Langai A klasės pastatuose: esminiai momentai, kaip išvengti brangių klaidų

2017 m. spalio 20 d. 09:30
 
Daugiau nuotraukų (13)
 
 
 
Svarbiausia – kokybiški langai, o tai, kaip jie bus įmontuoti, tai jau meistrų reikalas? Ne tiek jų, kiek pačių gyventojų. Žmonės jau perprato, kad, keičiant senus langus į naujus, svarbu pasidomėti tuo, kokio tvirtumo ir storio jų profilis, kiek yra kamerų, koks stiklo paketas, kokia stiklo kokybė ir panašiai.
 
Tačiau kokio gerumo bebūtų langai, didelę įtaką ir energijos taupymui, ir garso izoliacijai, ir šilumos bei vėjo pralaidumui daro tai, kaip jie bus sumontuoti.
 
Svarbu – šilumos izoliacija   
 
Šiuo metu pastatuose dėl mažesnių energijos sąnaudų stengiamasi pašalinti visas silpnąsias vietas, kuriose šilumos ir vėjo izoliacija yra prasta.    
 
Viena tokių vietų yra lango ir sienos sandūra. Daugybę metų, montuojant langus, į šią ertmę tiesiog būdavo pripučiama sandarinimo putų. Jos būdavo pridengiamos izoliacinėmis juostomis bei paslepiamos po apdaila.  Dažnai taip daroma ir dabar.  
 
Tačiau energijos taupymo reikalavimai nuolat griežtėja, atsiranda ir inovacijų. Todėl ne tik daugiabučių ar komercinių pastatų statytojams, bet ir sau namus besistatantiems žmonėms pravartu jomis pasidomėti. 
 
 Langų kokybė – svarbu, dar svarbiau – tai, kaip jie sumontuoti  
 
 
 
 
– Sandarinimo sistemų gamintoja „illbruck“ nuolat tobulina technologijas. Ką apie naujoves   turėtų žinoti namų statytojai Lietuvoje? – paklausiau langų sandarinimo medžiagas tiekiančios  bendrovės „Poliservis“ vadovo Viktoro Markulio. 
 
– Naujausią sandarinimo sistemą „illbruck“ sudaro specialus trikampio formos profilis, klijai, gruntas ir multifunkcinė sandarinimo juosta „Trioplex“. 
 
 
 
 
Pirmiausia aplink angą yra klijuojamas šiltas, tvirtas, nesugeriantis vandens bei nepūvantis profilis. Iš jo yra suformuojamas rėmas, į kurį vėliau įstatomas langas. 
 
 
Tokiu būdu langas pilnai patalpinamas šiltinamajame sienos sluoksnyje, ir taip išvengiama šilumos nuostolių lango ir sienos sandūroje. Tai – svarbu. Nes vidutinis langų perimetras name paprastai sudaro apie 100 metrų. 
 
A energetinio naudingimo klasės namui tai – reikšmingas momentas ne tik šilumos, bet ir sandarumo rodikliams.         
 
 
Montuojant langą, sandarinimui nenaudojamos nei putos, nei folija. Tam yra skirta multifunkcinė „illbruck“ šilumos ir hidroizoliacijos juosta. 
 
 
– Kuo ši sistema yra ypatinga?
 
– Tai  pirma klijuojama sistema, ir iki šiol nėra sukurta nieko patikimiau. Ji yra ypač patikima – ji yra daugybę kartų patikrinta
 
Rosenheim langų technikos ir kitų Vokietijos  institutų laboratorijose yra atlikta net 23 testai, apimantys visus svarbiausius aspektus: statikos, šilumos laidumo, sandarumo, pritvirtinimo, saugančios nuo įsilaužimo, garso ir priešgaisrinės apsaugos.
 
Bandymais nustatyta, kad tai tvirčiausias ir patikimiausias būdas sumontuoti langą. Vienas tiesinis metras pritvirtinto rėmo atlaiko net iki 870 kg svorio. Tai ypač svarbu montuojant didelius langus. 
 
– Ar pats žmogus gali paprašyti langų montuotojo, kad langai būtų įstatyti taip, kaip sugalvojo vokiečiai? Nenaudojant sandarinimo putų?   
 
– Tol, kol  neužsakė langų ir nesumokėjo avanso, klientas gali diktuoti sąlygas.
 
Deja, situacija Lietuvoje nėra palanki kokybei. Vis dar renkamasi kuo pigesnes  technologijas, dažnai prasilenkiančias su statybų fizikos dėsniais. Tačiau vėliau mokama už vėjais paleidžiamą energiją, o kartais ir už langų permontavimą.
 
Manau, kad patys namų statytojai – užsakovai turi domėtis naujovėmis ir stebėti, kokias medžiagas naudoja meistrai.  Nes ne meistrams gi vėliau teks mokėti už šildymo išlaidas.
 
Langų montuotojų yra daugybė, tačiau menka tikimybė, kad jie žmogui pasiūlys modernią sandarinimo sistemą. Taigi yra tik du būdai pasirinkti kokybišką produktą: arba tapti šios srities ekspertu, arba pasirinkti patikimą gamintoją „illbruck“. 
 
  – Ar tokia montavimo sistema tinka bet kokiems langams?
 
  – Taip. Visiškai nesvarbu, ar tai plastikiniai, ar aliumininiai, ar mediniai langai. Vokiečių sukurta montavimo sistema tinka jiems visiems.
 
Langai, kokie jie bebūtų kokybiški, dar nėra viskas. Vėjas į patalpas prasiskverbia ne tik per pačią varčią, bet pro tarpą tarp sienos ir lango. 
 
Dabar, kai ypač didelis dėmesys skiriamas pastatų energetinei klasei, suteikiant energetinį A klasės sertifikatą yra atliekami bandymai – pučiant suspaustą orą stebima, ar langai sandariai sumontuoti – tikrinama, ar nėra broko. O brokas gali pasimatyti ir po kelių šildymo sezonų.
 
Paaiškinsiu paprastai: montuojant langą svarbu atitraukti lango rėmą nuo pastato mūro, kad nesusidarytų vadinamasis šalčio tiltas. Langas turi tarsi kyboti šiltinamajame sluoksnyje, tačiau būti tvirtai pritvirtintas ir sandariai sumontuotas. 
 
Tai sudėtinga užduotis, todėl natūralu, kad toks montavimo būdas yra brangesnis nei įprastas, kai langai į mūro angas įstatomi naudojant pasenusias technologijas.  
 
– Rinkoje atsirado ir techninių charakteristikų  neatitinkančių, testais nepagrįstų kopijų.  Kuo jos skiriasi nuo „illbruck“ originalo?    
 
 – Kompanija “Tremco-illbruck” sukūrė produktą – optimalų kokybės ir kainos santykio variantą, kuris rinkoje pasirodė 2012 metais. Atpiginti sistemos neįmanoma, nes tuomet tektų aukoti svarbiausias konstrukcijos kokybės savybes. 
 
Netrukus kaip alternatyva rinkoje atsirado pigesni gaminiai – profiliai iš polistirolo. Tai tik iš  išorės į originalą panaši kopija, bet jų techninės savybės yra visiškai kitokios. 
 
Taip pat pasitaiko atvėjų, kai langai montuojami į prisuktą medinį rėmą. Tokios konstrukcijos turi aibę trūkumų.
 
 
– Kaip tad žmonėms atskirti, ar tai, ką siūlo montuotojai, yra  patikima? 
 
Dažniausiai pasitaikanti užsakovų klaida –  kai yra paliekama galimybė pačiam langų gamintojui parinkti  montavimo medžiagas.
 
Tokiu būdu pats svarbiausiais veiksnys, nuo kurio priklauso tai, kaip langai atliks savo paskirtį, yra patikimas tinkamos kompetencijos neturintiems meistrams. 
 
Ir tai nėra tik kompetencijos stokos problema. Kitas svarbus veiksnys –  tai langų gamintojo požiūris į montavimo sąnaudas. 
 
Konkurencija verčia visais būdais mažinti savikainą. Ir jeigu užsakovas nepateikia  brėžinio su konkrečiai nurodytomis medžiagomis, montuotojui paliekama laisvė savo nuožiūra jas parinkti.
 
Dažniausias jų parinkimo kriterijus – „pigiau“. Tačiau užsakovui nuo to montavimas neatpinga, o taip „sutaupyti“ pinigai lieka papildomo uždarbio pavidalu montuotojui arba langų gamintojui. 
 
 –  Kaip tad sužinoti, kad parenkama langų sandarinimo sistema yra originali? 
 
– Šiuo atveju svarbiausias yra gaminio prekės ženklas. Tiesiog reikėtų įsidėmėti, kad tai „illbruck“.  Mūsų – „Poliservis“ įmonės nuomone, vienintelis būdas užsakovui išvengti klaidų ir nuostolų – neperleisti sprendimo montuotojams, kaip ir kokiomis medžiagomis  sumontuoti langą.
 
Geriausias  rezultatas pasiekiamas, kai montavimo principą parengia architektas, konkrečias medžiagas parenka pats užsakovas, o statybos prižiūrėtojas kontroliuoja darbų kokybę ir tai, kokios medžiagos naudojamos. Kaip teisingai sumontuoti langą informacijos galima rasti ir mūsų tinklalapyje.  
 
 – O sandarinimo putos? Ar jos tampa vis mažiau reikalingos?   
 
–  Kompanijos “illbruck vizija” – jų poreikis langų montavimui smarkiai sumažės. 
 
Juoba kad „illbruck´o“ sandarinimo juostos apskritai atsirado tam, kad apsaugotų sandarinimo putas nuo atmosferos poveikio. O po to sistema buvo tobulinama. Prireikė 12 metų, kad apskritai sandarinimo juostos pakeistų putas. 
 
Be to, poliuretaninių putų sudėryje yra kenksmingų medžiagų. Žmonės vis daugiau dėmesio skiria  sveikatai ir ekologijai, todėl tikėtina, kad tai irgi privers kuo mažiau naudoti putų statybose. 
 
„illbruck” yra inovatorius, ir ji sukūrė bei kelerius metus tiekia rnkai nekenksmingas putas. Tačiau viską įvertinus, juosta “illbruck Trioplex” ilgai išliks geriausia lango sandarinimo medžiaga. 
 
 ---- infobox------ 
 
Sėkmingas projektas – „Eleven“ biurų pastatas 
 
 
Vilniuje iškilęs aukščiausios klasės verslo centras “Eleven” – retas Lietuvoje atvejis, kai projektavimo darbai, medžiagų parinkimas ir darbų kokybės kontrolė buvo atlikti itin skrupulingai.
 
 „Mūsų įmonė sulaukė užklausos iš langų gamintojų. Jiems jau buvo pateikti brėžiniai kaip teisingai turi būti sumontuoti langai. Dalyvaujantiems konkurse langininkams neliko vietos „kūrybai“ – jiems teko konkuruoti vienodomis sąlygomis. Konkursą laimejo ne „išradingiausias“, bet geriasią kainą pasiūlęs langų gamintojas. 
 
Kaip vėliau įsitikinome, investuotojas siekė geriausio rezultato ir nepaleido projekto iš rankų.
 
Manau, kad užsakovo ir projektuotojo požiūris į galutinį rezultatą visada bus vienodi, tačiau dažnai skirsis nuo subrangovo siekio iš visko uždirbti kuo daugiau“, – sakė V.Markulis. 
 
 Šis tinkamai parinktas sprendimas ateityje nuomininkams padės sutaupyti nemažas išlaidas šildymui. O  investuotojas bus patrauklus potencialiems nuomininkams.  
 
Be to, kartą investavęs į kokybišką sprendimą užsakovas užsitikrino investicijų saugumą. Tai reiškia, kad langai, sumontuoti pagal sistemą „illbruck“, nekels problemų dėl montavimo klaidų ar tiesiog netinkamų medžiagų. 
 
Bendras „Eleven“ verslo centro plotas siekia 7000 kv. metrų, iš viso jame sumontuota net 380  langų.  Pasirodo, net 1000 km spinduliu nėra kito tokio dydžio A klasės pastato, kuriame taip kokybiškai, naudojant pažangiausias medžiagas sumontuoti langai. 
 
Truputis istorijos...
 
Vokietijoje esančių įmonių veikla bei jų gaminiai visada siejasi su patikimumu ir kokybe. Nes precizišklumas ir net pedantiškumas – vokiečių bruožai.   
 
Viena tokių Vokietijoje besidarbuojančių įmonių jau pusšimtį metų kuria langų, durų bei fasadų sandarinimo sprendimus. Tai „Tremco-illbruck“ koncernas, kurios prekės ženklas yra susijęs su išradėju ir kompanijos įkūrėju Wille'u Illbruck´u. 
 
Montuojant langus W.Illbrucko sukurta sistema “illbruck i3” Vokietijoje jau taikoma kone 20 metų. Lietuvoje taip pat tai jau tapo taisykle, kai sandarinimui naudojamos ne tik putos, bet ir vidinės bei išorinės juostos. 
 
Šią sistemą mūsų šalyje atstovauja bendrovė “Poliservis”.
 
 Sistema “illbruck i3”: štai kokia ji   
 
Svarbiausias langų montavimo sistemos “illbruck i3“ principas – sandarinimo medžiagos sienos ir lango sandūroje – vadinamojoje siūlėje, yra išdėstomos laikantis principo „viduje sandariau nei išorėje“. Tai jau daugeliui yra  žinomas principas, bet kartais pamirštama apie jo  išradėją -  vokietį W.Illbruck. 
 
Ženklas „i3“ reiškia, kad „illbruck“ sistemoje naudojamos trijų pakopų sandarinimo medžiagos. 
 
Iš lauko pusės dedamos tos, kurios yra atsparios saulės poveikiui, vėjui, lietui. Jos leidžia pasišalinti drėgmei iš vidurinio sluoksnio. 
 
Viduryje montuojama šilumą ir garsą izoliuojanti medžiaga, pavyzdžiui, sandarinimo putos arba vata.
 
Vidinėje pusėje klijuojamas garams ir vėjui nelaidus sluoksnis.
 
“Tai reiškia, kad sandarinimo putos patalpos viduje yra apsaugomos, klijuojant garams nelaidžią juostą. 
 
Išorėje klijuojama tokia juosta, pro kurią iš putų lengvai prasiskverbia garai, ir drėgmė nesikaupia kondensato pavidalu”, – paaiškino bendrovės “Poliservis” vadovas Viktoras Markulis.  
 
Ir šiuo metu Lietuvoje tai populiariausias langų montavimo būdas. 
 
Sėkmės istorija    
 
  “illbruck” – tai pirmoji langų sandarinimo sistema, kurią sertifikavo Vokietijos “ift-Rosenheim” institutas.  
 
„Kadangi vėliau atsirado tobulesnių medžiagų, mūsų specialistai jas tiesiog vadina „pirmosios kartos sandarinimo juostomis“, – paaiškino V.Markulis. 
 
Technologijos buvo tobulinamos, ir maždaug prieš 12 metų „illbruck“ pristatė kitą naujovę – sandarinimo putų apsaugai iš vidaus bei išorės naudojamą juostą „illbruck Twin Aktiw“. 
 
Tai antros kartos juosta, kurios garo izoliavimo savybės kinta priklausomai nuo aplinkos salygų, pavyzdžiui, žiemą ši juosta lauko pusėje yra mažiau sandari nei patalpoje, o vasarą-atvirkščiai.
 
Svarbiausia šios juostos savybė – jei sandarinimo putose susikaupia drėgmė, ji gali  išgaruoti prasikverbdama arba į lauką, arba į patalpas. Todėl naudojant juostą „Twin Aktiv“ drėgmės putose susikaupia daug mažiau, nei naudojant seniau sukurtą šios paskirties gaminį“, – paaiškino V.Markulis.  
 
 Nauja technologija 
 
Apskritai visų sandarinimo juostų paskirtis – apsaugoti putas nuo saulės ir drėgmės: užtikrinti vadinamosios siūlės sandarumą. 
 
Deja, teisingai montuojant ir gerai užsandarinant langus sugaištama daug laiko, tam reikia ir kruopštumo. Be to, galutiniam rezultatui daug įtakos turi ir tai, ar montuotojas atsakingai paruošė angokraščius, prie kurių klijuojamos juostos. 
 
Taigi žmogiškasis veiksnys turi didelę įtaką galutiniam rezultatui. Norėdama jį sumažinti, maždaug prieš 10 metų „illbruck“ rinkai pristatė revoliucinį sprendimą – langams sandarinti skirtą multifunkcinę juostą „illbruck Trioplex“. Ją naudojant, putų nebereikia. 
 
Juostos „illbruck Trioplex“ šilumos bei garso izoliavimo savybės yra labai panašios į putų. Tačiau ji ilgainiui nepraranda elastingumo, nekaupia savyje vandens, nepraleidžia vėjo, yra atspari saulės poveikiui bei yra ekologiška – nekenksminga aplinkai. 
 
Naudojant šią juostą ne tik kelis kartus pagreitėja lango sandarinimo darbai, tačiau užtikrinama ir  aukštesnė kokybė bei ilgaamžiškumas.
 
Ji vadinama trečiosios kartos sandarinimo juosta, kurią bendrovė „Poliservis“ savo klientams tiekia nuo 2008 metų.
 
„Taigi praėjo jau kone 10 metų, ir šis gaminys įsitvirtino rinkoje. Ji pelnė puikias montuotojų  rekomendacijas ir ypač tinka naujos statybos namams, kuriems dėl energijos taupymo keliami padidinti sandarumo reikalavimai“, – sakė V.Markulis.  
 
 
 
 
 
 
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.