jeigu miegamąjį kuriate vieno kambario bute, vertėtų atkreipti dėmesį į suskleidžiamus ir sulankstomus baldus, kurie nenaudojami užima mažiau vietos, bet išsaugo savo funkcionalumą. Pavyzdžiui sofa-lova tokiame miegamajame yra idealus sprendimas. Taip pat ypač svarbu išnaudoti sienas ir ant jų pakabinti tiek spinteles, tiek lentynas. Erdvę labai „mažina“ padrikai laikomi daiktai, tad vertėtų investuoti į jų laikymo ir organizavimo sprendimus“, – patarė V.Kleizienė.
Pasak dizainerės, siekiant privatumo, miegui skirtą erdvę galima atitverti pastatomomis lentynomis, suskleidžiama širma ar prie lubų pritvirtintais roletais. „Jei mėgstate tekstilę, galima svarstyti apie užuolaidą, o jei auginate augalus – zonas atriboti jų vazonais. Įrengus aukštą lovą, po ja liktų vietos ir darbo ar poilsio erdvei sukurti“, – idėjomis dalijosi V.Klezienė.
Ji patarė mažose erdvėse vengti per didelės detalių įvairovės bei laikytis nuoseklumo, ypač tuo atveju, jeigu toje pačioje patalpoje ir dirbama, ir miegama. Jei vienas kambarys tarnauja kaip valgomasis, svetainė, darbo kambarys ir miegamasis, jame reikėtų laikytis vientiso ir lakoniško stiliaus. Kuo mažiau detalių, tuo būstas atrodys erdvesnis.
Individualumo miegamajam interjero dizainerė V.Kleizienė rekomenduoja įkvėpti improvizuojant lengvai atnaujinama tekstile. Šiai erdvei reikėtų rinktis neįkyrios spalvos ir kuo natūralesnio pluošto audinius – svarbu, kad jis nebūtų nuobodus ir gerai nuteiktų visai darbo dienai. Kita vertus, keičiantis metų laikams užuolaidos, pagalvės, kilimai ir patalynė leis lengvai pakeisti akcentus, atnaujinti vaizdą.