Hortenzijos vietoj rožių ir rasakilos
„Kai įsikėliau čia gyventi prieš 10 metų, visų pirma prie namo auginau rožes“, - pasakoja Ansis Birzniekass. Nieko nuostabaus, jau ne pirmą kartą girdžiu, kad augalų mylėtojai pirma „praserga“ rožių liga, vėliau užsikrečia lelijomis, o galiausiai pereina prie dabar madingo natūralistinio stiliaus žolynų. Tačiau Ansis rožių atsisakė ir todėl, kad didelių pušų paunksmėje joms augti čia ne itin patiko.
Visai kitaip yra su hortenzijomis. Reprezentacinės zonos gėlyne, kuris pertvarkytas prieš trejus metus, dabar karkasą palaiko trys hortenzijos. Jos nebijo šešėlio, puikiai jaučiasi paunksmėje.
Šis gėlynas yra matomas jau nuo vartų, todėl stambūs ir šviesūs hortenzijų žiedai gerai atrodo iš toli. Tai didelis privalumas, jei gėlynas toliau nuo stebėtojo akių.
Be to, rožės ne visada mėgsta draugiją, o su hortenzijomis nesudėtinga kurti mišrų natūralistinio stiliaus gėlyną. Šiame gėlyne liepos viduryje hortenzijos dar nežydi, tačiau jos gerai dera su rasakilomis. Abiejų lapai panašios spalvos, stambūs ir platūs, o žiedynai smulkios faktūros. Pirmosios pražysta rasakilos, taip patraukdamos dėmesį, vėliau prisijungs ir hortenzijų žiedynai.
Rasakilos ir astilbės
Rasakilos šiame gėlyne puikiai suskamba ir su astilbėmis. Panašus aukštis, panašus žiedynų smulkumas – jos tarsi pusseserės, gražiai susikibusios už rankų. Nors iš tiesų jos nėra giminingos, bet žiedų smulkumas daro savo. Žydi panašiu metu, telieka pasirinkti spalvą. Gėlyne, kurį Ansis Birznieks kūrė savo kieme, rasime ir švelniais rausvų, ir kraujo raudonumo astilbių. Abiejų veislių spalvas salotiniai rasakilų žiedai puikiai paryškina.
Apskritai augalai, kurie toleruoja pavėsį, dažniausiai nepasižymi ryškiomis spalvomis – rasite daugiau baltos, melsvos, na ir daug visokių gražių lapų. O štai astilbės yra puikus atradimas. Tereikia užtikrinti joms pakankamai drėgmės.
Astilbės ir arunkai
Astilbių žiedynai yra labai panašūs į arunkus, tad drąsiai sodinkite juos taip, kad matytumėte vienu metu abu. Prisiminkite, kad sėkmingi augalų deriniai – tai nebūtinai tokie, kurie auginami vienas prie kito. Kartais užtenka, kad jie atsidurtų to paties kiemo skirtingose vietose, bet būtų matomi iš to paties taško.
Pasižiūrėkite nuotraukose, kaip gražiai vakarinė saulė žaidžia astilbių ir arunkų žiedynuose. Sodinkite juos ne prie pat sienos, o taip, kad augalai atsidurtų tarp jūsų ir saulės (rytinės arba vakarinės). Kai spinduliai perskrodžia žiedynus kiaurai, jie tiesiog sušvinta. Tai kertinis patarimas, jei norite, kad astilbės ir arunkai parodytų visą savo grožį.
Pasižiūrėkite nuotraukose, kaip gražiai vakarinė saulė žaidžia astilbių ir arunkų žiedynuose. Sodinkite juos ne prie pat sienos, o taip, kad augalai atsidurtų tarp jūsų ir saulės (rytinės arba vakarinės). Kai spinduliai perskrodžia žiedynus kiaurai, jie tiesiog sušvinta. Tai kertinis patarimas, jei norite, kad astilbės ir arunkai parodytų visą savo grožį.
Astilbės ir astrancijos
Astrancijas dar ne visi pažįsta – ir labai veltui. Tai nuostabi daugiametė gėlė, kantri ir prisitaikanti. Net tokiame šešėlyje ji puikiausiai auga. Jeigu sąlygos ne per sausos, žydi neįmanomai ilgai. Be to, astrancijos puikiausiai tinka natūralistinio stiliaus gėlynams, nes jos išlaiko savo grakščią figūrą net nužydėjusius. Todėl jei nesate precizikos mėgėjai, palikite sudžiūvusius astrancijos žiedynus nenukirptus net žiemai.
Aukštos lelijos ir dekoratyviniai česnakai
Derinti galima ne tik spalvas. Šiame kieme aukšti ir vertikalūs dekoratyvinių česnakų siluetai puikiai dera su aukštomis lelijomis smulkiais žiedais. Šiuo atveju net nesvarbu, ar jau žydi dekoratyvinis česnakas, ar tuoj pražys, ar jau peržydėjęs. Lelijų spalva šiam deriniui taip pat įtakos neturi. Svarbiausia čia yra vertikalės, kurias piešia augalai. Jie gerokai ištįsta iš kitų augalų aukščių, ir meistriškai pakartoja vertikalius elementus.
Ne veltui šį sodą kūręs Ansis Birznieks kviečiasi ir studentus į savo kiemą, kurie kartu siūlo idėjas, kaip jį toliau tobulinti. Kai kurie atradimai yra atsitiktiniai, o kai kurie deriniai yra gerai apgalvoti iš anksto. Apie tai, kaip kurti ypatingą sodą, Ansis Birznieks papasakos rugpjūtį Vilniuje vyksiančioje aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“. Ten jis pristatys ir šio kiemo subtilybes, kurių nesimato plika akimi.
Kukmedžiai, melsvės ir dekoratyvinės žolės
Pavėsyje nereikia pamiršti ir žalių augalų. Prisiminkite rausvas astrancijas ir astilbes – panašus dėsnis veikia ir čia. Augalai, kurie turi dominuojančią žalią spalvą, bet kontrastingas faktūras, žiūrisi tiesiog puikiai. Pavėsio gėlyne gražus derinys – kukmedžio gyvatvorė ir melsvės. Kukmedis pasipuošęs smulkiais gražiai žaliais spygliukais, o melsvė su savo plačiais mėsingais lapais yra puikus kontrastas. Abu yra tipiški augalai paunksnei. Dar pridėkite dekoratyvinių žolių su kuokštu siaurų lapelių – štai ir puiki trijulė. Viskas žalia, tačiau visai nenuobodu.
www.geltonaskarutis.lt