Jurginai – vienos seniausių gėlių, kurios puikuodavosi didikų dvaruose, vėliau pasklido po kaimo sodybas, o dabar vėl sugrįžta į populiarumo viršūnes. Šios gėlės žavi itin išraiškingais ir įvairiaspalviais žiedais.
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) didžiojoje salėje surengtoje tarptautinėje jurginų parodoje buvo galima pamatyti ir senų, ir visai naujų, neseniai išvestų jurginų.
Pasak selekcininkų, vasara jurginams nebuvo palanki, nes vyravo per sausi orai.
Veislę skyrė ir Kaunui
Parodoje buvo galima pasigrožėti keliais šimtais jurginų veislių.
Didžiausią dalį eksponatų, per 110, pristatė VDU Kauno botanikos sodas, kuriame puoselėjama per 1 tūkstantį 200 šių gėlių veislių.
Akį ypač traukė jurginai, kurių pavadinimas susijęs su Kaunu ar su čia gyvenusiomis iškiliomis asmenybėmis.
Selekcininkai savo jurginams yra suteikę Juozo Tumo-Vaižganto, Tado Ivanausko vardus. Selekcininkė kaunietė Jadvyga Petravičienė savo išvestą jurginą tamsiai raudonos spalvos žiedu yra pavadinusi ‘Senuoju Kaunu’.
Spalva priminė miesto stogus
J.Petravičienė pasakojo, kad buvo viena pirmųjų šių gėlių augintojų bei selekcininkių Lietuvoje. Gėlėmis susižavėjo dar praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio pradžioje.
„Jurginas ‘Senasis Kaunas’ buvo išvestas 1990 metais. Šio jurgino žiedas gana kuklus, bet spalva pasirodė panaši į Kauno senamiesčio stogus, todėl taip veislę ir pavadinau“, – pasakojo kaunietė.
Moteris neslėpė, kad pastaruoju metu jurginų beveik nebeveisia.
„Man netrukus sukaks 80 metų. Ne vieną savo veislę esu praradusi, nes jurginams reikia daug ir nuolatinės priežiūros. Tačiau ir man pačiai buvo staigmena, kad Kauno botanikos sodas ‘Senąjį Kauną’ išlaikė ir puoselėja. Manau, šią gėlę pamatyti kauniečiams tikrai įdomu“, – sakė J.Petravičienė.
Reikia įpilti šaukštelį acto
Parodoje dirbusi komisija ir lankytojai rinko geriausias ar labiausiai patikusias jurginų veisles. Geriausią skinti veislę ‘Otilija’ išvedė selekcininkė iš Panevėžio rajono Virginija Gasiūnaitė.
20 metų jurginus auginanti ir jų selekcija užsiimanti moteris sakė, kad kol kas ‘Otilija’ dar reta, nes tai nauja veislė.
„Naują jurgino veislę galima išvesti per 4–5 metus. Pirmaisiais metais jų žiedai gali kisti, todėl reikia daugiau laiko, kad išaugusios gėlės nebekeistų išvaizdos. ‘Otiliją’ išvedžiau pernai, todėl jos sėklų dar mažai kam esu davusi“, – pasakojo selekcininkė.
Gėlininkė apgailestavo, kad ši vasara jurginams nebuvo palanki, per sausa, todėl žiedų pražydo kur kas mažiau nei ankstesniais metais.
V.Gasiūnaitė patarė, kad jurginai, pamerkti į vandenį, žydės ilgiau, jei jų kotus prieš tai kelias sekundes palaikysime verdančiame vandenyje.
„Į vazą galima įpilti ir šaukštelį acto. Tada nuskintos gėlės žydės ilgiau“, – sakė V.Gasiūnaitė.
Nugalėtojų sąraše atsidūrė ir kauniečiai
Parodos metu selekcininkai ir lankytojai rinko geriausias ir gražiausias jurginų veisles.
Geriausia veisle, tinkanti skinti, pripažinta ‘Otilija’. Selekcininkė – V.Gasiūnaitė iš Panevėžio rajono.
Geriausia nauja veislė – ‘Ieva’. Selekcininkas – kaunietis Arūnas Balsevičius.
Geriausia žemaūgė veislė – ‘Jean-Emmanuel Gillibert’. Selekcininkas – A.Balsevičius.
VDU rektorius Juozas Augutis geriausiu išrinko jurginą ‘Hootenanny’ (VDU Botanikos sodo kolekcija).
Publikos jurginas – ‘Hapet Beauty Noir’, Olesios Kairienės iš Trakų kolekcija.
Vaikų jurginas – ‘Crazy Train’ (O.Kairienės kolekcija).