– IDN HOME turi daugiau nei dvidešimties metų virtuvių projektavimo ir pardavimo patirtį, tačiau šiemet parodoje nebuvo eksponuojamos virtuvės (tai daroma kas dvejus metus), Sakykite, kuriuose stenduose praleidote daugiausia laiko? – pasiteiravome pašnekovių.
Gytė Ragauskienė: Svarbiausią mūsų virtuvių gamintoją „Valcucine“ mes vis tiek aplankėme, ir ne veltui. Nes net ir ne virtuvių parodos metu jie pristatė intriguojančių naujienų ir šiek tiek praskleidė paslapties šydą, ko tikėtis kitais metais. Jie išlieka lyderiai atsinaujinančių medžiagų naudojime, švarios ir ekologiškai draugiškos aplinkos kūrime bei virtuvės ergonomikoje. „Valcucine“ kasmet pateisina inovatyviausios ir moderniausios virtuvės vardą.
Aistė Miniotaitė: Daug laiko skyrėme aukščiausią kokybę pademonstravusiems italų gamintojams- stebėjome ir vertinome minkštų baldų kolekcijas, miegamojo baldų sektoriaus naujienas, lankėmės inovatyviausių lauko baldų gamintojų ekspozicijose.
– Lietuvoje atstovaujate garsiems baldų gamintojams „Valcucine“, „Poltrona Frau“, „Flou“, „Paola Lenti“, „Decastelli“, kuo šiemet jie nustebino?
G.R.: Itin subtili prabanga, didžiulis dėmesys detalėms ir smulkmenoms – tuo „Poltrona Frau“ sugeba sužavėti kasmet. Pradžiugino išplėsta jų aksesuarų kolekcija „Ren“, kurią kūrė kinų dizainerių Neri & Hu komanda, klasikinio „Chester“ modelio segmentams gamintojas suteikė šiuolaikinio dvelksmo. Nauja sofa „Let It Be“ pasirodė labai patogi ir minkšta. Kiekvienais metais nustebina ir korpusinių baldų gamintojas „Misura Emme“. Buvo pristatyti nauji sprendimai drabužinėms ir spintoms, praplėstas aksesuarų asortimentas, skirtas svetainės lentynų ir TV kompozicijoms. Paminėti gamintojai ir daugelis kitų į savo kolekcijas įtraukė egzotiško rašto marmuro: komodų ir spintelių stalviršiams, valgomojo stalams ir staleliams. Marmuras kolekcijoms suteikė solidumo ir sodrumo.
„Flou“, šiais metais pademonstravęs itin prabangią miegamojo lovų ir aksesuarų kolekciją, ypač sužavėjo elegantiška lova „Amal“. Subtili metalo detalė ir minkšta odos ar audinio dalis kartu su naujais šviestuvais ir prabangiais veidrodžiais sukuria jaukaus ir elegantiško miegamojo nuotaiką. Mūsų klientų mėgstamas gamintojas „SanGiacomo“ taip pat pateikė patrauklių staigmenų miegamojo ir svetainės baldų kolekcijose – baldų gamybai panaudotas metalas, marmuro rašto kompozitinės medžiagos, įdomios faktūros stiklai. Lankantis „Rimadesio“ stende visada užgniaužia kvapą durų ir baldų gamybos kokybė.
A.M.: Daug dėmesio skyrėme ir „Paola Lenti“ lauko baldų ekspozicijai pristatytoje madingiausioje Milano parodų erdvėje „Fabrico Orobia“. Seno fabriko patalpose sukurtos spalvotos, didžiuliais augalais apstatytos erdvės atrodė tarsi iš fantazijos. Mylintis spalvas, vienas labiausiai technologiškai pažengusių lauko baldų gamintojų pasaulyje, tokioje kontrastingoje aplinkoje, tik dar labiau pabrėžė savo išskirtinį požiūrį į dizainą ir baldų kūrybą.
„Paola Lenti“ šiemet bendradarbiavo su stiklo ir metalo meistrais, to rezultatas – išskirtiniai, nematyti rinkoje produktai: iš plonyčių vario siūlų austas audinys skirtas sienų ir židinių dekorui, taip pat išskirtinis, tarsi abstraktus paveikslas stiklo paviršius, naudojamas stalams bei sienų apdailai.
– Parodoje aplankėte savo partnerių stendus, o kokių naujų kontaktų užmezgėte? Pagal ką renkatės gamintojus, kuriuos vėliau atstovaujate?
G.R.: Visus metus, dirbdami su klientais ir architektais, išgirstame nemažai prašymų, pasiteiravimų, kuriuos ne visada galime išpildyti siūlydami senesnių kolekcijų baldus. Tas kasmet stengiamės rasti kažką naujo, įdomaus, kitokio. Naujų spalvų, naujų audinių derinių, dar minkštesnės odos ar įdomesnės medžio ar akmens struktūros. Pagal šiuos kriterijus ir ieškome gamintojų.
Be abejo, ir kainos yra svarbios. Visada turime atsižvelgti ir į mūsų rinkos finansinį pajėgumą. Džiaugiamės pradėję dirbti su „MDF Italia“ gamintoju, kurie siūlo nemažai inovatyvaus dizaino ir įdomių medžiagų baldų: stalų, kėdžių, minkštų baldų ir lentynų sistemų. Jie bendradarbiauja su jaunais dizaineriais ir gali pasiūlyti dar nematytų sprendimų. Juos drąsiai galime vadinti jaunatviškais ir demokratiškais. „De Castelli“ – labai populiarėjantis metalo apdailos ir metalinių baldų gamintojas siūlo iki šiol nematytų metalinių interjero aksesuarų ir metalo – vario, žalvario, plieno ir kt. – sieninių plokščių interjero ir išorės apdailai. „Henge 7“ – dar vienas metalą baldams, šviestuvams naudojantis gamintojas – mūsų naujas atradimas.
A.M.: Šiemet parodoje plačiai pristatyti šviestuvų gamintojai, tad dėmesį patraukė naujų prekių ženklai, nematyti mūsų rinkoje, išskirtiniai savo medžiagomis bei kokybe. Pavyzdžiui, šviestuvai su storos odos ar marmuro detalėmis. Renkantis naujus gamintojus svarbiausia, žinoma, jų kokybė, kad klientas niekada nenusiviltų.
– Vilniuje įsikūrusio IDM HOME klientas – išprusęs, pasaulio matęs žmogus. Kaip atspėti jo norus, įtikti?
G.R.: Mes labai džiaugiamės klientais, kurie po kelionių parsiveža įspūdžių, ypač jei papasakoja, kad matė mūsų gamintojų baldus geruose viešbučiuose, restoranuose. Matydami juos tinkamoje aplinkoje, o ne tik kataloge ar baldų salone, klientai gali susidaryti geresnį įspūdį, pamatyti daugiau galimybių, spalvų, sprendimų, kuriuos ne visada pavyksta perteikti popieriuje. Lietuviai klientai linkę daug kuo abejoti, jei baldo neapžiūri „gyvai“. Dalyvaudami parodoje visada stengiamės į baldus žvelgti kliento akimis, išbandyti minkštumą, patogumą, įžvelgti niuansus, kurie gali turėti reikšmės ateityje naudojantis baldais.
– Ar plagijavimas parodoje pastebimas? Kas paprastai pasisavina svetimas idėjas – nežinomi ar mažai žinomi gamintojai nuo garsiųjų, o gal šie nuo drąsiai kuriančio jaunimo?
G.R.: Lankydamasi Milano baldų parodoje kasmet iš tiesų pastebiu pasikartojančius dizaino sprendimus – kėdės forma ar stalo kojos dizainas, sofos nugarėlės išlenkimas ar naujos medžiagos įvedimas vienais metais vieno gamintojo kitais metais „užprogramuoja“ ateinančių metų kryptį. Dažniausiai toną užduoda meistrai – garsūs dizaineriai ar architektai, kurių paslaugas išgali nusipirkti toli gražu ne kiekvienas baldų gamintojas. Jų idėjos nuaidi per keletą metų pradedant vardiniais gamintojais, baigiant nedideliais baldų fabrikais, kurie savo garsių dizainerių neturi. Ar tai plagijavimas ar tendencijos kūrimas? Juk idėja, nevystoma toliau, gali ir neišlikti.
A.M.: Plagijavimas baldų rinkoje panašus į tą pačią problemą mados pasaulyje. Dažniausiai pastebime, jog kopijuojami garsūs baldų gamintojai, daug investuojantys į naujo produkto dizainą, jo išieškojimą. Kai baldas tampa populiarus, atpažįstamas, pigesnių jo kopijų pradeda geisti ir platesnė rinka su mažesne perkamąja galia. Tačiau dažnai baldo kopija yra neišlaikytų proporcijų, daug prastesnės kokybės ir medžiagų gaminys nei originalus baldas.
Kalbant apie jaunimo dizainą, pavyzdžiui, „Poltrona Frau“ kartais surengia jiems konkursus ir vėliau pagamina laimėjusiųjų modelius, taip atsirado fotelis „Juliet“, „Porada“ interjero detalės, smulkesni baldai.
– IDN HOME, daug parodų aplankiusi komanda, ar po šiųmetės „Salone del Mobile“ jaučiate kur link suka baldų gamintojai? Gal dizainas apsuko ratą ir jau grįžta į kažkurį praėjusį dešimtmetį? O gal labiau jaučiamas futuristinis ritmas?
G.R.: Šiais metais kaip niekada ryškiai pajutome didelį posūkį prabangos link. Iki šiol nematytas egzotinių raštų marmuras, žalvario ir vario detalių dekoratyvinės detalės ar visas baldas perteikia solidžios, bet „nerėkiančios“ prabangos grožį. Ištobulintos apdailos technologijos leidžia įgyvendinti drąsiausias dizainerių vizijas ir nustebinti daug mačiusius klientus. Vis dar neatsisveikinama su 6 – 7- uoju dešimtmečiais. Naujos stilistikos bangos, matyt, reikėtų tikėtis po poros metų. Toks jausmas, kad rinka prašo ramių, minkštų, sodrių interjerų, ir kol kas stiliaus pokyčio mes neįžvelgėme.
– 2017-ųjų parodos technologinė pažanga bei tvarioji inžinerija – kaip tai atsispindi baldų gamyboje?
A.M.: Šiais metais lauko baldų gamintojas „Paola Lenti“ pristatė naujos kolekcijos prototipą – visiškai ekologiškai „švarų“ baldą, į aplinką neišskiriantį jokių aplinkai kenkiančių medžiagų. Virtuvių gamintojas „Valcucine“ jau eilę metų gilinasi į aplinkos saugos temas, medžius savo virtuvėms kerta iš savo auginamų miškų, naudoja tik vandens pagrindu gaminamą laką, o fasadai ir stalviršiai yra maksimaliai techniškai suploninami tam, kad būtų sunaudota kuo mažiau medžiagų. O vienas „Valcucine“ virtuvės modelių yra pilnai perdirbamas.